distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Da la 120k sau 4 ani dar la 3( k4m k7j k7m) tipuri de motoare , la 1.2 sau restul la 60k sau 4 ani.
    Last edited by fflorynn; 29 June 2012, 21:40.

    Comment


    • Pai 1.2 ce tip de motor este ?
      Eu am 1.6 85 cp, si este k7m.

      Comment


      • schimb distributie

        Am schimbat distributia pentru prima oara acum doua zile dupa 7 ani si 4 luni de exploatare a loganului de 1,6 mpi , fabricat in 2005... Cureaua de distributie era impecabila.Pompa de apa un pic cursa.Cureaua de distributie originala pe motor era GATES made in France cu sigla Renault.Cred ca ar mai fi mers inca 30000 sau 2 ani.Cureaua de accesorii cu crapaturi sau fisuri dar e asa de 4 ani.

        Comment


        • Un pret la manopera?
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • Originally posted by gerula View Post
            Am schimbat distributia pentru prima oara acum doua zile dupa 7 ani si 4 luni de exploatare a loganului de 1,6 mpi , fabricat in 2005... Cureaua de distributie era impecabila.Pompa de apa un pic cursa.Cureaua de distributie originala pe motor era GATES made in France cu sigla Renault.Cred ca ar mai fi mers inca 30000 sau 2 ani.Cureaua de accesorii cu crapaturi sau fisuri dar e asa de 4 ani.
            kilometrii ?
            la accesorii sa schimbi si rolele nu numai cureaua ! foarte important !
            o/____\o
            (i)
            .........

            Comment


            • Originally posted by gerula View Post
              Pompa de apa un pic cursa.Cureaua de distributie originala pe motor era GATES made in France cu sigla Renault.Cred ca ar mai fi mers inca 30000 sau 2 ani.
              Componentele din antigel,distrug prematur cureaua de distributie.Deci,bine ai facut ca ai inlocuit,pompa+cureaua.

              Comment


              • Originally posted by Octavian View Post
                Hai da-ma dracu...

                Si uite cum ne-am c..at pe noi cu distributia.
                Imi pare rau ca am schimbat-o la 73000 km.
                Pai eu cand v-am zis
                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                Comment


                • eu nu le inteleg logica prin care au crescut intervalul de la 60.000 la 120.000

                  l au dublat

                  Comment


                  • Pompa de apa nu e aceeasi, nici intinzatorul.Cureaua nu stiu sigur dar cred ca e mai lata.
                    AG 16 Y M A

                    Comment


                    • o logica destul de buna atunci

                      si daca ma duc in service imi pune distributie de 80.000 sau de 120.000 ?

                      Comment


                      • Originally posted by alessandro View Post
                        eu nu le inteleg logica prin care au crescut intervalul de la 60.000 la 120.000

                        l au dublat
                        O curea de distributie trebuie sa tina minim 120.000 km si 6 ani, asta este adevarul. La Ford (un exemplu doar) folosesc un interval chiar mai lung si exceptand tensiunile care, probabil, nu sunt la fel, materialele tot cam alea sunt.
                        De altfel se vede foarte clar, daca stai sa urmaresti problemele ca, rupturile kiturilor s-au produs DUPA operatiunea de schimbare, datorita celor contrafacute sau a "Doreilor".
                        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                        Comment


                        • cunosc cazuri de distrinutii schimbate prima data dupa 100.000 km si problemele au aparut din cauza montajului facut de dorei.
                          intinderi proaste, role stranse aiurea

                          Comment


                          • My point exactly
                            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                            Comment


                            • mie sincer imi este frica sa fac distributia. nu stiu unde sa o fac. asta e problema. ies foarte des cu masina din tara si tare imi este sa nu am surprize pe acolo.
                              plus ca regimul in care merge motorul este ceva mai ridicat

                              Comment


                              • Cu o fosta masina de la munci, am facut distributia la Dacoserv Militari. Mecanicul a lucrat ca la manual, inclusiv masurarea tensiunii curelei. Nu fac reclama dar ar trebui sa vezi cam unde s-au facut cele mai multe operatiuni, fara prea mari probleme.
                                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google