distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • unde e strada asta?în Militari?fii mai explicit, terog....sau parcă undeva în Rahova...?

    cum pot vedea starea curelei de distribuție? unii zic că ar fi nu știu ce capac de plastic...la mine e ceva de aluminiu...cred. am pus și o poză:
    Last edited by emyemanuel; 30 November 2009, 15:44. Reason: Automerged Doublepost
    sigpicVIAȚA ESTE SCURTĂ!!! TRĂIEȘTE-O LA MAXIM LA VOLANUL UNUI LOGAN

    Comment


    • pe unde pot vedea cum arată cureaua? Unii zic că ar fi un capac de plastic;ceva...la mine este un capac de aluminiu,cred...am făcut și o poză,poate mă luminează cineva...
      Attached Files
      sigpicVIAȚA ESTE SCURTĂ!!! TRĂIEȘTE-O LA MAXIM LA VOLANUL UNUI LOGAN

      Comment


      • Distributia este acoperita/protejata de 2 capace. Unul inferior din plastic si unul superior din aluminiu. Ca sa poti inspecta starea curelei de distributie este necesar (si suficient) sa demontezi capacul de aluminiu. Pentru asta trebuie sa suspenzi motorul (pe dedesubt, cu un cric) si sa demontezi tamponul dreapta. Nu stiu sigur daca trebuie sa demontezi si cureaua de accesorii. Tamponul este din 2 parti si se demonteaza in stare asamblata. Succes!
        Attached Files

        Comment


        • Maşina mea are 5 ani şi aprox. 40.000 km
          I-am făcut 4 revizii (ulei&filtre)
          Am mai schimbat bateria şi un set plăcuţe frână
          La distribuţie nu am umblat.

          Comment


          • nu știu ce să zic...dacă îmbătrânește și se rupe? aici e problema...că așa și eu am 44ooo. dar parcă aș schimba-o la anu în primăvară.Mulțumesc @gl_mmm pt. sfaturi.
            sigpicVIAȚA ESTE SCURTĂ!!! TRĂIEȘTE-O LA MAXIM LA VOLANUL UNUI LOGAN

            Comment


            • Îmbătrâneşte şi cauciucul ăla din care este făcută cureaua, dar nu cred că asta îi va provoca ruperea, cel puţin nu în 5-6 ani (depinde şi cum e exploatată maşina)
              Dacă poate rezista la un rulaj de peste 100.000 km în 2-3 ani (la taxi), nu văd de ce nu ar rezista mai mult de 5 ani şi un rulaj mai mic ... oricum cred că e şi strategie de marketing să o schimbe omul la 4 ani si 60.000 (mai fac şi service-urile un ban) ...
              La alte mărci ştiu că se schimbă pe la 90.000, fară limită de timp ...
              Oricum, la anul poate o schimb şi eu ...

              Comment


              • Trebuie sa schimb si eu distributia la 80 000 km si nu as vrea sa cumpar de la service piesele pentru ca sunt mai scumpe si ca asa zise "piese de origine" nu prea sunt de origine:am vrut sa schimb becurile H4 si erau in ambalaj renault niste becuri "made in hungary",nu osram cum am avut,apoi bujiile,erau Renault,nu Champion cum am avut pe masina,apoi placutele,care nu erau identice cu ce am avut pe masina,mi-au dat 77 01 210 142.Am vazut ca si cei de la SKF fac curele,role...Sunt mai scumpe decat conti,dar oare sunt mai bune?Pompa de apa de care sa cumpar?E diferita distributia la 16v fate de un 1.6 8v?

                Comment


                • Distributia la 1.6 16v este diferita de cea de 1.6 8v. La fel si pompa de apa. Ai grija ce cumperi! Vezi pozele atasate - sunt pentru 1.6 16v!
                  Attached Files

                  Comment


                  • Originally posted by emyemanuel View Post
                    nu știu ce să zic...dacă îmbătrânește și se rupe? aici e problema...că așa și eu am 44ooo. dar parcă aș schimba-o la anu în primăvară.Mulțumesc @gl_mmm pt. sfaturi.
                    Eu zic sa stai linistit ca nu se rupe nici o curea pana la primavara.
                    Am tinut un Cielo 6 ani si 60.000 km si am vandut-o fara nici o problema in acesta perioada. I-am precizat cumparatorului situatia si cand a umblat la ea era intacta de parca atunci era montata. A schimbat-o pentru ca asa i-am spus eu dar altfel cred ca nu o facea.

                    Comment


                    • Salutare!
                      Trebuie si eu sa schimb distributia, am 50 de mii km
                      Problema sta astfel : Cei de la service au zis ca pe langa curea si rola mai trebuie schimbat nu stiu ce la aerul conditionat si servo directie.
                      E corect ? Am schimbat filtrul de particule ultima data.
                      Dar la servo directie ???
                      Pompa de apa inca nu o schimb pentru ca nu circul foarte mult cu masina....
                      Astept un raspuns !
                      Multumesc

                      Comment


                      • Aia e cureaua de accesorii...e bine s-o schimbi.

                        PS: Nu ai filtru de particule...filtru aer si ulei...cam atat are Loganul de schimbat.
                        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                        Comment


                        • Dubios atunci o sa schimb doar distributia si gata
                          Last edited by darksid3; 9 December 2009, 09:34.

                          Comment


                          • In manuale scrie ca o curea odata detensionata (demontata) de pe motor, trebuie inlocuita. Mai ales ca tu ai 50.000km cu ea. Ma refer aici la cureaua de accesorii care, pentru inlocuirea distributiei, trebuie demontata. Altfel spus, cand schimbi distributia este recomandat sa inlocuiesti si cureaua de accesorii.

                            Comment


                            • Originally posted by emyemanuel View Post
                              unde e strada asta?în Militari?fii mai explicit, terog....sau parcă undeva în Rahova...?

                              cum pot vedea starea curelei de distribuție? unii zic că ar fi nu știu ce capac de plastic...la mine e ceva de aluminiu...cred. am pus și o poză:
                              In zona Rahova este str.M-tii Carpati
                              Am atasat si o mica harta cu localizarea strazii.

                              Nu te pot ajuta la cealalta intrebare, nu am experienta necesara;oricum cred ca te-au lamurit ceilalti colegi.
                              Attached Files

                              Comment


                              • Am rezolvat distibutia!
                                Kitul cu rola si cureaua 225 de lei.
                                Manopera 155 de lei
                                Pompa de apa e perfecta, iar cureaua de distributie veche mai mergea 20 de mii lejer

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google