distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Toate pompele de apa au saruri, doar alea noi nu au. Ala nu e motiv de inlocuire daca nu a fost nevoie de completare cu antigel.
    Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

    Comment


    • Pai poate n-ar fi rau sa aflam care este sursa acelor saruri ... Plus ca omul a zis ca era si umeda zona (asa mi-a iesit )...

      Comment


      • Etansarea nu e perfecta, e o mica scurgere acolo care dupa ce se usuca lasa urmele alea. N-am vazut pompa de apa folosita perfect curata acolo.
        Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

        Comment


        • Originally posted by einstein1984 View Post
          Toate pompele de apa au saruri, doar alea noi nu au. Ala nu e motiv de inlocuire daca nu a fost nevoie de completare cu antigel.
          Sa iti arat eu poze fata-verso sa vezi cat de curata este? Dci...
          Si apoi sa le compari cu cele in discutie?

          Nici pe blocul motor nu erau urme, logic.

          Eu unul nu am cum sa consider normale acele urme si sa las in continuare o pompa sa ruleze, la risc, inca 60 kkm (cat ar trebui sa fie un interval mic de schimb al D.)
          Attached Files
          Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

          Comment


          • anul trecut, cand am schimbat distriburia, era sa na bat cu aia de la dacoserv, . ei ziceau ca nu trebuie schimbata pompa. n-am facut poze si ma oftic. era nou-nouta "ganze giebier". nu mi-a venit sa cred, zici ca era scoasa sun cutie.
            tot diesel...

            Comment


            • Fratilor asta e deacum!Si cureaua era buna.Mai mergea lejer 12k-15k pe putin!Dar nu am vrut sa risc sa merg pana se rupe!Asa si cu pompa, poate mai mergea sau poate nu.Daca tot am umblat acolo, am considerat ca e bine sa o schimb.Daca era uscata sigur o lasam pe masina.Singura indoiala o am cu tensionarea curelei-153 pe diapaz in loc de 165 cat e in carte.

              Comment


              • daca erau depuneri si cristale, nu mai ducea.

                Comment


                • Avea din plin,si pe deasupra era si umed!Poza e facuta dupa demontare,si dupa ce am curatat zona sa vedem exact 'ce avem noi aici'!Numesc asta intretinere si nu reparatie.Dupa 9 ani cu toate originale din fabrica, cred ca e de ajuns chiar si pt un logan!

                  Comment


                  • @gorica1979: Ai făcut foarte bine că ai schimbat-o!

                    Comment


                    • atunci, e clar ca trebuia schimbata/

                      Comment


                      • Originally posted by einstein1984 View Post
                        Etansarea nu e perfecta, e o mica scurgere acolo care dupa ce se usuca lasa urmele alea. N-am vazut pompa de apa folosita perfect curata acolo.
                        Nu mi-ai raspuns la intrebare. De ce nu curge apa pur si simplu si apare infloritura aia ?

                        Iar cu etansarea care nu-i perfecta, este cam complicat sa dai o astfel de explicatie. Etansarea trebuie sa fie perfecta ! La 150k km cand am schimbat distributia la megane, pompa nu prezenta nicio urma, nicio infloritura. Deci se poate. Si nu e singura masina pe care am vazut-o fara urme de scurgeri de lichid de racire. Probabil ca nici acum la peste 200k km nu are nimic, insa mecanicul mi-a zis ca nici nu se uita la mine daca nu schimb pompa.

                        din ce spune gorica, inseamna ca trebuie sa mai pun niste bani deoparte, in functie de ce vede mecanicul la logan, pentru ca masina pentru care m-am bagat in seama, tot cam kilometrajul ala il are, insa e mai tanara cu vreo 3 ani.

                        Comment


                        • Guido, la mine antigelul a fost cel din fabrica si cred ca asta a dus la distrugerea prematura a pompei.Pana la 24k fostul proprietar nu a schimbat decat cureaua de accesorii, in rest totul a fost lasat din fabrica.Pana si cauciucurile originale cu dot 105, rezerva nou nouta,placute si toate lichidele!Un an am tras de ea asa si un an a stat inchisa in garaj.Acum cand am scos-o mi-a cazut pompa de frana(garniturile s-au dizolvat in lichid), si asta a fost momentul cand m-am hotarat sa bag niste banuti in ea, si sa schimb tot ce inseamna consumabil.Adevarat ca factura a fost cam maricica,dar inafara de distributie si antigel, totul a fost facut de mine in garaj.Luna viitoare voi pleca in concediu si cred va voi face cel putin 2000km si nu vreau sa stau cu inima indoita ca voi ramane in celalat capat al tarii sau in varful muntelui,cu catel,purcel si alte acareturi ce incap in logan!

                          Comment


                          • Originally posted by guido View Post
                            Nu mi-ai raspuns la intrebare. De ce nu curge apa pur si simplu si apare infloritura aia ?

                            Iar cu etansarea care nu-i perfecta, este cam complicat sa dai o astfel de explicatie. Etansarea trebuie sa fie perfecta ! La 150k km cand am schimbat distributia la megane, pompa nu prezenta nicio urma, nicio infloritura. Deci se poate. Si nu e singura masina pe care am vazut-o fara urme de scurgeri de lichid de racire. Probabil ca nici acum la peste 200k km nu are nimic, insa mecanicul mi-a zis ca nici nu se uita la mine daca nu schimb pompa.

                            din ce spune gorica, inseamna ca trebuie sa mai pun niste bani deoparte, in functie de ce vede mecanicul la logan, pentru ca masina pentru care m-am bagat in seama, tot cam kilometrajul ala il are, insa e mai tanara cu vreo 3 ani.
                            Apropo de etansare perfecta, stiu ca este off topic si chiar off forum:

                            la aparatele de AC split, in special la cele low cost, se considera "normala" completarea cu freon la 1-2-3 ani. Daca mai este in garantie completarea se face gratis (desi corect este sa fie golit, vidat si ulterior umplut integral). Nicio firma nu-si bate capul sa remedieze cauza pentru care exista o cat de mica scurgere de freon, mai ales daca interventia se face pe garantie. Doar completeaza freonul si spune: poftim functioneaza!

                            Comment


                            • Oare e posibil sa puna un "vanzator" in cutia originala dacia-reno piese de alta origine? rola koyo, curea gates? Sau astea sunt alea originale?
                              Sezi bland ca-s din Maramu' ❗️❗️❗️

                              Comment


                              • Dacia-Reno nu produc role si curele.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google