distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • kit distributie +kit accesorii+ placute frana de origine (F 197 parca) + manopera la toate = 944,58 lei
    Nu cred nici sa ma bati cu sapca uda ca ai schimbat distributie cu 945 lei minus placute. Mai era si niste antigel... pompa vad ca nu ai schimbat-o, ti-a zis Dorel ca e in stare perfecta. Pana curge.


    cat ai vrea tu sa platesti ?! ia cauta magazinele online si vezi cat sunt piesele
    Pai de aia imi e greu sa cred ca Dacia face pomeni, cand abia si-a scos pretul pe piese.
    Ai iesit mai ieftin ca la un benzinar, cu piese de pe net, daca elimin pompa de apa si de la tine placutele.
    Last edited by mr.K; 12 February 2014, 17:01.

    Comment


    • Nici eu nu am schimbat pompa de apa la 4 ani si nu curge nici dupa 8.
      Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

      Comment


      • Din moment ce nu e o chestie generala, astea sunt doar constatari si eventual statistici fara prea mare relevanta.

        Comment


        • maine ma voi duce la scaner, ca asta de acasa nu mai merge ca n-are cartuse copiatorul si nici restul nu mai e utilizabil.
          deci a fost 945 CU TOT cu placute frana. poti sa crezi ca asa e. pompa de apa era ca noua, si eu insistam s-o schimbe. l-a chemat pe inginer si mi-a zis ca asta e media de schimbare a pompei la dci. una la doua distributii, fiindca nu merge nici pe departe cu aceleasi turatii ca la benzina.
          @einstein
          ai benzinar ?

          Comment


          • Are un 1.6 8v din cate stiu.
            Originally posted by B997NDL View Post
            asteapta ca din 15 iunie pana pe 28-29 iunie au oferta de -30% pt masinile de peste 4 ani. se aplica si la piese si la manopera.
            eu asa am facut-o si m-a dus pana in 1000 lei. ce-i drept, fara pompa de apa
            ca era ca noua. stiu ca toate reprezentantele fac asa. si e an de an, de la dacia.

            @sergiu.
            pe factura se cam trece orice operatie, fiindca fiecare are timpul ei de manopera.
            Originally posted by planetara View Post
            daca te tine inca 10.000 pe urma stai linistit pana la 60.000 sau 4-5 ani.
            si cele de origine contrafacute au tinut intre 2000 si maxim 20.000
            Eu am de 4 ani si 4 luni si 73.500km curea Gates, rola Ina, pompa Graf si kit de accesorii Dacia.

            Sa stau pana in iunie?

            Estimez ca nu o sa ajung la 80.000km.

            Si ii dau in fiecare zi 6000rpm in a 2-a si a 3-a. Cateodata ma mai gandesc in momentele alea ... la posibilitati ...
            Last edited by madhorsefuzzy; 12 February 2014, 17:42.

            Comment


            • Originally posted by Cromatic View Post
              Din moment ce nu e o chestie generala, astea sunt doar constatari si eventual statistici fara prea mare relevanta.
              Da, ca ar pica pompa de apa mai devreme de 4 ani si 60 000 km e o chestie generala si sunt eu exceptia nu? Statistici in aceasta directie sunt gramezi, nu?
              Last edited by einstein1984; 12 February 2014, 17:49.
              Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

              Comment


              • Dincolo de garantia data de producator totul e statistica, punct - asta am vrut sa spun.

                Comment


                • Eu am schimbat pompa de apa odata cu distributia la 7 ani si 60.000km... deja incepuse sa curga...
                  Pe luneta mea sta semnu de la ''naic'' bine lipit

                  Comment


                  • Originally posted by madhorsefuzzy View Post
                    Are un 1.6 8v din cate stiu.


                    Eu am de 4 ani si 4 luni si 73.500km curea Gates, rola Ina, pompa Graf si kit de accesorii Dacia.

                    Sa stau pana in iunie?

                    Estimez ca nu o sa ajung la 80.000km.

                    Si ii dau in fiecare zi 6000rpm in a 2-a si a 3-a. Cateodata ma mai gandesc in momentele alea ... la posibilitati ...
                    sincer, sunt altii mai in masura sa-ti spuna. dar inteleg ca dacia da acum 90 de mii km ca termen de schimbare. incerci si tu sa mai eviti sa mergi cu 6000 rpm. sau, daca ai incredere in magazinele online... si sa platesti doar manopera. dar cred ca va costa ceva si manopera.
                    Last edited by B997NDL; 12 February 2014, 18:49.

                    Comment


                    • parerea mea e ca cine are bani si vrea sa doarma linistit merge la reprezentanta si doarme linistit (cel putin 1 an) . Cu magazinele online.....hmmmm....sunt curios cine isi asuma vreo responsabilitate in caz ca se rupe cureaua in termen de 1 an, online-ul o sa zica ca mecanicul de reprezentanta sau de cartier n-a montat bine, sau iti cere facturi si autorizatii de service in caz ca s-a intamplat ceva, mecanicul sau service-ul de monteaza o sa zica ca piesele n-au fost bune. Si alergi de la unii la altii si pana la urma ajungi de platesti din buzunar si supape si garnitura de chiuloasa si tot ce trebuie. Pana la urma fiecare pe riscul lui, daca vrei liniste si siguranta platesti mai mult.
                      Pain brings out the truth in us all...
                      ...how much truth can you stand?

                      Comment


                      • Originally posted by madhorsefuzzy View Post
                        Are un 1.6 8v din cate stiu.


                        Eu am de 4 ani si 4 luni si 73.500km curea Gates, rola Ina, pompa Graf si kit de accesorii Dacia.

                        Sa stau pana in iunie?

                        Estimez ca nu o sa ajung la 80.000km.

                        Si ii dau in fiecare zi 6000rpm in a 2-a si a 3-a. Cateodata ma mai gandesc in momentele alea ... la posibilitati ...
                        Respecta intervalul de schimb recomadat de producator pentru masina respectiva. Foloseste piese de origine cumparate de la reprezentanta Dacia la care faci manopera.
                        Limiteaza-te la max. 4000 rpm.
                        Last edited by abc; 12 February 2014, 19:59.

                        Comment


                        • Originally posted by abc View Post
                          Limiteaza-te la max. 4000 rpm.
                          Mai periculoase sunt franele de motor puternice decat rpm mari.

                          Comment


                          • salutare

                            a pus cineva kitul de distributie de la piesenet.ro??



                            intreb ca trebuie sa fac distributia si nu stiu de unde sa iau piesele

                            masina face 5 ani in aprilie si 61.000km
                            sigpicMy black ride....http://www.loganclub.ro/forum/my_83_...5.html?t=42435

                            Comment


                            • Originally posted by abc View Post
                              Respecta intervalul de schimb recomadat de producator pentru masina respectiva. Foloseste piese de origine cumparate de la reprezentanta Dacia la care faci manopera.
                              Limiteaza-te la max. 4000 rpm.
                              asta ai citat-o din biblia "dacia" ?!
                              sunt nenumarati cei care au depasit aceste termene.
                              si mie imi pare rau ca n-am mai stat macar un an.
                              nu mai gasesti distributie ca cea din fabrica.

                              Originally posted by vyalli View Post
                              salutare

                              a pus cineva kitul de distributie de la piesenet.ro??



                              intreb ca trebuie sa fac distributia si nu stiu de unde sa iau piesele

                              masina face 5 ani in aprilie si 61.000km
                              astepti pana in 15 iunie si o faci la reprezentanta.
                              vezi mai sus cat am dat eu pt diesel.
                              n-are rost sa risti.
                              Last edited by B997NDL; 12 February 2014, 22:05. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • si asa am depasit termenul....poate nu o sa mai fie aceasta "oferta"

                                nimeni nu are nici o parere despre ei?
                                sigpicMy black ride....http://www.loganclub.ro/forum/my_83_...5.html?t=42435

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google