TIPURI DE DISCURI DE FRANA - Ce Folosim ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by B997NDL View Post
    aaa... tu ai discuri pline si mai mici ?
    Pline, da, mai mici, nu.
    Sunt tot de 259mm, nu de 238mm.

    Originally posted by Octavian View Post
    De ce n-ai ales TRW ?
    Sunt mai bune decat cele de fabrica.
    Since, nu știu sa-ti zic, probabil ptr. ca le-am gasit la preț bun p-astea.

    Originally posted by B997NDL View Post
    dar am inteles ca pe epiesa gaseai discuri si placute mai ieftine si mai bune. asa e ?
    Mă îndoiesc. Discuri și placute asam, mastersport și alte gunoaie d-astea, poate...da' așa ceva nu pun pe masina.
    Last edited by Kojak; 15 February 2015, 17:18.

    Comment


    • uite...




      vad ca trw e putin mai scump
      Cel mai complet catalog de piese auto din Romania ce cuprinde atat producatori OEM cat si aftermarket. Identificare dupa serie sasiu, consultanta de specialitate, retur in 14 zile.


      nu stiu de ce e mai ieftin cel ventilat...


      iete si placute...
      Last edited by B997NDL; 15 February 2015, 18:23. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • Taci c-a descoperit NDLeu sărciu.

        Da bre, toate-s AM, io am vrut musai OEM.

        Comment


        • nu era sărciu, le ştiam.
          şi mai bine să fie AM decât N-AM.

          Comment


          • Originally posted by Kojak View Post
            După numai 45.000km rulati, mă văd nevoit sa schimb din nou discurile de frana.
            Discurile actuale sunt achiziționate și schimbate în reprezentanta dacia - reno.

            Primul rand de discuri (echiparea de fabrica) m-au ținut 125.000km și nu se ovalizasera în halul în care s-au ovalizat astea. Le-am schimbat datorita uzurii.
            Am mers pe varianta de buget, adica tot de origine, discuri și placute.
            Originally posted by Kojak View Post
            Da bre, toate-s AM, io am vrut musai OEM.
            Corecteaza-ma daca gresesc dar tu esti masochist: dupa ce iti iei o data teapa cu OEM, mai vrei si a doua oara.

            Comment


            • Eu mi-am montat discuri Ferodo+ placute TRW, am deja 1/2 ani de cand le-am montat si vreo 25000 de km, sunt in stare perfecta.
              sigpic

              Comment


              • ideea nu e sa fie noi, ci sa franeze bine.
                iar in Deva nu e chiar ca in Bucuresti. cand mergi in coloana si pui sute de frane, mai mult sau mai putin bruste,
                se uzeaza cel mai mult placute;e si discurile. de care trw ?

                eu nu mai inteleg... eram destul de hotarat sa iau placute FDB1781, dar acumam vazut ca sunt recomandate pentru discuri pline. asa o fi ?!

                Producator: FERODO
                Cod producator: FDB1781
                Coduri OE DACIA: 7701207066, 7701208265

                Detalii produs
                Tip disc frâna: plin

                Last edited by B997NDL; 16 February 2015, 14:35. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • Vei ajunge tot la alea de origine, vei vedea
                  Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                  Comment


                  • nu, dar nu inteleg care e chestia asta cu placute pentru discuri pline si ventilate. pe ce se bazeaza ?!

                    Comment


                    • Pe materialul de frictiune. Fdb1781 nu incing discurile la fel de tare precum fdb845, spre exemplu.
                      Un disc plin e mult mai predispus la ovalizarea cauzata de racirea deficitara decat un disc ventilat, de aici recomandarile de placute pentru discuri pline si ventilate.
                      Dupa cateva seturi de discuri pline ovalizate de mai multi colegi de forum, fdb845 nu mai sunt recomandate pentru discurile pline.
                      Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                      Comment


                      • deci n-are ce sa strice, daca pun fdb1781 pe discuri ventilate... nu ?
                        sau ajung mai greu la temperatura de lucru optima ?

                        Comment


                        • Nu te mai stresa si pune-le, sunt placute bune.

                          Comment


                          • Originally posted by madhorsefuzzy View Post
                            Corecteaza-ma daca gresesc dar tu esti masochist: dupa ce iti iei o data teapa cu OEM, mai vrei si a doua oara.
                            ...daca vrei tu, poti sa zici si asa in cazu' de fata. quilty!

                            ideea e ca neventilatele ptr. logan / clio sunt toate cam de aceasi calitate,
                            indiferent ca-s brembo (bineinteles low cost in cazu' asta), ate (tot low cost), trw, ferodo etc.
                            si asta, cum spunea un coleg, ptr. ca racirea e defictara si e dejuns vara dupa ce le-ai incins bine prin oras, sa te duci la spalatorie si sa-ti bage ala imediat lancea de apa rece fix pe jenti, asa cum am procedat io de multe ori.

                            p-astea le-am luat la pret bun si de-aia am mers tot pe OEM.
                            daca o sa ma tina tot cca. 45mii km sau 2.5 ani...ramane de vazut, o sa incerc sa nu uit vara in special cand ma duc la spalatorie, sa ma duc cu ele incinse pe cat posibil...in rest...om trai si-om vedea.

                            L.E.:
                            In februarie 2012, am dat la Serus, 680lei in total (discuri + placute + manopera).
                            Acu' am iesit la mai putin de jumate, teoretic cu aceasi marfa.
                            Last edited by Kojak; 16 February 2015, 18:19. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • Am schimbat si eu discurile de frana si placutele
                              discuri brembo si placute de origine
                              sunt multumit
                              Dacia Logan Prestige 1.5DCI cu 85 CP Albastru Mineral

                              Comment


                              • brembo, care ? pune un link. astea ?


                                oare care or fi discurile care se uzeaza cel mai greu ? ma batea gandul sa pun ate.
                                Last edited by B997NDL; 14 March 2015, 14:13.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google