distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • sa mor eu ?! arata-mi.. am fost si la norauto, ausburg... daca gasesti, gasesti bidonul cu cioc de rata care nu se mai fabrica de mult si care e f susceptibil de a fi contrafacut. s-a mai discutat asta pe topicul de uleiuri.

    Comment


    • Castrol Edge 5w40 pt benzina intr-adevar nu e pe toate drumurile, dar e de gasit la cateva clickuri distanta. Un prim magazin e Autokarma, e mereu in stoc la ei din ce am observat, mai este Piese Auto AXS, si magazinul Sculedescule.ro

      Comment


      • NDL are dci. Si pentru el, Edge chiar se gaseste peste tot si e mai ieftin ca cel pentru benzinar.

        Comment


        • Da, numai ca el vrea Edge 5w40 A3/B3 pt benzina, configuratorul de la Castrol pe ala il recomanda si pt motorul lui dci, desi Edge Turbo Diesel (care merge pus si in benzinare) e mai mult decat ok, are si aditivi speciali pt motoarele cu turbina...nu vad de ce nu ar face fata intr-un dci.

          Comment


          • eu ii raspundeam colegului segane care a intrebat de castrol edge. si eu eram tentat intr-o vreme de cel din configurator. pentru moment sunt f multumit de elf evo, si asta incercam sa-i spun si lui. nesteptat de silentios in cazul unui diesel.

            Comment


            • Mai baieti, fie mi s-a incalzit neuronul si da rateuri, ori voi ati deraiat de la distributie la uleiuri.

              Comment


              • Originally posted by Winnie View Post
                Am schimbat cureaua de distributie la fix 4 ani, masina avand 22.000 km. La reprezentanta Dacia, Dacoserv, sunt foarte bune preturile. Nu vreau sa para reclama, dar m-am dus cu portofelul plin si am lasat nesperat de putini bani. Astfel:

                1 x Inlocuire Curea distributie = 2.30 x 58.00 Lei = 165.42 Lei
                1 x Col Antrenare distributie = 276.67 Lei
                Total 442.09 Lei

                La suma aceasta mi s-a facut o reducere de 3 x vechimea masinii = 3 x 4 ani = 12%. Pretul final a fost de 395 Lei.
                Asa de putin?Eu am schimbat-o inainte de Paste la Apan Galati si m-a ajuns vreo 1100-1200 de ron cu tot cu pompa de apa.Masina e fara AC si 1.4 benzina.
                Last edited by 77sky; 23 June 2012, 08:52.

                Comment


                • Pai cam atata costa, fara alte verificari, strict kit distributie+manopera.

                  Daca i-ai lasat sa mai verifice becurile, de ce incarca bine alternatorul, de ce nu troncane nimic, schimbare filtre, ulei, etc, atata costa 1200-1400 lei...

                  Comment


                  • Eu am 24500 km, si vreau sa schimb curelele ca masina are 4 ani luna asta, ce spuneti sa schimb si pompa de apa sau mai merge?

                    Comment


                    • Daca nu curge la 25000 km n-are rost sa schimbi pompa de apa.

                      Comment


                      • Originally posted by alexgame View Post
                        Asa de putin?Eu am schimbat-o inainte de Paste la Apan Galati si m-a ajuns vreo 1100-1200 de ron cu tot cu pompa de apa.Masina e fara AC si 1.4 benzina.
                        pai vad ca a schimbat numai cureaua de distributie. rola nu ? kit accesorii... pompa de apa.. nu vad nimc. normal ca a costat numai atata

                        Comment


                        • Loganul meu are 144000 km.La 13700km am inlocuit cureaua de distributie si revizia de 15000, dar fara a inlocui vreo rola, pe garantie cu schimb semering si pinion distributie. La 80000km am inlocuit curelele de distributie si de accesorii, tot fara role si pompa de apa, iar acum ma pregatesc sa schimb kit distributie si kit accesorii, dar daca pompa nu a curs nu o voi inlocui. Asta pentru ca manopera este gratis(le schimb chiar eu), pompa de apa costa 220 lei originala, iar o curea de distributie costa 110 lei. Daca dupa inlocuire distributie nu va curge in urmatorii 30000km am tras un loz castigator daca nu asta este. Am intalnit si pompe cu 240000k care nu cursesera, dar si pompe care au curs la 30000km. Cum i-ti este norocul.

                          Pentru toti: daca in mers apar zgomote noi( suieraturi, scartiituri) nu mai asteptati , mergeti la un mecanic pt a nu avea neplaceri mai mari si mai costisitoare.

                          Comment


                          • sall eu ca sai fac sa schimb distributia +pompa de apa am 111.000 si 4 ani si jumatate

                            Comment


                            • Cam zic eu ca ar trebui.Ai schimbat-o vreodata?La mine s-au cam mirat cei de la service cand au vazut ca masina are 7 ani si distributia originala.Doar 50.000.
                              Da eu am schimbat kit distributie+kit accesorii+pompa de apa.

                              Comment


                              • sall am cumparat si eu astazi distributia : rola koyo japan,pompa de apa si curea power grip ,exact cu ce iese si din fabrica asa mi a zis vanzatorul.
                                Attached Files

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google