distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Da, gata am inteles experimentatule, n-o sa inteleg niciodata, probabil ca te-ai simtit vizat de postarea mea, de asta ai sarit ca ars.
    Deci, daca nu dai 1600 lei la Dacia esti cel mai prost si distributia ti se va rupe imediat, eu am fost mai inconstient si am cumparat-o/montat-o la nici jumatate din pretul ala: Koyo+Conti+Hepu, am 50.000 cu ea si nu s-a rupt, oricum sunt un inconstient daca ar fi sa ma iau dupa baietzii care au acumulat cunostinte vaste la o samanta si o hategana in spatele blocului.
    La fel si piesele de prim montaj, sunt poleite cu aur, nu fiti prosti sa luati piese de calitate apoi, oricum n-o sa va tina. Asa-mi zicea si un prieten, dupa ce l-au lasat capetele de bara si-a montat numai bombe si se plangea ca nu tin ca cele originale. I-am zis sa-si ia Lemforder si acum are peste 40 k km cu ele fara probleme, ale dracu astea cum tin, ce-i mai nasol ca nu le cumperi la 30-40 lei/buc.
    Cat despre magazine online/useri n-am luat si nici nu ma intereseaza, sunt destule magazine care aduc piese OM sau aftermarket fara a avea probleme legate de originalitatea lor.
    Ps. Pe mine bateria originala m-a tinut fix 3.5 ani, au fost care i-a tinut si mai mult, dar nu face o regula spunand ca bateria originala tinea o vesnicie.
    Last edited by Nepotu123; 13 February 2014, 11:43.

    Comment


    • Ce zice un coleg aici, pe alt topic:

      DEsi am Sandero 2 Stepway m-am logat aici ptr o intrebare. Vreau sa imi cumpar eu piesele ptr revizie. Cei de la service mi-au zis ca accepta cu conditia ca piesele sa fie originale. Mi s-a recomandat acest site: piesenet.ro. AM vorbit cu dl de la contact si mi-a confirmat ca are tot.


      Nu are reprezentanta monopolul piesele de origine, in tara asta. Si apoi, sunt si piese peste alea de origine, ca si calitate, dar ca si pret, in materie de distributie.

      Comment


      • Ce spui este corect! Dar este necesar sa fi o persoana informata pentru a face o alegere buna (ma refer la calitate si pret). Pentru cine nu are si nu este interesat sa aiba cunostinte de mecanica auto, de preturi, etc si nu are cine sa-l indrume cel mai bine este sa apeleze la reprezentanta (este cel mai bun, mai sigur si mai la indemana raport calitate-pret). Sunt persoane care nu stiu ce-i aia distributie si la ce foloseste si nici nu-i intereseaza acest lucru; si totusi isi intretin singuri masina (conform manualului de intretinere) fara ca cineva (ex. mecanicul) sa profite de ignoranta lor si sa-i pacaleasca in vreun fel.
        Last edited by 77sky; 13 February 2014, 13:56.

        Comment


        • Suntem asa de saraci ca nu merita sa aruncam bani pe piese aftermarket.......

          Eu recomand piesele de origine.

          SKF.INA.KOYO.SNR etc etc sunt firme de renume mondial si toate garanteaza calitatea pieselor,tot ce trebuie sa faci ulterior dupa comanda este sa ceri ca odata cu livrarea comenzi sa primesti si bon fiscal+factura+certificat de garantie celui care iti vinde respectivele piese ,sa le montezi intr-un service autorizat RAR si cu asta basta !

          O vorba romaneasca zice : Ai acte ,ai parte !
          Restul sunt povesti care tin de cum ar fi daca....

          P.S Nu sunt de acord cu cei care cumpara si monteaza piesele doar la REP.Dacia.
          Cei de la REP.DACIA au preturi nesimtit de mari atat la manopera cat si la piese.
          Last edited by adonis33; 13 February 2014, 12:54.
          "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

          Comment


          • cine din bucuresti poate sa recomande niste magazine de piese originale pt dacia inafara de daciashop si piesenet?
            sigpicMy black ride....http://www.loganclub.ro/forum/my_83_...5.html?t=42435

            Comment


            • Originally posted by adonis33 View Post
              Suntem asa de saraci ca nu merita sa aruncam bani pe piese aftermarket.......

              Eu recomand piesele de origine.

              SKF.INA.KOYO.SNR etc etc sunt firme de renume mondial si toate garanteaza calitatea pieselor,tot ce trebuie sa faci ulterior dupa comanda este sa ceri ca odata cu livrarea comenzi sa primesti si bon fiscal+factura+certificat de garantie celui care iti vinde respectivele piese ,sa le montezi intr-un service autorizat RAR si cu asta basta !

              O vorba romaneasca zice : Ai acte ,ai parte !
              Restul sunt povesti care tin de cum ar fi daca....

              P.S Nu sunt de acord cu cei care cumpara si monteaza piesele doar la REP.Dacia.
              Cei de la REP.DACIA au preturi nesimtit de mari atat la manopera cat si la piese.
              Intotdeauna e bine sa ai actele "beton"! In practica, insa, nu prea acordam importanta acestui aspect. Singura problema cand cumperi piesele dintr-un loc si faci manopera in alt loc este ca in cazul unei probleme se da vina de la unu la altul si esti plimbat cu actele in brate!

              Comment


              • Asta e, si reprezentantele trebuie sa traiasca...vreti garantii 100%... o sa le aveti timp de 12 luni la piese. Sau doar 3 luni, dupa aia pauza, daca distributia se va rupe din cauza ca a fost montata prost in reprezentanta.

                Comment


                • Asta incercam si eu sa zic acum cateva pagini dar deh... ieftineala aia vine de undeva.
                  Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                  Comment


                  • Se tot bate moneda pe distributia facuta la Service Dacia ......

                    Orice mecanic cu experienta schimba distributia care trebuie stie 2 chestiuni minime elementare.

                    1. Sa aiba in vedere semnele de demontaj de pe curea (sa o traga la punct)
                    2. Sa schimbe toate rolele si curelele distributiei+ sa intinda cureaua asa cum trebuie.

                    In ceea ce il priveste pe cel ce isi schimba distributia la masina trebuie sa inteleaga ca ,distributia este singura lucrare la care nu trebuie sa faca rabat de la calitatea pieselor si-a montajului, in rest poate pune orice fel de piesa doreste aftermarket pe masina.....
                    "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

                    Comment


                    • Originally posted by vyalli View Post
                      cine din bucuresti poate sa recomande niste magazine de piese originale pt dacia inafara de daciashop si piesenet?
                      Dacia nu face piese de distributie asa ca le comanda la un producator de curele de marca si respectiv de role,piese la care aplica si sigla Renault,bineinteles cu un adaos substantial la pret pentru ca sunt considerate piese de origine(se pare ca multa lume se bate sa plateasca rombul de pe piese).Producatorul curelelor de distributie si a rolelor intinzatoare nu cred ca este un secret pentru nimeni,asa ca nu trebuie mentionat decat faptul ca acei producatori ,ca si multi altii,pentru alte marci de masini,nu fac rabat la calitatea pieselor care nu sunt facute pentru anumite sigle gen Renault,vw.samd,deci puteti cumpara cu incredere,marci de curele gen contitech,dayco,gates si role skf,ina,koyo,care vor costa mai putin,dar vor avea calitatea pieselor cu rombul pe ele.
                      In ceea ce priveste manopera parerea mea personala este aceeasi...reprezentantele de marca se vand scump,adica au o manopera nejustificat de mare,ca sa nu spun ca mai trag si tepe cu acte.
                      Spor la cumparaturi!!

                      Comment


                      • Originally posted by vyalli View Post
                        cine din bucuresti poate sa recomande niste magazine de piese originale pt dacia inafara de daciashop si piesenet?
                        Sigur ca da! Ai inteles! Unul din ele este pe bd iuliu maniu vav statia autobuz apusului, cum vii dinspre gorjului spre apusului pe dr ... scrie mare DACIA pe el
                        si altul este primul magazin de piese auto vav autogara militari sect 6 perpendicular pe iuliu maniu
                        langa el,in sir indian, mai sunt vreo 2-3 magazine
                        ​​​​​​

                        Comment


                        • Azi am venit de la Star Service Tulcea. Eu nu sunt expert in mecanica si uite asa m-am lasat la mana lor. Am mai facut-o si altadata si nu mi-a parut rau. Cinci ani si jumatate si 60000 km, masina 1.4mpi.
                          Schimbat pachet distributie: 400 ron(asa e oferta).
                          Placutele frana ma mai tin 20 000km -aprecierea lor.
                          Pompa de apa e buna, se schimba doar daca pierde apa si costa vreo 400 ron. Baterie de nici doi ani luata din Metro- testerul lor zice ca e pe duca.
                          Eu nu stiu mecanica asa ca altii, dar daca am gasit un loc unde masinuta mea e bine pusa la punct la preturi nu foarte mari, si stiu cum stau si ce ma poate astepta, nu imi permit sa fac diverse combinatii cu riscul de a ramane in drum cu copiii in masina, poate noaptea, poate iarna, poate fara prea multi bani in buzunar si poate si departe de casa. Asa ca cei 1300 ron cheltuiti cred eu ca sunt valoarea corecta la ceea ce au schimbat cei de la Tulcea.

                          Trei luni garantie la piese si un an la manopera. Sau invers, nu am retinut!
                          Ma gandeam sa fac distributia in Constanta dar experienta ultimelor vizite la ei si perspectiva de a-i revedea nu m-a incantat deloc. De acasa pana la Tulcea am 300km dus-intors, cu 6.4la suta consum, deci cam 20 litri asta inseamna 120 ron. plus vreo 50 pe taxi in Tulcea. Cazarea, mancarea si plimbarea sunt alta poveste, deci nu pot adauga si asta la cheltuieli cu masina.
                          Asa ca recomand reprezentanta Tulcea
                          Last edited by IancuMIC; 14 February 2014, 12:25.

                          Comment


                          • Schimbat pachet distributie: 400 ron(asa e oferta).
                            Kit curele accesorii 512.27

                            Deci distributia a fost 400+512=912.
                            Plus alte maruntisuri.


                            2l lichid racire glaceo 6.09
                            ????? Un litru e 15-17 lei in magazine, reprezentanta il da la 3 lei litrul?

                            Trei luni garantie la piese si un an la manopera. Sau invers, nu am retinut!
                            Invers. Manopera-3 luni.
                            Last edited by mr.K; 14 February 2014, 11:13.

                            Comment


                            • Originally posted by mr.K View Post
                              Nu cred nici sa ma bati cu sapca uda ca ai schimbat distributie cu 945 lei minus placute. Mai era si niste antigel... pompa vad ca nu ai schimbat-o, ti-a zis Dorel ca e in stare perfecta. Pana curge.
                              Pai de aia imi e greu sa cred ca Dacia face pomeni, cand abia si-a scos pretul pe piese.
                              Ai iesit mai ieftin ca la un benzinar, cu piese de pe net, daca elimin pompa de apa si de la tine placutele.
                              uite ca am scanat-o...

                              poate nu se vede prea bine...
                              Attached Files
                              Last edited by Niki; 15 February 2014, 18:02.

                              Comment


                              • Se vede bine, au mai lasat si ei din tarife.
                                M-am uitat la manopera schimbare curea distributie si curea accesorii, e mai mult decat decent , atat am dat si eu acum vreo 3 ani, 155-160 lei.

                                Ai facut o treaba buna !

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google