Jante Deformate

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by 827sam View Post
    Au marjat pe chestia:
    1. ca am montat alte anvelope decat cele din fisa de omologare a masinii (185 60 R15), fapt total neconcludent cu faptul ca s-ar fi stricat mai repede jantele, mai ales ca nu impune nicaieri producatorul sa se monteze o anumita dimensiune de anvelopa. Jantele sunt universale si nu prea vor avea ce sa-mi faca pentru ca voi pune tablele si ma voi duce la garantie cu jantele in portbagaj.

    2. ca nu le-am montat in service autorizat Colina Motors, o idiotenie mai mare ca asta n-am auzit.
    Ma si cine e Coliba Motors asta? Hai lasa-ma. Este intimidare din partea lor.
    Bate-i la cap si nu lasa timpul sa treaca.
    Scrie un mail cu ei in copie si cu tot cu ANPC sau cine se ocupa de asa ceva, percuteaza zilnic, ma refer la a insista, pune-i pe toti de-acolo in mail de la director pana la ce vrei tu si sunt convins ca va reactiona cineva.

    De ce sa indrepti jantele? Adica dai bani pe un lucru nou ca sa-l repari? Hai lasa-ma.
    Sari pe ei ca timpul trece.
    9! 9! 9!
    sigpic

    Comment


    • #17
      Din minut in minut va voi posta un document care include toate mailurile catre directorul de vanzari Colina Motors, si anume Cristi Petre.
      Asta ca sa fie totul public si sa intelegeti cum se exonereaza din prima secunda de la garantie.

      E cam mult de citit, sunt vreo 15 mailuri trimise-raspunse, daca aveti timp de lectura va rog sa cititi, daca nu, oricum il postez si incerc sa-l mai coafez sa-l trimit la ANPC.

      Oricum sunt sigur ca nu rezolv nimic pentru ca il vor intreba ANPC care e treaba si ei ii vor arata certificatul de garantie ca eu nu m-am inscris in termeni.
      Last edited by 827sam; 29 June 2012, 10:23. Reason: Automerged Doublepost
      Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

      Comment


      • #18
        Da' ce tare a fost faza, service autorizat coliba motors. Bravos dom'le, nu vor sa montam si braduleti in service autorizat?
        Insista ca n-ai ce pierde....

        P.S. Din punctul meu de vedere, daca te-ai dus sa la indrepti, inainte de a face ceva cu protectia consumatorului, ti-ai luat adio de la orice speranta de a le schimba.
        Pune pe ultimul plan indreptatul.
        9! 9! 9!
        sigpic

        Comment


        • #19
          documentul cu scrierile, enjoy.
          Attached Files
          Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

          Comment


          • #20
            asta e clar ca pierd orice urma de garantie, mai astept, fac copii la tot si trimit la ANPC.
            Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

            Comment


            • #21
              Originally posted by 827sam View Post
              Octavian, mi-as dori sa te urci in masina sa vezi cum sta treaba. ...................................
              Da da, am inteles cum sta treaba.

              Comment


              • #22
                Treaba sta naspa, momentan pregatesc un dosar care implica toate mailurile pe care mi le-am dat cu directorul de la Colina, copie factura si certificat de garantie pe care sa le trimit la ANPC.
                In scrisoarea spre anpc voi scrie problemele, neseriozitatea si neinformarea clientului cu certificatul de garantie pe care l-am primit abia acum de la vanzator. Apoi asteptam probabil sa-mi dea peste nas ca nu se poate rezolva nimic.
                Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                Comment


                • #23
                  Nu cred ca ai pus corect problema ... CLAR nu trebuia sa ii atragi atentia ca a scris gresit "a-ti", de aici ati inceput amandoi sa va dati care mai de care mai smecher...

                  2 la mana astia au nevoie de un set de documente care sa le dea mai departe la Wofrace sa isi ia banii, de ce sa te despagubeasca el pe tine ca dupa sa ramana cu buza umflata de la Wolfrace daca nu ii deconteaza valoarea jantelor...

                  Se prea poate ca birocratia de mai sus sa vina de la Wofrace.


                  Sa o spun pe aia dreapta o janta se poate ovaliza de la gropi, care sunt foarte abundente in Romania, pomeni din astea se fac greu in Romania, de unde sa stie el ca tu nu ai indoit jantele de la sosele si vrei sa ii dai lui teapa.

                  Trebuie sa isi ia toate masurile... Pune-te si in postura lui. omul iti repeta clar in fiecare mail ca trebuie sa respecte procedura si ca are nevoie de documente.

                  Mai e si vina ta un pic ca ai avut o atitudine delasatoare si nu ai mers unde recomanda ei de la bun inceput. NU avea nici un sens sa discuti de Autosoft ...trebuia sa ii zici ca acum vii prima data cu problema direct la ei.

                  PS In locul tau as face la fel toate demersurile, dar sa nu te astepti la minuni.

                  Comment


                  • #24
                    Citeste cu atentie primul mail al meu adresat lui Alexandru Pitigoi, director general Colina Motors sucursala Popesti Leordeni.
                    In prima faza de recunoastere si verificare a jantelor toti de acolo s-au purtat jalnic. De aici nervozitatea si aciditatea mea. Alaturi de toti aia de acolo, directorul asta Cristi Petre a avut o atitudine de tot ... Iesind din birou cu un alt certificat in mana dandu-il celuilalt cu paragraful gata subliniat ca nu le-am montat la service autorizat. Nu ma intrebase nimeni unde le-am montat in prealabil.

                    Sunt foarte linistit in sensul ca stiu ca nu rezolv nimic, dar reclamatiile vor merge.

                    Atat timp cat jantele sunt in garantie si nu prezinta nicio urma de brutalizare sau vreo buza indoita sunt acoperit complet ca si utilizator. Nu ma intereseaza ca s-au indoit din cauza gropilor fara sa existe urme vizibile, inseamna ca jantele sunt foarte proaste si moi si nu respecta normele in care au fost facute.



                    Primul si primul mail catre directorul sucursalei este asta :


                    Domnule Director,



                    Subsemnatul .....
                    In data de 04.11.2011 am achizitionat 4 buc jante aliaj marca Wolfrace Ultra Lite Matt Gun Metal de la intermediarul S.C. Orhideea International S.R.L. Acesta din urma mi-a oferit garantia de 12 luni la importatorul direct al acestor jante, respectiv Colina Motors, alaturi de factura fiscala Seria ORH, Nr. 269.


                    In data de 26.06.2012 m-am prezentat la sediul dumneavoastra cu problema la jantele achizitionate, mai pe scurt sunt deformate. Au fost achizitionate anul trecut si montate pe masina in luna aprilie a anului in curs. De cand s-au montat, s-a vazut o deformare a jantelor insa am sperat ca se poate rezolva aceasta problema cu o echilibrare corecta, incercand astfel o reechilibrare la mai multe aparate de echilibrat jante. Acest lucru nu a fost posibil, jantele au fost montate cu anvelope 185 65 R15 (anvelopa din cartea tehnica a masinii) si nu s-a putut face niciunde o echilibrare corecta astfel incat masina sa nu prezinte vibratiile specifice unei jante indoite. In ziua respectiva s-au reechilibrat la sediul dumneavoastra jantele, doua dintre ele mai putin deformate au fost montate pe puntea motoare, iar celelalte doua ce prezinta deformare mai pronuntata au fost montate pe puntea spate. Intre timp masina inca prezinta vibratiile ce sunt date de un ansamblu janta-anvelopa defectuos si imposibil de echilibrat un asemenea angrenaj.


                    In prezent am cumparat alte anvelope crezand ca cele vechi erau de vina, momentan dimensiunea este de 185 60 R15.


                    Astazi, in data de 27.06.2012 m-am prezentat din nou la sediul dumneavoastra din Sos Oltenitei Nr 181, pentru o reverificare a acestor jante pe aparatul specific impreuna cu Dl Alexandru Dancau avand functia de Key Account Manager si cu Dl Orlando Deaconescu avand functia de Consultant Vanzari Piese si Accesorii. Una dintre jante s-a demontat de pe masina (de pe puntea motoare) si a fost dejantata. Pe aparat se vedea o foarte mica indoire a jantei insa in momentul in care s-a montat o anvelopa nou nouta se vedea clar ca la o miscare continua pe aparat, anvelopa prezenta o miscare neuniforma a bandei de rulare. De aici rezulta ca janta era indoita. Cei doi domni nu au fost de acord sa verificam toate cele 4 jante aflate pe masina, astfel mi s-a inmanat o foaie nesemnata, nedatata, ca fiind certificatul de garantie in care scrie ca jantele nu au fost montate la un service agreat Colina Motors. In acelasi timp imediat cum anvelopa noua montata pe janta indoita prezenta aceleasi miscari incorecte a bandei de rulare, cei doi domni au dejantat imediat anvelopa de pe janta, pentru a nu se vedea clar cum o anvelopa noua are acelasi comportament pusa pe o janta indoita.
                    Cei doi domni ce au asistat la verificare nu au recunoscut absolut deloc problema jantei si nici nu au acceptat faptul de a verifica si celelalte jante.


                    Declar pe proprie raspundere ca jantele au fost montate si echilibrate la Autosoft Fundeni, si ca nu le-am supus unor actiuni ce ar fi dus la defectarea acestora.
                    Toate cele patru jante prezinta acelasi tip de indoire, unele mai pronuntat, altele mai putin pronuntat.


                    In acelasi timp respectul fata de client lipseste cu desavarsire, comportamentul este unul defectuos, incepand de la explicatia ca pe janta nu este dimensiunea corecta a cauciucului ce este montat, ceea ce nu conteaza. Pe janta de 15 inchi se pot monta mai multe dimensiuni de cauciucuri, acest fapt fiind acceptat de producator fara nicio problema.
                    Jantele nu prezinta lovituri, zgarieturi sau alte probleme ce pot conduce la demonstratia ca o folosire defectuoasa din partea utilizatorului a distrus jantele.


                    Lipsa de profesionalism si scaderea respectului clientului fata de prestigiul creat de Colina Motors ar trebui sa primeze pentru functia dumneavoastra.


                    Va scriu aceasta intamplare cu parere de rau pentru ca aveam alta impresie fata de importator si fata de comportamentul urmator achizitionarii jantelor.


                    Va rog sa dati curs unui raspuns si sa gestionati corect situatia. Sunt de acord sa accept orice testare a jantelor pentru a se vedea ca nu au fost folosite, montate sau echilibrate defectuos.




                    Cu stima, Samoila Marius.
                    Last edited by 827sam; 29 June 2012, 12:20.
                    Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                    Comment


                    • #25
                      Adevarul e undeva la mijloc... eu ma rezum sa spun nu as fi procedat ca tine.

                      Sa te intreb altceva: garantia care se da la anvelope...

                      Iau o groapa si fac o galma... mi-l schimba cineva daca zic ca a aparut galma singura ?

                      Comment


                      • #26
                        Nu, diferenta este ca la anvelopa cu galma se vede cauciucul supus unui factor de stres suplimentar
                        jantele mele nu prezinta nicio problema de genul asta, nu se vede absolut nimic ca fiind vreun factor extern cauzator de ovalizare/indoire/deformare
                        Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                        Comment


                        • #27
                          Eu te cred pe cuvant ca asa ai luat jantele dar nu te ajusta sa dovedesti defectul de fabricatie.

                          E posibil ca din cauza caldurii de la frane, sa se fin incalzit jantele si fiind dintr-un material mai moale la contactul cu groapa sa se strambe direct din butuc.

                          PS Eu am Wolfrace katana( asa am luat masina la SH) de la 150 km/h simt o usoara vibratie in volan- sper sa fie din cauza ca nu le-am echilibrat niciodata .

                          Comment


                          • #28
                            Trimite la ANPC. E incredibil ca de tupeisti pot sa fie. Bine ca ai postat.

                            Comment


                            • #29
                              Nu e din echilibrat. Daca era o echilibrare incorecta iti bateau de la 110, 120 in sus. Pune-le pe aparat si vei avea o surpriza sa vezi cum sunt echilibrate ok, dar strambe. Fix aceeasi problema.
                              luni fac pachet un dosar complet cu toate mailurile, copie la factura si la certificatul de garantie.
                              poate fac rost macar de o copie de bon de montare de la autosoft, 99% gasesc de la autosoft dudesti, nu ma mai intereseaza data montajului. voi scrie ca nu am fost informat si ca nu mi s-a inmanat certificatul de garantie in acelasi timp cu factura jantelor.
                              Last edited by 827sam; 29 June 2012, 13:45.
                              Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                              Comment


                              • #30
                                nu vreau sa te dezarmez, dar e o cauza pierduta. jantele din aliaj, de la gropi, se duc dracului. asta inseamna si exploatare necorespunzatoare (nu ii intereseaza ca tu ai mers cu 180 sau cu 20 prin gropi, atata timp cat nici unul dintre voi nu poate dovedi ca celalat se inseala, va certati degeaba).
                                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google