distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • curios

    Originally posted by PCH View Post
    Un vecin cu un 1.4 a facut revizia de 60.000 km la un service Dacia din Bucuresti..meridian mai exact...2200 RON.
    Ce insemna revizie la 60000de km la vecinul tau? Revizia standard e kit distrib+kit accesorii +filtre, ulei, placute, eventual bujii si fise. Si tot nu ajungi la 2200.
    Daca masina avea si alte nevoi, de exemplu tren rulare, aia nu mai e revizie la 60000, e reparatie cuplata cu revizia. Nici la un 1.5dci cu piesele lor nu se ajunge la pretul asta. Dar ma rog, cine merge pe crede si nu cerceta...........
    Last edited by mr.K; 14 September 2009, 14:02.

    Comment


    • Ba se prea ajunge...nu e singurul la care am auzit scoru asta!unii au scapat si mai ieftin..1900 ron dar totusi...e japca pe fata!pentru cui nu ii e lene si se pricepe un pic la masini si mai ales pt cine se p..a pe ea de garantie recomand urmatoarea operatiune:-schimb ulei in vitan-iei filtrul si uleiul de la ei si ti-l schimba gratis in spate,ce ulei vrei tu aia iei.
      -cumparat bujii,de care vrei,originale Eyquem,beru,ngk etc...si ti le schimbi singur in 5 minute...
      -cumparat filtru de aer si ti-l schimbi singur in 2 minute
      -placute la fel cumperi de care vrei-originale cam 140 ron sau remsa sau altele ferodo mai ieftine si bune...ori le schimbi tu ca e simplu,ori tre duci la un service de cartier si cu 30 de lei maxim ti le schimba lejer
      -cumparati kit de distrib original cu aprox 200 ron si curea de accesorii originala cam 70 ron,pompa de apa cam 200-250 ron originala
      -antigel rx tip d original-3x20 lei=60 lei
      Si uite asa ati scapat cu mai mult de jumate din revizie facuta la super pret!Mai e partea cu manopera distributiei care recomand sa fie facuta la cineva care chiar stie...acolo sa nu va caliciti!Bafta si spor la treaba!
      sigpic

      Comment


      • Kitu de distrib nici daca il iei de la dealer nu este mai mult de ~220-250 lei.
        Manopera e inuman de mare, acolo e beleaua (la manopera distrib se aduna si schimb oloi, filtre, etc).

        Comment


        • Pai aia ar fi combinatia pe care vreau sa o fac...ma duc doar cu curelele si ii zic sa le puna pe masina.Atat!la ulei si restul sa nu umble,ca s-au facut deja.Si cred ca ies mult mai ieftin cu manopera...plus o verificare generala a masinii,si ce mai cred ei de cuviinta.
          sigpic

          Comment


          • Cu manopera sunt total de acord. Fiind criza, cam bate vantul oe la service-urile dealerilor. Au lasat la pret si in 250-350 lei iesiti cu manopera la schimbat kit distrib+kit accesorii. Daca nu service-ul nu agreat de DACIA, garantia pt kit distrib, in caz de iese ceva rau dupa montaj, se pierde, costurile (ce pot fi importante, vezi posturile dinainte) va revin. Si asa treaba nu e clara, oricum specificatia e sa se monteze numai la cei calificati cu acte pt asa ceva.

            Comment


            • Asa este...de aceea vreau sa ma duc la ei sa le monteze...doar ca nu iau de la ei piesele...le iau din alta parte tot originale.
              P.S.-nu stiu daca lichidul servo si cel de frana se schimba...???
              sigpic

              Comment


              • Lichidu de servo si frana nu se schimba, doar daca ceri.
                Dar daca schimba distributia, nu curge si oloiu din motor? (chiar nu stiu cum sta treaba)
                Ca daca e cum spui, atunci cam asa ar proceda si Tavi (si ma pipi pe garantia lor). )

                LE: dar daca ma gandesc bine...ce naiba castigi..? ~100 lei?? (cat e manopera pt ulei si filtre...)

                Comment


                • Eu unu o sa pun doar distributia la dealer...nu vrea sa ma complic...restul: placute, antigel, ulei, filtre,etc e treaba mea.
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • In carnetu de intretinere ai acolo niste casute care ei le bifeaza, defapt pe treaba aia dai atatia bani...
                    Cred ca trebuie cerut expres sa NU faca alte verificari la masina, inafara de schimbul distributiei, probabil ca asa se pot scurta costurile.
                    Dar nu stiu in ce masura accepta ei treaba asta, nu numai ca nu-ti mai dau garantie la NIMIC, dar poate nu mai pune nici stampila ca au schimbat distributia.

                    Comment


                    • Pai uleiul nu e afectat la schimbul distributiei...doar antigelul cand se umbla la pompa de apa...
                      daca scutesc doar 100 ron,atunci de unde naiba e diferenta asa de mare?unde umfla preturile?probabil la rolele de la cureaua de accesorii pe care nu le schimb-cam 200 ron snt amandoua,si probabil de la placute pe care nu le schimb ca sunt jumate(nu stiu cum naiba am mers da am deja 30k cu ele si ma mai tin 10k cred)...
                      Sa nu puna stampila...gasesc sa puna cineva pe urma...vreau doar calitate la lucrre,atat!
                      Last edited by Dragman; 14 September 2009, 16:07.
                      sigpic

                      Comment


                      • ...a iesit din garantie la mine asa ca nu mai dansez cum imi canta ei...nu ca as fi facut asta))
                        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                        Comment


                        • Eu la a mea nu am schimbat nici macar un surub pe garantie pt ca nu a fost nevoie...deci la ce imi trebuie?pana si furtunasele de la stropitorile de parbriz au picat dupa garantie,mult dupa...cam dupa 3 ani...deci...
                          sigpic

                          Comment


                          • Ma rog, nu prea am auzit cazuri sa nu puna bine distributia si alte cele, dar vreau totusi sa dea garantie pe lucrarea facuta si asta ca sa ti-o dea, cred ca implica mai mult decat schimbarea distrinutiei ca lucru si manopera (casutele alea bifate ) ).

                            Comment


                            • sal baietii...sunt intr-o mare incurcatura !
                              Am ajuns din intamplare printr-un service in bucuresti si un mecanic mai aiurit de pe acolo a incalecat pe mine ca eu n-am distributia facuta ca bla bla, ca trebuie sa ma grabesc sa-l contactez pe el ca ma rezolva. Eu am cumparat masina second la 72000 km si acum am 90000. Tipul de la care am cumparat-o mi-a garantat ca a facut-o la 62000 km pe garantie. M-am uitat si pe carnetul de intretinere, intr-adevar la 62k a facut revizia generala la AMAT pitesti. Acum traim in Romania si orice se poate falsifica...chiar si o amarata de stampila...Problema este ca nu stiu ce sa mai cred...poate ma lamuriti si voi. Masina merge perfect, motorul trage bine, nu-s probleme.

                              sal...sunt intr-o mare incurcatura !
                              Am ajuns din intamplare printr-un service in bucuresti si un mecanic mai aiurit de pe acolo a incalecat pe mine ca eu n-am distributia facuta ca bla bla, ca trebuie sa ma grabesc sa-l contactez pe el ca ma rezolva. Eu am cumparat masina second la 72000 km si acum am 90000. Tipul de la care am cumparat-o mi-a garantat ca a facut-o la 62000 km pe garantie. M-am uitat si pe carnetul de intretinere, intr-adevar la 62k a facut revizia generala la AMAT pitesti. Acum traim in Romania si orice se poate falsifica...chiar si o amarata de stampila...Problema este ca nu stiu ce sa mai cred...poate ma lamuriti si voi. Masina merge perfect, motorul trage bine, nu-s probleme.
                              Last edited by Cristi_DnM; 20 September 2009, 03:22. Reason: Automerged Doublepost
                              SUCCES is MY only motherfucker option , failure's NOT!!!

                              Comment


                              • Cam greu de spus ce sa faci.
                                Mai incearca la un service (eu stiu ce vad ei acolo) la un mester bun sa vezi ce zice, daca e sau nu schimbata distibutia.

                                PS: eu am ceva bani acum (si daca ii tn in buzunar se evapora), daca iau acum kitul de distributie de la ei (Dacia) si-l tin (~4 luni) pana la schimbarea distributiei, comenteaza in service ca nu mai dau garantie si d-astea ? (daca iau kitul de la ei de la magazin).

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google