distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • eu am 34 mi de km si masina este din 2005 iunie, depasit 4 ani si am verificat cureaua vizibil, am dat capacul jos si am observat ca cureaua se prezinta foarte bine, dinti curelei sunt neobositi.

    Comment


    • Originally posted by Octavian___31 View Post
      Na bine...ma duc si eu pana in 70000 cu ea

      PS: eu o forjez.
      Bun...suntem 4 insi pana acum...inca 2 mai trebuie ca sa facem o Ruleta Ruseasca ....si eu o forjez, mai ales ca am zilnic drum pe autostrada.
      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

      Comment


      • Vad ca cartea de intretinere scrie sa o schimb la 4 ani sau 60 mii, am sa o schimb luna urmatore, sunt curios cum o sa arate cureaua cea veche cand am sa o dau jos, daca prezinta fisuri.

        Comment


        • Cred ca mai multa amprenta isi pune timpul asupra distributiei. Nu recomand depasirea a 4 ani. Daca in 4 ani faci 60-90 k atunci e ok....ideea e ca e mai bine s-o schimbi peste "limita" la rulaj dar nu si la perioada de timp. Deci schimba distributia daca ai deja 4 ani cu ea.
          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

          Comment


          • Asa ma gandeam si eu am sa schimb kit distributie de origine, sa fiu inpacat.

            Comment


            • Eu as zice invers...la limita de rulaj mai degraba decat limita de ani.Asa hai sa schimbam cauciucurile ca imbatraneste materialul si intram in pom.Ma rog...e parerea mea...acum nu inseamna ca o poti tine 10 ani si n-ai nimic dar nici 4 ani...mie asta imi suna mai degraba asa: mergi nu mergi cu masina,timpul trece si ti trebuie sa vii la noi sa lasi banutzu grupa mare sa iti schimbam distributia!
              Apropos,stiati ca la noi cam toate marcile au intrevale de revizie la jumatate de km f de altii?la aceleasi tipuri de motoare...ca cica sunt conditii grele la noi!ca se merge bara la bara,e mult praf,etc...pai da da eu nu merg cu masina la servici in trafic infernal...nu conteaza!tu vii cum scrie la cate!...si uite asa neamtul da aprox 170 de euroi la o revizie cu schimburi de ulei filtre etc la 30 000 de km si romanul da TOT 170 de euroi dar la 15 000 de km ca "ie conditii grele la noi"
              sigpic

              Comment


              • pfoai, intr-un an si jumatate am jumatate din limita de km pe care o cere Dacia. inca mai am 2 ani garantie si o sa o schimb la una din limitele atinse.
                ps chiar daca nu aveam garantie, tot o schimbam la o limita impusa.
                sigpic

                Comment


                • Eu am aproape 73000 si nu am schimbat-o.
                  sigpic
                  Sa inebuneasca nebunele cand vin cu DACIA

                  Comment


                  • loganul meu, proaspat achizitionat, este din luna martie 2005, are 20000Km, merita sa-i schimb distributia? ...

                    Comment


                    • noi iti spunem nu, dar nu sunt banii nostri (bani aruncati pe fereastra cand vor sari prin capota supapele si axa cu came se face covrig
                      sigpic

                      Comment


                      • Originally posted by darksid3 View Post
                        Bun...suntem 4 insi pana acum...inca 2 mai trebuie ca sa facem o Ruleta Ruseasca ..........
                        Uite la colegu Logan for Ever cati km are
                        Deci mai unu'.
                        Facem o ruleta ruseasca, dar pun pariu ca numa' ne jucam (pistolul e defapt gol/nici un glonte naucitor... ) ).

                        Lorenzu: la frate-meu (1.4 ) cureaua la 60000 km nu prezenta nici un fel de uzura/ciupitura etc.

                        Comment


                        • O vecina are o dacia super nova si de cand a luat masina [noua] nu a schimbat distributia,masina are aproximativ 8 ani si vre-o 85000 de km,din cate am inteles cica d'abea acum s-a rupt cureaua si asta din cauza ca s-a blocat pompa de apa,fiind femeie nu a stiut si a mers asa.Parerea mea este ca se ajunge lejer cu distributia la 90000 de km si uite ca nu prea conteaza anii

                          Comment


                          • Preference-ul meu e din septembrie 2005 si prin august am facut o simulare de schimbare a distributiei. Adica demontat tot, fara insa a fi facut ultimul pas, schimbarea curelei. La aproximativ 25.000 km si 4 ani cureaua se prezinta in stare perfecta, e ca noua, o las inca un an, o schimb in vara 2010. Daca Doamne Fereste se rupe va anunt, sa nu mai faca si altii greseala. Dar nu stiu de ce sunt sigur ca nu s-ar rupe nici in doi ani, nu prezinta nici un fel de crapaturi, uzura sau alte semne de aboseala. Merg linistit, poate odata pe luna ajunge motorul la 4000 rotatii, niciodata mai mult. Am vorbit cu un patron de firma de taxi si mi-a explicat ca la toate masinile (numai logan are) a schimbat distributia la 80.000 km si curelele aratau bine. Insa acesti km erau facuti in timp scurt, sub 4 ani.
                            Attached Files

                            Comment


                            • Si eu ma apropii de 60000 km facuti intr-un an si 3 luni.Am sa fac distributia,ptr ca asa scrie in manual si cred ca baietii de la renault is de 1000 de ori mai priceputi ca noi in mecanica ca sa impuna asa ceva si noi posesori de dci sa tinem cont

                              Comment


                              • Orice constructor lasa o marja de cel putin 40%...doar nu crezi ca la 60.001 km se rupe distributia . Ar maiduce cel putin 30.000 km DUPA, lejer....si mai e o chestie: Marketingul ;)
                                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google