TIPURI DE DISCURI DE FRANA - Ce Folosim ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Vezi aici ca baiatul vinde lucruri bune, in locul tau n-as rata ocazia. Acum 3 luni cand am trecut eu la ventilate nu gaseam de van si am luat tot de la el o pereche de etrieri+portetrieri TRW in stare foarte buna la un pret modic.
    Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

    Comment


    • Întrebare : dacă am discuri de 238 pot pune de 259?
      Trebuie modificat/schimbat ceva?

      Comment


      • Da; alti etrieri.
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • Originally posted by ionutz72 View Post
          Întrebare : dacă am discuri de 238 pot pune de 259?
          Trebuie modificat/schimbat ceva?
          Esti sigur ca ai de 238? Sunt extrem de rare Loganurile care au asa ceva.
          Ai masurat sau doar ai citit ca ai avea de 238?

          Comment


          • Sunt absolut sigur. Am schimbat un rand pe la 80k, dupa ce le-am masurat.
            Sa inteleg ca este etrier special pentru fiecare dimensiune? Plăcuțele acum îmi calcă exact până în capătul discului. Cu disc de 259 rămâne ceva neatins spre exterior?
            E un Ambiance din 2005.

            Comment


            • Cu disc de 259 nu incape sa pui la loc etrierul, trebuie portetrier mai mare.
              Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

              Comment


              • Deci doar port etrierul trebuie schimbat? Etrierul e identic?

                Placute de frana Wagner sunt ok? Vad ca tot de Federal Mogul ca și Ferodo, sunt făcute.
                Last edited by ionutz72; 23 October 2013, 12:49. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • Daca vrei sa faci o treaba cumpara din dezmembrari etrieri+portetrier de berlina pentru discurile de 259, de ventilate daca vrei discuri ventilate sau de pline daca vrei sa pui discuri pline pe 259.
                  Ca placute de frana as merge pe ATE, fdb845 (numai daca ai discuri ventilate), fdb1781, pagid, trw (variantele mai scumpe, nu cele de 60 de lei).
                  Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                  Comment


                  • Trw sunt 50 ron în Brasov

                    Oricum, Merci de info. Voi merge cred tot pe discul de 238 ca vad ce e destul de varianta piața și sunt mulțumit de frâne.
                    Last edited by ionutz72; 23 October 2013, 13:17. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • Bravo, ramai pe ce ai daca esti multumit.
                      Astea de 238 sunt macar ventilate ?
                      Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                      Comment


                      • Ventilate?
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • Evident ca nu. Dacă asa a fost stoc din fabrica, nu am investit decât în discuri și placute. Nu am considerat necesar pana acum... Pe viitor poate.

                          Comment


                          • Originally posted by IancuMIC View Post
                            Ventilate?
                            Da, de ce nu ? Ma gandeam ca sunt cele de clio care au jante pe 14 si discuri frana ventilate.

                            @ionut, am inteles, cum te impaci cu franarea cand ai 4 persoane in masina ?
                            Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                            Comment


                            • Se blochează roata fără multă forță dacă e nevoie.
                              Pana la urma nu sunt aceleași placute, aceeași suprafață a ei de lucru? Totul e de răcire pana la urma dacă ești reisar . Pt oraș eu zic ca nu merită o investiție majora. Și am și făcut Transfăgărășanul cu 5 persoane fără sa se încingă sau alte alea.

                              Aaa, și Oituzul cu remorca fără sistem inerțial de frânare, cu vreo 600kg cu totul, și comportare ok pt acele condiții.
                              Last edited by ionutz72; 23 October 2013, 14:54. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • Tare sunt curios sa vad daca intr-adevar ai discuri de 238mm. Fa-le o masuratoare dupa ce le dai jos. O sa ai o surpriza
                                _
                                B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google