distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • aaa... m-am exprimat eu gresit. originale nu in sensul de "origine dacia/renault..." , ma refeream daca sunt ce scrie pe ele, Gates/Valeo si nu contrafacute, cel putin pe pompa de apa , arata cam ciudat sigla Valeo iar rola are acele defecte...

    am uitat sa precizez ca eu am comandat de le ei rola INA, a venit rola asta GATES in cutie de INA....
    Last edited by 77sky; 14 July 2014, 23:13.
    Dacia Logan euro4 1.5dci 50kW(68ps) ambition (fab oct-2007)

    Renault Megane 2.2 03/2008 break 1.5dci 76kW FAP business

    Comment


    • Alea-s din turnare, nu cred ca trebuie sa-ti faci probleme. Sau n-am inteles io la ce te referi.
      Si eu am luat de la ei pe producator si au fost originale.

      Comment


      • ok, ms ;)

        offtopic : da si eu am fost multumit de ei. piesele sunt pentru megane-ul din semnatura, am luat de la ei si volanta dubla (LUK) tot pentru acel megane la inceputul anului, si au fost ok... mai am sa vad cat vor tine stergatoarele bosch aerotwin made in china ...
        Last edited by 77sky; 14 July 2014, 23:14.
        Dacia Logan euro4 1.5dci 50kW(68ps) ambition (fab oct-2007)

        Renault Megane 2.2 03/2008 break 1.5dci 76kW FAP business

        Comment


        • Originally posted by einstein1984 View Post
          Bun,mea culpa, aia insa cum se uzeaza moral? Apare una noua care consuma mai putin?
          Ţi-am înţeles perfect nedumerirea încă de prima data, însă la întrebarea ta, numai emitentul conceptului de "uzură morală la cureaua de distribuţie" ne poate oferi răspunsul.

          Comment


          • @djcristi
            da, m-au indus in eroare pozele tale. credeam ca le-ai salvat de pe unul dintre siteurile enumerate de mine. n-am citit postul si am tras concluzii gresite. cat ai dat ? ai luat si accesorii ? daca e dci, chiar n-are rost sa schimbi pompa. eu aveam 62 de mii km si aia de la dacoserv nici n-au vrut sa auda de schimbatul pompei de apa. au zis ca 90% schimba la 12.000 km. cat ai dat pe piese ?
            Last edited by B997NDL; 14 July 2014, 20:17.

            Comment


            • Originally posted by B997NDL View Post
              @djcristi
              ...au zis ca 90% schimba la 12.000 km.
              Ştim cu toţii că de fapt ai vrut să scrii 120.000 de kilometri

              Comment


              • Originally posted by B997NDL View Post
                @djcristi
                da, m-au indus in eroare pozele tale. credeam ca le-ai salvat de pe unul dintre siteurile enumerate de mine. n-am citit postul si am tras concluzii gresite. cat ai dat ? ai luat si accesorii ? daca e dci, chiar n-are rost sa schimbi pompa. eu aveam 62 de mii km si aia de la dacoserv nici n-au vrut sa auda de schimbatul pompei de apa. au zis ca 90% schimba la 12.000 km. cat ai dat pe piese ?
                Sunt pentru megane-ul din semnatura care are 217mii km acum, a fost facuta distrib la 110mii, dar nu stiu daca a fost schimbata si pompa de apa, asa ca o voi schimba. A fost rulata in olanda , eu am luat-o de revelion, cand avea 209mii. Chiar daca este are multe componente diferite la motor fata de cel de logan, distributia e lafel. Vezi preturile pe site-ul mentionat de mine.
                Dacia Logan euro4 1.5dci 50kW(68ps) ambition (fab oct-2007)

                Renault Megane 2.2 03/2008 break 1.5dci 76kW FAP business

                Comment


                • Ca sa il lamuresc pe Einstein: cand toti meseriasii din jur isi dau cu parerea (nu neaparat ca ii si crezi) ca "vezi dom`le, la 7 ani e musai sa schimbi distributia la Logan", desi masina are doar 60.000 km, ajungi sa crezi ca , decat sa ai un stres in plus , mai bine faci un mic efort si o schimbi. Asta pentru ca oricum trebuie schimbata la un moment dat.
                  ..desi nu esti ferm convins de uzura fizica a produsului. Stim cu totii ca orice piesa ai schmba de pe masina, una noua nu mai tine la fel.
                  Multumesc, Ampt, de sustinere.

                  Comment


                  • Originally posted by vali2008 View Post
                    Ca sa il lamuresc pe Einstein: cand toti meseriasii din jur isi dau cu parerea (nu neaparat ca ii si crezi) ca "vezi dom`le, la 7 ani e musai sa schimbi distributia la Logan", desi masina are doar 60.000 km, ajungi sa crezi ca , decat sa ai un stres in plus , mai bine faci un mic efort si o schimbi. Asta pentru ca oricum trebuie schimbata la un moment dat.
                    ..desi nu esti ferm convins de uzura fizica a produsului. Stim cu totii ca orice piesa ai schmba de pe masina, una noua nu mai tine la fel.
                    Multumesc, Ampt, de sustinere.
                    parerea mea este ca tb schimbata la 4 ani indiferent de km , avand in vedere iernile din Romania...
                    Dacia Logan euro4 1.5dci 50kW(68ps) ambition (fab oct-2007)

                    Renault Megane 2.2 03/2008 break 1.5dci 76kW FAP business

                    Comment


                    • Cauciucul capata ceva crapaturi in timpul asta.
                      Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                      Comment


                      • Bine ca la logan capata fisuri. La alte masini nu se umbla 10 ani sau 120.000 km la distributie. Credeti ca-s din alte materiale?
                        Eu nu dau sfaturi , doar imi zic parerea , dar nu as schimba distributia originala 6-7 ani sau 90.000 km.
                        o/____\o
                        (i)
                        .........

                        Comment


                        • Da, sunt din alte materiale.

                          La logan cureaua costa 110RON in kit cu rola iar la alea de 10 ani costa 900RON doar cureaua.

                          Eu am 78.000km si 5 ani de la ultima schimbare de distributie. Mie ce parere imi dai?

                          Comment


                          • 900 RON doar cureaua??? la reprezentante poate ...

                            kit distributie pt 1.6tdi luat din germania (original skoda) 220 E. Schimbat la 140.000 km ca sa stea proprietarul linistit.

                            aceeasi parere o am. daca-0i pentru tine tre s-o schimb ?
                            o/____\o
                            (i)
                            .........

                            Comment


                            • Si pana la urma ce sa fac sa schimb sau nu pompa de apa?
                              Nu curge este ce-a din fabrica dar ma gandesc sa nu ma lase peste 1-2 ani.
                              Piese am gasit pe Piesenet,pachet distributie+pompa apa 580 lei,kit accesorii 340 lei si am mai gasit un pachet schimb ulei ce contine - filtru ulei - ulei Elf 10w40 la 4l - filtru aer,pret pachet 135 lei,sper sa fie o alegere buna daca nu astept informatii noi.

                              Comment


                              • Originally posted by fusi View Post
                                ,pachet distributie+pompa apa 580 lei,kit accesorii 340 lei
                                ala la 580 de lei are si kitul de accesorii si pompa. e tot acolo. am inteles ca ar mai trebui niste simeringuri.
                                " Pachet Schimb Kit Distributie, Pompa Apa si Kit Accesorii ( Kit Transmisie ), Dacia Logan 1.4, 1.6 MPI Cu Aer Conditionat si Cu Servo-Directie, Original Dacia-Renault.

                                Pachetul contine:

                                Kit Distributie Dacia Logan 1.4, 1.6 MPI producator ( rola + curea distributie ) Dacia - Renault
                                Pompa Apa Dacia Logan 1.4, 1.6 MPI producator Dacia - Renault
                                Kit Accesorii 1.4, 1.6 MPI Cu A.C. si cu Servo-Directie [ rola intinzatoare + rola ghidare + curea accesorii (curea transmisie) ], producator Dacia-Renault."



                                Originally posted by fusi View Post
                                filtru ulei - ulei Elf 10w40 la 4l - filtru aer,pret pachet 135 lei,sper sa fie o alegere buna daca nu astept informatii noi.
                                ulei mult mai bun e asta. iar filtru de ulei si pe cel de aer poti sa le iei de la userul planetara cu 15 lei fiecare.
                                "filtru ulei 1,4 . 1,5, 1,6 16v de origine -15 ron"


                                Last edited by B997NDL; 15 July 2014, 13:36. Reason: Automerged Doublepost

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google