distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Am loganu din 2005 si face 4 ani in iunie 31 mii km oare trebuie sa schimb distributia?

    Comment


    • #62
      Originally posted by lorenzlorenzu View Post
      Am loganu din 2005 si face 4 ani in iunie 31 mii km oare trebuie sa schimb distributia?
      normal ca tre sa o schimbi sau mergi asa si schimbi si pistoane si supape depinde cum e norocu
      Asistenta: RAZVAN YPO - 0726240862 COSMIN CGK - 0767132803

      Comment


      • #63
        distributie logan 1.6 8v 60000km

        preturi : kit renault original ( rola koyo+curea gates)=220 lei (cel de 1.4)
        curea accesorii bosch ( 5 caneluri, 1750)= 50 lei (servo+ ac)
        pompa apa Airtex= 130 lei
        bujii Bosch FRD7x( 1 electrod)= 4 x 10
        Antigel de origine tip D= 2x 20
        manopera= 250 lei ( service ford)
        celelalte le schimbasem acum 3000km.
        traiasca Golanul :-)

        Comment


        • #64
          Cum recunosc un set distributie logan 1.4 ca fiind cel original pt a evita sa dau 250 lei pe unu la care adaosul comercial este foarte mare...de exemplu aici in Pitesti fiind mai multe magazine de piese auto sunt si mai multe optiuni de preturi dar toate sunt in cutie galbena de renault...de unde stiu yo care e cel original?

          Comment


          • #65
            vreau sa cumpar kit distributie 1.4 produs de aceasta firma Flennor made in Germania
            este bun, original

            Comment


            • #66
              am un logan 1.5 dci 65 cp, va rog sa imi spuneti tot ceea ce trebuie schimbat la distributie la 60000 km. Multumesc

              ce contine kitul de distributie si kitul de accesorii ??
              Last edited by gigiman; 20 May 2009, 14:44. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • #67
                Loganu' lui Gusi se apropie de 40000 km,adica n-a implinit numarul de km., dar la anul in ianuarie face vreo 4 anisori. Deci cam atunci trebuie sa schimb si kit-ul de distributie...Multumesc celor care au abordat problema in paginile anterioare!
                LOGAN CLUB CALARASI - FII POLITICOS IN TRAFIC!

                Comment


                • #68
                  Am o intrebare la voi: am gasit kit de distributie la 190 lei (original).
                  Am acum 48000 km. In cam 7-8 luni sigurat ajung la 60000 km.
                  Daca il iau acum si-l tin la ''naftalina'' are vreo problema?? (asta vizavi de cica dupa 3 ani obligatoriu schimbata distributia.).

                  Comment


                  • #69
                    mai pana la urma cum e? la 60000 sau in functie de timp? ma gandesc ca la 60000 se schimba....vad tot felul de experti care zic sa schimbi distributia dak 4 ani sau nu stiu cat....eu am 4 ani si 30000km...nu o sa o schimb acum pt k o sa o fac la 60000...dak nu am mers asa de mult ce? imbatraneste cureau sau ce?banuiesc ca trebuie sa-si atinga km .......nu in functie de timp nu?....
                    Slow & Safe

                    Comment


                    • #70
                      Pai daca ai garantie cica e in fc de timp.
                      Dar daca tin kitu la naftalina vreo 7-8 luni ce are...?

                      Comment


                      • #71
                        Structura acestui material care se numeste cauciuc imbatraneste si daca il tii degeaba, fara a-l folosi. Distributia trebuie schimbata la ce se implineste prima data. Ori 4 ani ori 60.000 km. Restul mergi pe barba ta.

                        @Tavi: Crezi ca peste 7-8 luni o vei gasi la alt pret? Eu cred ca va fi si mai ieftina, nu mult, dar oricum.
                        9! 9! 9!
                        sigpic

                        Comment


                        • #72
                          salut

                          Cureaua se spune ca are o durata de viata de 4 ani...acum daca mai pui si stilul de mers al fiecarui sofer...fa calculele singur. ei au scris in carte ca distributia se schimba la 60 000 sau 4 ani, adica oricare din acesti 2 termeni atinsi fie ca faci 60 000 in doi ani fie ca faci 20 000 in 4 ani...acum sigur cureaua te va tine mai mult de 60 000 (cunosc persoane care au 120 000 si n-au schimbat-o) dar ce faci daca se rupe? scoti din buzunar vreo 20 - 30 de milioane ca sa repari injectoare, pistoane, chiuloasa etc. ce se mai distruge p-acolo...yo o schimb weekend'u asta am 40 000 si 4 ani si masina a fost super intretinuta dar pt linistea mea o sa fac schimbul acum kiar daca e devreme si multi imi zic ca mai tine...mai bine previn decat sa combat parerea mea
                          P.S. - cam in jur de 200 lei trebuie sa coste un kit de distributie de uzina...ce e mai jos de suma asta ar trebui sa ridice niste semne de intrebare...yo cel putin la banii astia il cumpar (pt ca turcii copiaza multe crek pana si semnatura mea ar fi in stare sa o copieze)
                          Last edited by pacoste; 20 May 2009, 21:19.

                          Comment


                          • #73
                            In cel mai bun caz se mai poate merge 10000 km dupa care esti la loterie. Respectele mele pacoste penru ca previi, esti un exemplu. Va spun ce s-a intamplat la diesel clio 1.5 85 cu distributia schimbata la timp, s-a rupt cureaua dupa numai 7000 km, spre norocul meu nu a facut si alte pagube. Treaba se indrepta catre cateva zeci de milioane....Sfatul meu preveniti.
                            9! 9! 9!
                            sigpic

                            Comment


                            • #74
                              cum se poate ca sa imbatraneasca in asa hal intr-un timp atat de scurt....sta in soare sau ce? atat timp cat ea nu lucreaza...timpu trece. ... nu zic ca nu imbatraneste dar totusi!!! am 4 ani si aproape 30000 km...si un stil de condus" relaxat"....sper sa o mai tin un an sau macar pana la 45000...
                              Slow & Safe

                              Comment


                              • #75
                                In principiu tine...dar exista un risc pe care daca ti-l asumi e ok, dar Doamne fereste sa cedeze vre-o curea ca vinzi masina
                                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google