Montare Sistem De Aer Conditionat Pe Logan De La Dezmembrari

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cateva intrebari pentru domnul aurelian

    Domnu Aurelian. Am si eu cateva nelamuriri. Pentru a monta vaporizatorul (daca se gaseste separat) trebuie demontat bordul? Etansarile dintre conducte si aparate(vaporizator, compresor samd.) sunt cu O-ringuri sau alta metoda? In cazul in care masina nu este dotata cu servodirectie trebuie altfel de suport compresor AC sau nu? Condensorul este separat si se poate fixa pe radiatorul de racire sau este o singura piesa?

    Comment


    • vaporizatorul se monteaza separat in ventilator ,toate conductele trebuie sa aiba oring,mai mare sau mai mic in functie de conducta de ac,vaporizatorul costa 100 lei la dezmembrari,obligat se demonteaza bordul, daca se cauta la loganurile care pleaca in tarile cu temperaturi mai ridicate unele modele nu au servodirectie dar au AC pe ele deci este un alt suport sau va rog sa cautati in manualul de logan format pdf ve-ti vedea acel suport cu alternator si compresor,condesatorul se prinde separat pe radiatorul de racire dar nu pe cel fara de ac,cine are motor de 1.6 nu trebuie schimbat radiatorul pentru ca este mare numai la 1,4 este mai mic ,pentru comanda de ac din habitaclu de la comanda climatizare trebuie verificat daca are firul de comanda de la buton la cutia cu relee, eu am pus doar la modelele cu directie hidraulica, daca mai aveti intrebari va rog sa intrebati ,sanatate tuturor

      Comment


      • putin ajutor va rog

        salut!mi-ar trebui si mie va rog o schema electrica pentru instalatie ac.in viitorul apropiat o sa-mi montez si eu instalatie de ac pe preferance-ul meu de 1.4 dar nu o sa am si instalatie electrica de schimb si va trebui sa o fac eu.multumesc!

        Comment


        • daca nu te descurci vii aici si o facem noi, este simpla dar i-ti trebuie pini si relee,o gasesti format pdf in manualul loganului

          Comment


          • unde mai exact in manual?ce capitol, ce pagina?...e posibil sa nu fie manualul meu complet ca nu am gasit.multumesc!

            Comment


            • daca ai format pdf al manualului [logan manual de service] gasesti acolo ce-ti trebuie

              Comment


              • Salut, ma intereseaza si pe mine sa pun ac pe un logan 1,4 preferance.Azi am vrut sa ma conving cu ochii mei ce trebuie facut si am facut o analiza cu demontat de bord, aeroterma. Am insa cateva intrebari pentru cunoscatori:
                - cand se monteaza suportul de accesorii, se schimba pozitia pompei de servodirectie de jos, sus. Am obesrvat conducta care vine de la caseta de directie la pompa ca e umpic cam scurta. Nu cumva trebuie schimbata si ea?
                - am gasit un compresor de pe clio SD6V12 care seamana in mare parte cu cel de logan, se potriveste la prinderi,conducte si fulie... pot avea surpriza sa nu functioneze. Pe logan compresorul e sd7v12.
                - cablajul trebuie schimbat tot, sau doar cablajul de motor? nu stiu daca in habitaclu exista conexiune din panoul de climatizare in uch.

                Comment


                • Salut.
                  La prima intrebare-Da,pompa se muta mai susSi se schimba si conducta,intr-adevar e un pic mai lunga.
                  La a 3a-eu am schimbat tot cablajul motor.Dar am inteles ca merge fara sa mai cumperi tot cablajul,se mai adauga citeva fire in plus.(Eu am preferat sa dau in plus ceva,dar sa fie ca si cind ar fi fost din prima zi asa.
                  Numai bine.
                  Un Logan----YNG-----
                  Numai bine.

                  Comment


                  • compresorul se potriveste,intradevar conducta de directie este mai lunga,iar instalatia nu trebuie schimbata ,vei pleca cu 3 fire la senzorul de presiune de pe conducta ac un fir la comprecor care trece prin releu iar de acolo in uce iar din ucee iar un fir in plus prin releu ,pentru a doua turatie la gmv ,este simplu dac stii sa citesti schema electrica, sanatate tuturor

                    Comment


                    • am si eu o curiozitate,instalatia de la un 1.5 dci este diferita de cea care vine pe 1.4 sau oricare motor pe benzina?se pot lua dupa un diesel si sa fie pus pe benzina?ma refer la toata instalatia?va multumesc

                      Comment


                      • nu stiu ce sa-ti raspund am sa ma uit pe schema electrica si-ti spun .normal da

                        Comment


                        • atasez o poza la tabloul cu relee de pe al meu preference 1,4 fara ac. se vad lipsa 2 relee+ 1 siguranta. poate cineva sa puna o poza de la un 1,4 cu ac model 2005, pentru ca se schimba modelul de fabricatie si se pun toate releele si sigurantele intr-o cutie de sigurante, sau sa ma lamureasca , ce fel de relee imi trebuiesc?
                          Attached Files

                          Comment


                          • asa cum ai tu au toate modelele preference,se ataseaza altele langa ce ai tu

                            Comment


                            • sunt convins, dar poate exista cineva care a facut modificare tot pe un preference.

                              Comment


                              • Originally posted by aurelian68 View Post
                                nu stiu ce sa-ti raspund am sa ma uit pe schema electrica si-ti spun .normal da
                                mersi frumos!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google