Informatii utile

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    ..........................................
    Attached Files
    "light up the darkness" Bob Marley

    Comment


    • #92
      Cum sa fac sa nu mai zdrangane cupola de de-asupra volanului, si capacul de sub el? Ca nu vad suruburi, si zdrangane, mai ales cand masina e un pic subturata, ca la nebuni, daca nu dau drumul la radio CD, imi vine sa ma impusc la cate zgomote aud, dar de la astea doua, se aude ca la nebuni
      Logan Ambition 1.6 8V

      Comment


      • #93
        O informație utilă zic eu: pitcar.ro
        Geometrie față Logan: 80 lei - reducere 10% (se face card de fidelitate) = 72 lei.
        Echipamente profesionale, se eliberează fișa tehnică a lucrării și se acordă garanție.
        În preț este inclusă și măsurarea unghiurilor pentru puntea spate.
        Last edited by ibuzescu; 4 July 2013, 00:25.
        sigpic

        Comment


        • #94
          Am probleme cu 2 rulmenti unul fata altul spate la o masina cu 150.000 km si vreau sa-i inlocuiesc.
          La SEDA Service-CARACAL mi-au cerut 650 lei cu manopera pe 2 rulmenti ,cel de pe fata 360 lei ,spate 175 lei + manopera....Am ramas masca

          Ce marca de rulmenti spate-fata sa cumpar pentru MCV cu ABS ? Voi ce marca de rulmenti ati montat pe masini.

          Am gasit unspemii de marci de rulmenti in magazin cu preturi de la 33 lei pana la 170 lei/buc....? Ce marca de rulmenti foloseste Dacia....
          "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

          Comment


          • #95
            SNR INA SKF sunt marci cu reputatie buna in materie.
            Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

            Comment


            • #96
              Am cumparat SNR -130 lei buc .... observ ca pe spate se aude acelasi zgomot de ruliu...am observat ca mecanicul a strans foarte tare piulita ...este posibil sa fie prea strans rulmentul?
              "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

              Comment


              • #97
                Originally posted by adonis33 View Post
                Am probleme cu 2 rulmenti unul fata altul spate la o masina cu 150.000 km si vreau sa-i inlocuiesc.
                La SEDA Service-CARACAL mi-au cerut 650 lei cu manopera pe 2 rulmenti ,cel de pe fata 360 lei ,spate 175 lei + manopera....Am ramas masca

                Ce marca de rulmenti spate-fata sa cumpar pentru MCV cu ABS ? Voi ce marca de rulmenti ati montat pe masini.

                Am gasit unspemii de marci de rulmenti in magazin cu preturi de la 33 lei pana la 170 lei/buc....? Ce marca de rulmenti foloseste Dacia....
                Aveti grija ,nu vreau sa va sperii dar rulmenti pe fata un un nr diferit de cititoare ABS pana in 2007 si altul dupa 2007.Am patito nu mai am ABS -logan 1,5 dci 2006

                Comment


                • #98
                  Big brother in service-uri; sfarsitul celor de ...cartier?
                  Oferim cunoștințe de specialitate despre exerciții fizice, diete, suplimente și psihologie sportivă prin cercetări academice, experiență profesională și teste
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • #99
                    Intrebare mai tehnica de incepator (sper ca postez unde trebuie) :
                    Ce bujii sunt recomandate pentru 1.6 MPI si de ce?
                    Am vazut ca difera specificatiile in special "distanta dintre electrozi" + numarul de scantei

                    Deasemenea, imi doresc sa inteleg cum se justifica o bujie de 15 LEI vs una de 35 LEI (de exemplu, de la Bosch)

                    Multumiri

                    Comment


                    • Cele de mai jos.....pt ca asa spun cei care au facut motorul ( si l-au studiat )

                      http://s13.postimg.org/fwycdcm87/bujii.jpg

                      Comment


                      • În plus, chiar dacă Denso nu apar în lista aia, anumite tipuri de bujii de la ei (mai ales cele cu Iridium), se pretează perfect la benzinarele de pe Logan.

                        Comment


                        • Ok, in regula - dar care este diferenta in cazul "ecartamentului" - are legatura cu raspunsul masinii la demaraj sau ? (citisem ceva de genul, poate gresesc)

                          Comment


                          • Gap se numeste "ecartamentul".
                            Deobicei se lasa cum vin setate de la mama lor .
                            0,9 +/- 0,5 mm la logan , aici trebuie reglat ca sa functioneze bine pe toata plaja de turatii.
                            Daca vei lua iridium nu recomand sa umbli la ele .

                            Comment


                            • Ok, am inteles.
                              O ultima nelamurire - numarul de electrozi ?

                              De ex - in screenshotul postat exista 2 variante cu 2-electrod masa si una cu 4-electrod masa.
                              Attached Files

                              Comment


                              • Primele 2 coduri la bujiile cu 2 electrozi corespund la acelasi tip de bujie RFC58LZ2E ( adica cea standard- daca te uiti intrun catalog o sa vezi ca au ca referinta scurta A10 si B31 de fapt fiind aceeasi bujie)....probabil la una este pretul pe bucata (11 lei ) iar la a doua e o eroare ( pretul fiind pe 4 bucati desi 4x11 nu face 58lei)......deci codul primelor 2 este pt aceeasi bujie


                                Ultima bujie este din gama "high performance" de la eyquem, cu electrod "hybrid" , codul scurt este F54 ( recomandata de eyquem pt logan ) insa daca tu o gasesti pe undeva prin Romania sa ne scrii aici ( nu am gasit nici un magazin care sa o aiba pe stoc sau sa o aduca ).....

                                Daca te pasioneaza capitolul bujii, Ia-ti un catalog de la fiecare marca si o sa aflii multe despre constructia lor si semnificatia numerelor de pe ele

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google