distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Cromatic View Post
    1,6 16v nu e MPI?
    Iertare... am vrut sa zic 8v, care apare ca MPI, ca la mine nu scrie MPI. Scuzati ignoranta.

    Originally posted by Cromatic View Post
    Da, dar 'skepsisul' e-n alta parte, cel cu Clio III are ruda fost mecanic de reprezentanta Renault cu experienta de 12 ani care si-a deschis service si repara numai Renault, service-ul nu e un garaj in spatele blocului, omul sta la curte si e dotat cu absolut tot ce-i trebuie ca intr-o reprezentanta (elevator, tester, SDV-uri, orice - eu am ramas masca cand am mers prima data la el). Gandeste-te cati bani poti scuti cu un asemenea om si ai si garantia calitatii ca asta nu-si permite sa dea chix ca si-a pierdut toti clientii dar nu e cazul.
    Foarte fain! E in Constanta omu? Cum putem ajunge la el? Exact de astfel de oameni e nevoie, din perspectiva clientilor.



    Intre timp m-au sunat cei de la autofyg si am sa fac revizia la ei. 305 RON: 5 litri 5w40, manopera, filtre, ITP, inspectia mecanica.

    Ce a fost mai dureros a fost reactia celor de la Dacia cand le-am zis ca nu mai vin.

    Revin vineri cu devizul detaliat. Astia de la autofyg mi-au zis si ca se uita la distributie daca are fisuri etc. Dar nu o sa o schimb acuma.

    Inca o data mersi tuturor de sfaturi, idei. Sunteti faini, apreciez foarte mult. Cand aveti drum prin cluj dati un private message
    Last edited by vitriol; 4 March 2014, 14:20.

    Comment


    • Daca n-ai multi km si e distributie de fabrica as zice ca mai merge un schimb de ulei, cu distributie ca aia de fabrica nu te mai intalnesti. Eu nu am de gand sa o schimb pana pe la 70k pe cea de fabrica. Daca nu arata rau nici cureaua de accesorii cu siguranta cureaua de distributie va fi in stare buna pt ca este mult mai ferita de praf - inamicul nr 1 al curelelor...
      Bun pret ti-au dat la revizie. Sigur e inclus si itp-ul in pretul ala? mi se pare cam putin... numai uleiul ar fi in jur de 130-140 de lei,

      Spunea cineva ca daca se rupe distributia schimba motorul cu totul ca e ieftin, dar daca il pui SH trebe sa ii schimbi si la ala distributia si se reia din nou tot circul...

      Comment


      • ON TOPIC: Chiar rog aicea pe userii cu 16v printre care amintesc pe : IancuMIC,dr_mke,alessandro sa isi dea cu parerea lor privind la schimbarea distributiei la userul cb10
        Multumesc
        Last edited by Leo0608; 4 March 2014, 20:11.
        ​​​​​​

        Comment


        • Originally posted by piroman22 View Post
          Bun pret ti-au dat la revizie. Sigur e inclus si itp-ul in pretul ala? mi se pare cam putin... numai uleiul ar fi in jur de 130-140 de lei,
          Da, confirmat pretul cu ei acuma. Se pare ca am manopera gratis pt ca iau filtrele de la ei ;). Sper sa nu fie teapa si sa fie alt pret. Au zis ca pun 5w40 Valvoline, poate de aceea e asa ieftin. Din ce am vazut eu 5w30 e un pic mai scump. Maine am sa postez devizul detaliat (off-topic).

          Comment


          • Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

            Comment


            • Promotia o fi buna, dar ce te faci daca mai ai nevoie si de pompa de apa eventual. Kitul accesorii daca il aduci tu, mai ai garantie la distributie?

              Degeaba ies cu kitul de distributie +manopera intr-un pret, daca iau de la ei pompa de apa la un pret dublu, altfel aducand-o eu, nu imi mai dau garantia pentru distributie.

              Asta e o oferta facuta special pentru a te atrage si a te jefui apoi pe indelete: iei restul de la noi (pompa apa-daca e nevoie, kit accesorii).

              La 1.4 ca sa dau un exemplu, 389 de lei te costa schimbarea distributiei si cu kit original cumparat din magazin+i manopera. Deci asta e pretul real. Atat ca iti da garantie Dacia, dar probabil numai in cauzul cand nu schimbi pompa de apa/o achizitionezi de la ei, daca e nevoie sa fie schimbata.


              O oferta completa, kit distributie+kit accesorii+pompa apa, n-ar strica pentru dacioti, ca si cadou de Paste.
              Last edited by mr.K; 7 March 2014, 10:37.

              Comment


              • Probabil ca posibil...
                Scrie undeva ca aceasta oferta este conditionata de folosirea kit-ului accesorii sau a pompei de apa tot de la ei? NU, nu scrie, nici in regulamentul campaniei. Deci nu conditioneaza garantia pentru distributie. Hai sa nu mai presupunem ci sa intrebam direct la sursa/reprezentanta celelalte conditii si eventuale preturi.
                A intrebat/citit/aflat cineva daca in aceasta perioada de promotie s-au scumpit pompele de apa sau kit-urile accesorii?

                Comment


                • A intrebat/citit/aflat cineva daca in aceasta perioada de promotie s-au scumpit pompele de apa sau kit-urile accesorii?
                  Nu, sunt la fel de "ieftine" cum erau inainte, nu ajunge?
                  Eu vad ca tot ce faci e sa ma contrezi pe unde apuci, dar realitatea din reprezentante te contrazice.
                  Deci, ori e oferta la distributie completa, ori oferta doar la kitul de distributie si manopera?

                  Deci nu conditioneaza garantia pentru distributie.
                  A, nu? Vii tu cu pompa in buzunar si faci distributia pe promotie. Daca se rupe cureaua in garantie, fix pompa ta va fi de vina. Daca ti se va da garantia, desi nu cred, daca nu folosesti tot pompa lor.

                  Stii, pompele astea au prostul obicei sa curga. Uite pompa mea schimbata la 61k. Se vad inflorite cristale.

                  Si oricum, se adreseaza doar celor din zona Bucuresti promotia, nu e pe tara.
                  Attached Files
                  Last edited by mr.K; 7 March 2014, 13:36.

                  Comment


                  • Cristalele alea sunt acolo in urma unui joc functional normal, prezent la toate pompele de apa din primele zeci de mii de km. Daca nu facea zgomot sau nu avea joc in rola, ai schimbat-o degeaba.
                    Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                    Comment


                    • Poate da, poate nu. Pompa a costat ~200 de lei parca, manopera la distributie era tot atat, plus alta curea, daca se apuca de facut urat pompa dupa schimbarea distributiei.

                      Comment


                      • In nici un caz nu "te contrez" pe tine, ci doar va combat ideile preconcepute. Persoana nu ma intereseaza.
                        Si ce daca promotia "se adreseaza doar celor din zona Bucuresti" (nici asta nu am vazut sa scrie)...trebuie sa ai buletin de Bucuresti pentru a schimba distributia?
                        De ce as veni "cu pompa in buzunar"? daca nu curge inseamna ca am luat-o degeaba. Daca da...vad pe loc cum procedez si coroborez garantia piesei cumparata eventual de altundeva cu garantia montajului la ei. E un pic mai complicat dar nu imposibil, sunt mai multe hartii.
                        Si pentru a nu va mai "contra" voi alege sa trec peste posturile dumneavoastra si sa las alti colegi sa analizeze pertinenta posturilor. O viata buna va doresc!

                        Comment


                        • Si ce daca promotia "se adreseaza doar celor din zona Bucuresti" (nici asta nu am vazut sa scrie)...trebuie sa ai buletin de Bucuresti pentru a schimba distributia?
                          Da, ii invitam pe toti userii din Cluj, Braila, Iasi sa mearga la Bucuresti, ca e oferta la distributie. 300 de lei carburantul e o nimica toata, bine ca beneficiati de promotie.
                          Acum poate intelegi de ce am zis de zona Bucuresti. Eu de la Iasi ignor o promotie pe Bucuresti.

                          Ai schimbat vreo distributie pana acum?
                          Last edited by mr.K; 7 March 2014, 14:08.

                          Comment


                          • Pot ajunge la Bucale cei din Buzau, de exemplu , sau cei ce oricum aveau drum/treaba in capitala in perioada campaniei.
                            Si daca "de la Iasi ignor promotie Bucuresti"...pai IGNOR-O si nu mai face referire la ea si la ce vi se mai pare ca ascunde. Poate cei din capitala nu au nevoie sa le analizam noi, provincialii, promotiile.
                            "Ai schimbat vre-o distributie pana acum?"
                            Da, am schimbat distributie, cu tot cu revizie, accesorii, bujii...pompa nu necesita schimbare....dar cu ce ii ajuta aceasta informatie pe ceilalti colegi? Sau doar asa sa se vada daca stiu despre ce vorbesc?
                            Acest post este intr-adevar OFF-TOPIC dar era obligatia mea civilizata sa ii raspund la intrebarea colegului pe care il rog sa inteleaga ca nu voi continua discutia pentru ca as incalca ce am spus la un post anterior dar si regulamentul forumului privitor la OFF.

                            Comment


                            • @mr.K
                              eu nu cred ca ai schimbat pompa de apa degeaba. daca a mea arata asa, se schimba automat. voiam oricum s-o schimb dar mecanicul meu de la dacoserv si inginerul s-au tinut de caoul meu sa n-o fac, si intr-adevar, arata ca scoasa din cutie. mai si lucea, a dracu. dar la ce aveai tu acolo era de schimbat clar.

                              Comment


                              • Nu mai vorbiti prostii cu promotia doar la Bucuresti, promotia e valabila in toata tara iar pagina oficiala este asta (include si lista reparatorilor autorizati DACIA care participa la promotie).

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google