Minimalizarea costurilor de intretinere la Dacia Logan

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by unrealxpload
    Am o intrebare , are ceva daca depasesc 15000 de km ?
    ia legatura cu service-ul unde vrei sa faci revizia si spunele ca trebuie sa pleci din localitate urgent si daca poti sa faci revizia cind te intorci adica cu mai mult de 15000 km. si vezi ce zic, asta pt. linistea ta.

    Comment


    • #17
      eu am facut revizia de 15000 la 14000 insa daca nu o faceam la 15000 nu era nici o problema poti sa depasesti cu vreo 500km ca nu e nici o problema. asa mi-a spus cei de la service dacia.

      Comment


      • #18
        eu am facut la 15400 nu au zis nimic dar stiu pe un tip sa dus cu masina firmei la 16000 si ceva a pus un cartus de malboro la frana d mana si a zis mecanicului vezi ca tiai uitat ceva scule pe la frana de mana a trecut ala in fisa 14990...... deci romania....
        ...am fost maine voi fi ieri cine sunt eu ?...
        YO2MKL
        sigpic

        Comment


        • #19
          Am si eu o intrebare dar nu stiam unde sa postez !!! Din cate am auzit eu , sub loganuri exista o sonda !! Este adevarat ? Daca da, care este rolul acesteia ?! Multumesc

          Comment


          • #20
            Asa e, este vorba de sonda lambda.
            Ea masoara cantitatea de oxigen din gazele evacuate si trimite semnalul catre unitatea de comanda a motorului ECU (Engine Control Unit). Semnalul este utilizat de aceasta pentru a regla exact amestecul aer-combustibil la nivelul optim pentru o eficienta si o durata de viata maxime ale catalizatorului. O sonda lambda uzata poate cauza un consum excesiv de benzina, emisii de noxe crescute, uzura excesiva a catalizatorului si scaderea performantei motorului.
            Cel mai nou proiect auto din România!
            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

            Comment


            • #21
              Ca sfaturi, de la unul care are masina din '83: evitati service-urile care nu va permit accesul la masina in timpul operatiilor, cereti sa vi se arate piesa, etc. in ambalajul original sigilat inainte de montare si nu in ultimul rand o amenintare cu un telefon la vocea clientului face minuni.
              Traim in romania. S-a ajuns pina acolo incat au fost schimbate rotile cu totul la masini inainte de livrare (pneuri michelin cu kormoran - prostii au uitat sa schimbe si rezerva, asa s-a prins omul!!!)
              __________________
              ABS Plus, 1,6MPI

              Cu ce marca de pneuri e echipat Loganul?

              Comment


              • #22
                Aviz posesorilor de Logan care si-au achizitionat masinile de la exceptionala companie "Auto Meridian". Pt cei din Bucuresti si nu numai: cand vedeti pe luneta unui Logan scris "Meridian", incercati sa va uitati la marca pneurilor. Veti constata ca majoritatea au pneuri Kormoran, indiferent de nivelul de dotare (Laureate, Ambition etc.), cu toate ca ar trebui sa fie Continental / Michelin.
                Pentru cei care nu stiu, Kormoran apartine grupului Michelin dar totusi... masinile ajung la clienti cu alte piese decat cele cu care au iesit din fabrica.
                Are rost sa mai scriu ca "Auto Meridian" e o companie plina de hoti si mincinosi ?

                Comment


                • #23
                  Eu sunt de parere ca atunci cand ai o indoiala trebuie sa te informezi si apoi sa tragi concluzii. Nu stiu ce argumente ai, sa arunci cu noroi pe numele unei firme.( daca chiar ai spune clar si cu dovezi ).

                  In legatura cu pneurile m-am informat, si masinile mele au plecat din fabrica cu pneuri Kormoran si asa au si ajuns la mine. Pana la urma tot la 50000 km le-am schimbat.

                  PS: Nu este nimeni perfect dar cand faci o asemenea afirmatie trebuie sa ai si niste dovezi.

                  Comment


                  • #24
                    Nu am de ce sa ma mai informez. Stiu ce spun, crede-ma. Daca am 2-3 posturi la activ pe forumul asta, nu inseamna ca m-am nascut de 2-3 zile. Eu de-acolo mi-am luat masina. Mai mult de atat, am lasat-o o singura data in service la ei pentru niste mici retusuri (zgarieturi aparute pe capota fata+spate) si nici nu mai vreau sa ma gandesc cand am luat-o... CUM am luat-o. Nu cred ca are rost sa insir cateva dintre defectele acestei companii. Si nu numai eu sunt patit, ci si alte cunostinte. Arunca un ochi la ei pe forum sa citesti si alte pareri (sunt din 2006 dar oricum nu s-a schimbat nimic).

                    Comment


                    • #25
                      ca tot suntem la minimizarea costurilor de intretinere...
                      ma apropii cu pasi repezi de 60.000 km si trebuie schimbata distributia...
                      eu am logan cu A/C si servo...cam la ca pret sa ma astept pt o distributie noua...

                      Comment


                      • #26
                        Kit-ul de distirbutie costa in jur de 200-300 ron, depinde de adaosul comercial practicat de dealer.
                        Cel mai nou proiect auto din România!
                        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                        Comment


                        • #27
                          thx andrei...
                          nu mi se pare prea mult...acceptabil

                          Comment


                          • #28
                            zicea cineva pe aici ca a cumparat cu 155 lei si cu montaj l-a dus la 250...acuma nush cum e treaba cu garantia

                            Comment


                            • #29
                              Vorbind de dotari si accesorii Pneurile Kormoran in privinta calitatii sunt bune? sau nu. din cate mi-am dat seama nu prea, iar la reprezentanta si baiatu de acolo mi-a spus ca sa le schimb cat pot de repede
                              LAUREAT 1.5 DCI INTILNIRE LoganClub DUMINICA
                              Enter the Matrix

                              Comment


                              • #30
                                scapa de ele daca poti, gunoaie ieftine lipsite total de aderenta... sau aproape total
                                Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google