distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • La Auto Leader. Baiatul ala s-a uitat in calacultor si asa a zis. De doua ori. 545 kit cu pompa cu manopera.

    via Tapatalk

    Comment


    • Pai și, nu te bagi?

      Comment


      • "Mai ma gandesc". Am niste treburi de rezolvat si mai aman putin. Oricum, asta pe care o am e ca noua, "are decat" 26.000. Voiam s-o schimb pentru linistea mea, ca a fost data cureaua jos.

        via Tapatalk

        Comment


        • .

          Dupa 7 ani si ~39000 de km ce ziceti sa schimb distributia originala sau s-o mai las? Daca da, ce mi-ati recomanda sa mai schimb?

          Comment


          • Carnetul de intretinere ce zice? La ambele intrebari.
            Ala e baza, nu forumul.

            Comment


            • Nu mai are carnetul de intretinere, l-a pierdut si de aia intreaba aici. La mine in carnet scrie 4 ani sau 60.000 km.
              L.E. La a doua intrebare, prima recomandare este de origine, a doua parere (parere personala, nu recomandare) SKF.

              Comment


              • Carnete de intretinere de Logan gasesti pe toate drumurile.
                Dar problema nu e carnetul, ci omul care foloseste masina conform propriilor convingeri, gen masina neutilizata=masina noua.

                Comment


                • Am vazut si eu. Le arunca astia pe geamul de la sofer. Pe toate strazile gasesti

                  Comment


                  • Spiritualule.

                    Adevarat ca informatia e strict secreta, iar carnetele de intretinere sunt personalizate pe fiecare masina Dacia.


                    @attila33- sfatul meu e sa scobesti in chimir si sa schimbi distributia si kitul de accesorii (sau macar cureaua daca nu te dau banii afara din casa).
                    Se va verifica si pompa de apa daca e de schimbat. Oricum, banui ca nici antigelul nu l-ai schimbat in cei 7 ani, asa ca e si asta pe lista.
                    Lichid de frana-daca e cel original
                    Last edited by mr.K; 9 June 2016, 10:22.

                    Comment


                    • Originally posted by attila33 View Post
                      Dupa 7 ani si ~39000 de km ce ziceti sa schimb distributia originala sau s-o mai las? Daca da, ce mi-ati recomanda sa mai schimb?
                      Schimba cat mai repede.
                      Recomand kituri de origine (distributie+accesorii) cumparate si montate in reprezentanta.
                      Urmareste cand au promotii!
                      In plus schimba lichidul de racire si cel de frana daca sunt cele originale.

                      Eu am 9 ani + 32000 km si inca tine distributia originala (dar nu stie pentru cat timp!)
                      Last edited by abc; 9 June 2016, 12:06.

                      Comment


                      • Originally posted by attila33 View Post
                        Dupa 7 ani si ~39000 de km ce ziceti sa schimb distributia originala sau s-o mai las? Daca da, ce mi-ati recomanda sa mai schimb?
                        Originally posted by abc View Post
                        Schimba cat mai repede.

                        Eu am 9 ani + 32000 km si inca tine distributia originala (dar nu stie pentru cat timp!)
                        Doar eu gasesc ceva ciudat aici ?

                        Ca fapt divers acum 2-3-4 ani cred (nu mai stiu exact) am facut distributia la Dacoserv Militari. 16 milioane total...manopera + piese de la ei.

                        Dupa nici un an se buleste rola fixa...problema clasica la 16v. Ma duc la ei si zic ca as avea garantie...raspunsul lor...un sut in dos si afara pe poarta.
                        Motivul...acel zgomot este normal tehnologic.
                        Am pus mana si am desfacut...rola fixa nu mai avea gram de vaselina in ea si simeringurile erau duse.

                        Iata si zgomotul.

                        videoclip, distribuire, telefon cu cameră, videotelefon, gratuit, încarcă


                        Am mai postat asta pe aici dar am zis sa fac un reminder referitor la calitatea garantia si seriozitatea lucrarilor de prin reprezentantele Dacia.
                        Unele sunt ok si au mecanici care chiar se pricep, dar in majoritatea lucreaza niste distrusi.
                        Last edited by alessandro; 9 June 2016, 13:07.

                        Comment


                        • Dacoserv sunt deosebit de prosti... de aia ma duc la serus bd timisoara sau meridian nord. 2 distributii la serus, no problems to report, 12 milioane cu pompa de apa si desprafuit saboti, lichid frana etc.
                          Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                          Comment


                          • Pentru distributie ce pareri aveti despre Motor Service din sectorul 3 si Union Motors, fost IPSO? Dar despre Nesty?
                            Last edited by abc; 9 June 2016, 15:41.

                            Comment


                            • Motor service sunt ok, dar am facut chestii mai light la ei. Dar ultima oara au facut o geometrie de oaie asa ca nu mai dau pe acolo.
                              Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                              Comment


                              • Salutam,

                                Un sfat as vrea si eu, daca se paote
                                Una bucata Logan PH2 / 1.6 / 16V din 2009 cu ac, 49000 km.
                                Sunt cam 7 ani cu distributia de origine, in sept plec in concediu la greci si nu as vrea sa stau cu morcovu' ca se rupe ceva pe acolo.
                                Am decis sa las pompa de apa din fabrica, deci kit de distributie + curea accesorii as vrea sa schimb.
                                Intrebari pentru cei mai priceputi in domeniu :
                                - iau repere de origine de la colegul p... de aici sau kit SKF dublu la pret, adica merita diferenta sau e fix acelasi lucru dar branduit?
                                - un sfat unde sa fac inlocuirea, pana acum am fost la Dacoserv Militari dar pentru chestii minore
                                - altele tips&tricks legate de procedura / piese necesare?

                                Multumesc

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google