distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by lorenzlorenzu View Post
    @Urs vad ca ai dat si jos si curaua accesori, cat de tare ai stranso inapoi, ea trebuie stransa in asa fel incat sa nu patineze
    cureaua se intinde in service cu ajutorul unui frecventmetru
    sigpic

    Comment


    • Originally posted by lorenzlorenzu View Post
      @Urs imispui si mie cum ai tensionat tu cureaua accesori si cat de tare nu am inteles mai sus cu unghiul de 90 grade

      dar cat de tare ai tensinato sa nu fie nici pre intinsa la mana cum trebuie sa fie, multumesc
      Ai PM.
      Pt radu2008
      Am intrebat la magazin cat e numai cureaua fara rola.
      Zambind, vanzatoarea mi-a spus 2.200.000.
      Cu tot cu rola (kit complet) 2.600.000.
      Deci nu se merita sa cumperi numai cureaua, mai bine iei kit-ul complet. M-am uitat la preturile altor firme, cureaua se invarte pana-n milion, rola e mai scumpa, ajunge peste 1.500.000.

      Comment


      • Eu ma gandeam ca este pana in 80 ron o curea!

        Comment


        • Da, este pana-n 800.000 daca e de alta firma decat cea de origine.

          Comment


          • Mai bine luati chit original. Eu am gasit la 190 lei. La reprezentanta era 210.
            Aveti grija ca sunt multe kituri care nu potrivesc pe logan ci numai pe solenza, supernova, clio desi au aceleasi motor.
            It's nice to be important but it's more important to be nice!

            Comment


            • fratilor...se pare ca nu stiti ce piese vi se pun pe masina.....un kit de distributie complet(curea...rola intinzatoare...rola oarba....pompa apa....garnitura{care nu vine la pompa originala renault}...si inca cateva prostii mici dar foarte scumpe originale renault)costa 1100 lei....fara manopera....ieri mi le-am cumparat la pret de dumping...si voi imi spuneti ca dati 150lei pe distributie...)...cred ca vi s-au pus piese facute in minele de carbuni din Targu-Jiu....piesele originale DACIA(RENAULT) sunt scumpe..ce va puneti voi sunt facaturi de doi lei...care pot defecta alte chestii la motor...salutare tuturor

              Comment


              • mai informeazate *@mihaitodi * inainte sa scri, un kit distributie 1.4 fara pompa apa pret 190 lei original renault, si pompa 120 lei, ier la reprezentanta este 270 lei kitu distrib, tu nu pune la socoteala revizia de 60 mii copleta , in care mai intra si alte schimbari (ulei,filtre,placute,buji,manopera,etc...si alte controale,trecute pe factura)

                Comment


                • Am si eu o intrebare. Este normal dupa schimbarea distributiei, motorul sa sune altfel? Trebuie sa se aseze cureaua sau ceva pe acolo?

                  Comment


                  • Originally posted by lorenzlorenzu View Post
                    .............................un kit distributie 1.4 fara pompa apa pret 190 lei original renault, si pompa 120 lei, ier la reprezentanta este 270 lei kitu distrib..................
                    Si la reprez in kit distributie intra si pompa de apa (in 270 lei) ?
                    Sau pompa se schimba numai la cerere.

                    Comment


                    • Pompa de apa nu intra in kit-ul de distriutie, iar kitul de distributie nu include si kitul de accesorii, adica cureaua de accesorii si intinzatorul rolei. Ala e kit separat si costa tot cam la fel cu ala de distributie.
                      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                      Comment


                      • Salut ,
                        Am avut impresia (din raspunsurile tale) ca stii un mecanic serios , in Bucuresti , ptr. schimbarea Kitt-ului de distributie la Logan... Nu te-ash fi deranjat , dar astazi am "pierdut" cateva caneluri ( sau cum sa le zic ? ) de la cureaua de accesorii si am intrat la idei ... Merci anticipat de raspuns...

                        Intrebarea de mai sus era pt. Andrei Super Moderator ...n-am precizat ...
                        Last edited by Add-on; 7 August 2009, 18:58. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • Am cumparat sapt trecuta pt logan 1.4 AC, kit distributie original -220 lei. kit accesorii original- 320 lei. Mai tb o pompa apa, 270 lei originala. Pompa o puteti lasa daca nu picura pana la 90000 km (cum zice cartea) sau chiar mai mult. Dar cand o veti schimba, o s aplatiti iar manopera pt distributie intre 200-350 lei, depinde de service. Merita sa va agitati iar peste 30000 km cand manopera platita aatunci va acopera apropape costul pompei de apa acum? Nu mai zic, daca e o pompa airtex, graf sau ruville, intre 110 si 170 lei maxim.
                          Fiecare calculeza si decide, eu cred ca pompa de apa schimbata ulterior e doar o gaselnita pt a castiga bani frumosi din manopera, a service-urilor.

                          Comment


                          • Un vecin cu un 1.4 a facut revizia de 60.000 km la un service Dacia din Bucuresti..meridian mai exact...2200 RON.

                            Comment


                            • Inseamna ca are bani de a dat atata cand in ale parte este jumate revizia!

                              Comment


                              • 2200 ron revizia de 60.000?...OMG ....trebuia sa-l coste la jumate )))
                                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google