TIPURI DE DISCURI DE FRANA - Ce Folosim ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Da;

    La ei in catalog apar doar Max si Xtra....strainii zic ca Max ar frana mai bine cand e incins iar la rece nu tin, inclusiv in romania am vorbit cu cineva despre asta

    Xtra zic unii ca e mai mult pt show off.....de fapt la raliu ei folosesc gen Max; orificile alea duc la stress suplimentar in metal (ma refer la xtra) cand se incing (orificiile raman reci) si la franari succesive si violente pot aparea fisuri- de aia ei folosesc la rally tip max....cu alta compozitie insa ma refer la design...

    Mie imi trebuie altceva, eu merg mult dar cu franari putine, la rece...

    Despre placutele brembo nu am auzit lucruri bune....

    Comment


    • Nu o sa stii niciodata nimic pana nu le incerci tu sa vezi cum se comporta.

      Daca zic de placute Pagid ma omoara lumea cu pietre...si astia fac frane doar pentru TGV uri din toata lumea...niste porcarii de placute

      Sau Galfer...care se pun oem pe Range Rover sau Saab uri Turbo de 300 cai

      Comment


      • Ei.....eu folosesc Mintex dar nu la logan- daca vorbim offtopic
        O sa mai studiez problema discurilor &company , m-am saturat de teste....
        Apoi si mai frumos este ca vine altul si intreaba...si eventual afla, pe banii tai.....ma gandeam ca poate sunt eu ala de data asta insa nam eu norocul asta

        Comment


        • Din nou...toata treaba e subiectiva...unii merg cu pivotii legati cu sarma si pun ca masinile lor din 2004 merg impecabil si n au nagat un leu in ele...e plin de natarai dastia pe forum.

          Pana nu testezi si gasesti combinatia care iti place tie...cum crezi ca ti o va spune cineva care are alt stil de condus alta masina alt tot ?

          Comment


          • Este normal ca un set de frane facut pentru viol sustinut sa fie eficient la cald. Incearca sa mergi cu DS-uri, sa vezi atunci rugaciuni cand pleci din fata casei si vrei sa te opresti la strada sa acorzi prioritate. Reciti toata biblia pe nerasuflate!

            Tie iti trebuie niste frane normale, de calitate
            _
            B 48 C U P - Ligheanul Agitat

            sigpic

            Comment


            • Originally posted by IancuMIC View Post
              Nu se masoara asa.
              Pune un micrometru pe disc, dupa aia vorbim.
              Se pare ca ai avut dreptate la faza cu micrometrul.
              Masurat cu micrometrul, discul meu are 18.2 mm la 71.500 km. Placutele l-am schimbat la 46.700 km deci pina pe la 90-95.000 estimez eu ca ar trebui sa mai tina.

              Originally posted by alessandro View Post
              Fostul proprietaral masinii mele a ales sa inlocuiasca discurile cu unele de provenienta low cost.

              Consecintele in videoclipul de mai jos.

              Urmeasa a fi inlocuite cu Brembo + Brembo.

              Dupa ani de experienta in montat schimbat discuri, placute si modificat frane, va spun cu siguranta ca Brembo sunt cele mai bune discuri !



              Masina este un Megane 3 Coupe cu discuri de 280. Bataie / abatere masurata...aproximativ 0.5-0.6 mm
              Nu este 0,5-0,6 ci este 0,05-0,06 mm. O liniuta la comparator este 0,01 mm
              Last edited by danrogo2001; 7 May 2016, 12:34. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • Discurile mele au 10 ani si 73 mii km...sunt praf,franeaza stil abs cu trepidatii in peda' s-au stricat pt ca masina a stat mult pe dreapta nerulata. Maine cumpar altele chiar daca senzatia de franare te pacaleste ca frana tine ...la viteze mai mari risti sa te opresti mai tarziu decat ar trebui,in plus pe partea interioara a discului placuta mai calca foarte putin....sunt si niste pete pe disc ,revin cu poze de la schimbul lor.

                Comment


                • Originally posted by alessandro View Post
                  Fostul proprietaral masinii mele a ales sa inlocuiasca discurile cu unele de provenienta low cost.

                  Consecintele in videoclipul de mai jos.

                  Urmeasa a fi inlocuite cu Brembo + Brembo.

                  Dupa ani de experienta in montat schimbat discuri, placute si modificat frane, va spun cu siguranta ca Brembo sunt cele mai bune discuri !



                  Masina este un Megane 3 Coupe cu discuri de 280. Bataie / abatere masurata...aproximativ 0.5-0.6 mm
                  Subscriu si eu pentru brembo foarte bune in orce situatie, si nu trebuie incalzite ca sa prinda. Prind si la rece.
                  Discover the magic of the internet at Imgur, a community powered entertainment destination. Lift your spirits with funny jokes, trending memes, entertaining gifs, inspiring stories, viral videos, and so much more from users like i860.

                  Comment


                  • Am folosit discuri Ate cu placute Ate normale si s-au comportat foarte bine , daca nu aveti micrometru pentru masurare puteti folosi un subler cu doua monezi de 50 de bani intercalate fiecare pe o parte.Legat de Brembo am folosit placute odata si nu am fost multumit de franare am revenit la placute originale in scurt timp dar un coleg foloseste Brembo si spune ca nu mai pune altceva pe masina este f multumit

                    Comment


                    • la fel cum eu pun zimmermann si placute ferodo racing premier, asa altii cu ate, unii cu bosch, unii cu trw, unii cu brembo. fiecare cum i se pare. pana nu se fac teste comparative cu aceeasi masina, aceleasi gume, aceeasi incarcare, la aceeasi viteza si la rece si la cald, discutam de 20cm plus/minus distanta de franare din 38m distanta totala.
                      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                      Comment


                      • 90% din feelingul la franare e dat de placute, conteaza doar ca discul sa fie macar un producator renumit, nu asam, klaxcar sau autovit
                        seba, am mers si eu cu ds performance pe b-max si pe brembo pvt; in mare parte sunt fix ca fdb1781, in zona unde placutele alea se simt bine nu mai apucam sa ajung cu masina, nu ma tineau arcurile, caucioacele ...
                        Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                        Comment


                        • Am schimbat și eu discurile de frână cu unele de origine plus plăcuțe noi tot de origine. Vechile discuri aveau 9 mm la 120000 km (de origine , încă un lucru care confirmă km reali ai mașinii cumpărate SH) ,măsurate cu micrometru iar plăcuțele Bosch mai aveau 5 mm grosime până la metal. Apropo ,cine a zis că plăcuțele Bosch uzează neuniform discurile mare dreptate a avut. Frână aveam și înainte însă la frânări bruște se simțea o scădere a eficienței. Montajul discurilor și plăcuțelor l-am făcut eu singur ,am curățat culisele ,am gresat cu o vaselină pe bază de litiu rezistentă la 140 grade,(abia am găsit în Ploiesti după ce am căutat la vreo 10 magazine,sper să fie ok, una dedicată negăsind pe nicăieri), am curățat etriere,butuc plus aplicat puțină vaselină pe bază de cupru pe acele tăblițe unde stă plăcuțele. Sunt 100% convins că nici un service nu făcea această întreținere.
                          Întrebarea mea , sunt discurile și plăcuțele de origine ? Cel puțin mie așa îmi par.
                          Attached Files

                          Comment


                          • asa par. luate de unde ?
                            pe viitor, pentru piese oem recomand

                            Piese Logan, Piese Logan Originale, Piese Auto Logan, Piese Auto Dacia Logan, Sandero, Duster, Lodgy, Dokker Originale.

                            Comanda piese auto online originale sau aftermarket la preturi atractive, catalog piese de schimb si accesorii auto pentru orice automobil, livrare rapida si retur in 14 zile.

                            Comment


                            • Le-am cumpărat dintr-un magazin din Ploiești, din cauza asta am întrebat. Inițial am vrut să le cumpăr de pe un site.....celebru și de origine pe aici. Însă când am dat comanda, mi s-a spus că nu livrează fan curierul în localitatea mea, să vin în Ploiești. Am încercat să-i explic domnișoarei care m-a sunat că am făcut zeci de comenzi pe net în general și mi-a trimis de fiecare dată inclusiv fan curierul dar degeaba și chiar i-am explicat că aș fi plătit mai mult decât cei 20 lei ,tariful fix. Am ajuns în cele din urmă tot în Ploiești dar nici de-al naibii nu am mai luat de la ei.

                              Comment


                              • AICI gasesti lamuriri.
                                Last edited by Fanez; 2 December 2016, 00:35.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google