distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • NIMENI, nu va putea vreodata sa-ti garanteze cat vei putea merge cu distributia (nici macar producatorul); decizia e a dumitale, iar aici parerile sunt pro si contra, cu argumente mai mult sau mai putin intemeiate.
    Ce as face eu? As face schimbul in vara, iar daca nu se va putea musai anul viitor.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • Originally posted by msteff View Post
      Am si eu o dilema. Am un 1.5 DCI care implineste 4 ani in feb si are cam 58 000 km. Sa-i schimb distributia acuma sau pot sa mai astept cu ea.
      (Stiu, in cartea tehnica scrie ca distributia se schimba la 4 ani sau 90 000 km si ca necunoscator intre-ale mecanicii am primit sfaturi si pro si contra schimbari, dar inca unu doua sfaturi nu strica )
      Anii nu afecteaza foarte mult cureaua de distributie,drept dovada ca motorul de Ford(Peugeot)!,4TDCI are schimbul de distributie la 10 ani sau 240 000.Avand in vedere ca este prima distributie si ai garantia calitatii pieselor eu personal cred ca poti sa mai astepti un an fara stres.

      Comment


      • Eu la motorul meu de 1.6 MPI din anul 2006 i-am schimbat distributia in 2013 vara.

        Comment


        • Exceptand unele cazuri, cu distributia originala a masinii, se poate merge pana la termenul indicat de producator, fara a tine cont de ani. Din punctul meu de vedere, nr. de ore, respectiv nr. de km. parcursi ar trebui sa fie reperul de baza.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • Sunt curios cat de lata este curea de distributie la D4F-732 (1.2 16v) , am impresia ca are cea mai lata curea de distributie din gama motoarelor pe benzina.
            sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

            Comment


            • Din cate stiu la 1,6 16v, latimea curelei e 27mm, iar la 1,2 16v, e 23,4mm.
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • Multumesc pentru sfaturi. Am sa mai astept oricum pana se incalzeste vremea, poate pana-n vara .

                Comment


                • Originally posted by IancuMIC View Post
                  Exceptand unele cazuri, cu distributia originala a masinii, se poate merge pana la termenul indicat de producator, fara a tine cont de ani. Din punctul meu de vedere, nr. de ore, respectiv nr. de km. parcursi ar trebui sa fie reperul de baza.
                  Super corect!
                  ​​​​​​

                  Comment


                  • Serios, indiferent de ani?
                    [Decât mult şi fără rost mai bine puţin şi prost!

                    Comment


                    • acum, nu e valabil pentru 10 ani. nu te mai agata si tu. dar 5-6 cred ca merge.

                      Comment


                      • Mda; unii au prin ideea.
                        E vorba de un termen...decent, in privinta anilor; nu am in vedere cazuri izolate, in care se fac 90.000km in 15 ani, desi problema cu imbatranirea cauciucului, ar trebui pusa un un pic mai retinut.
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • eu as zice ca un 8 ani de zile cu distributia originala a masinii si km putini, nu aproape 60 mii, e decent
                          ​​​​​​

                          Comment


                          • distrbutiile de la dacia shop sunt de incredere?

                            Comment


                            • Originally posted by Leo0608 View Post
                              eu as zice ca un 8 ani de zile cu distributia originala a masinii si km putini, nu aproape 60 mii, e decent
                              Ca o fi sau nu asa, n-avem de unde sti.
                              Problema celor <60k in 8 ani se pune asa: de ce mai dai banii pe o masina?

                              Comment


                              • Pentru ca iti place sa conduci tu pana la tara o data pe luna.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google