R A R - I T P

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu sunt echivalente dar sunt apropiate ca si circumferinta,sunt mai mici cu cativa mm,am folosit si eu aceasta marime si am fost multumit.Din pacate nu se pot omolga pe Logan,aceasta problema se mai discuta si aici http://www.loganclub.ro/forum/omolog...ca-t12154.html.
    LOGAN--> <--TOYOTA

    Comment


    • Ma apropii si eu de itp, SPER SA NU FACA PE NEBUNII!!
      Nu-l mai suport sub nicio forma pe Garcea!! M-am saturat de toti cocalarii parveniti care se cred "organe" ale statului!!

      Comment


      • CURELE de transmisie

        SALUT am un logan 1,5 dci laureat si am 45000 km in bord am fost la un amic care lucreaza la reprezentanta la un service si lam intrebat la cit sa schimb curelele de transmisie si mia spus ca pina in 60000 de mi de km . intimplator mergind la reprezentanta la birouri ce i de acolo au spus ca daca masina e facuta dupa luna febroarie 2008 se schimba curelele dupa 90000 de km si masima mea e facuta la sfirsitu lu martie 2008 acum pa cine sa mai cred ? datim un sfat

        Comment


        • Am si 2 intrebari.

          Am gasit stingatoare de incendiu cu praf ce au valabilitate 5 ani si termen de garantie 2 ani dar nu am vazut pe ele nici o certificare RAR. Instinctoarele se vind la raionul auto de la un supermarket. Pot folosi aceste instinctoare la autoturism. Adica la ITP vor fi probleme.

          Mi-a expirat trusa medicala fara sa o fi desigilat macar si am avut si eu curiozitatea sa o deschid. Cu surprindere am constat ca numai cutia de plastic in care este depozitat continutul este expirata. TOATE componentele sunt in ambalaj propriu cu termen de valabilitate 5 ani fiecare. Trebuie sa o inlocuiesc?

          Multumesc pentru raspunsuri.
          Daca nu spui nimic nimeni nu se va certa cu tine.

          Comment


          • Am facut ITP la pretul de 120 ron la un service pe str Luica .S-au uitat la stingator si la trusa medicala.(era sigilata)Aveti grija cu lampa de la nr deoarece spunea ca nu se aprindea.(spunea ca masina nu trece si i-am spus sa mai aprinda o data si surpriza becul functiona)
            AC/DC- RIDE ON

            Comment


            • motiv de respingere la inspectie:
              - lipsa al 3-lea rand de scaune la mcv cu 7 locuri
              - barele transversale (2 bucati) cele care vin peste longitudinale, originale de dacie de la dilar, nu au ce cauta pe masina pe motiv ca nu sunt omologate (in sensul ca nu scrie pe cartea masinii)
              - parasolarul de pe parbriz care este mai mic decat distanta aia innegrita de la oglinda.

              Ce parere aveti?

              Comment


              • Am facut ITP ieri....120 ron.Trecut fara niciun fel de problema + ca am si xenonane
                http://img132.imageshack.us/img132/5928/semnaturas.jpg
                Sony/Magnat/Alpine/Focal

                Comment


                • Originally posted by qiu View Post
                  motiv de respingere la inspectie:
                  - lipsa al 3-lea rand de scaune la mcv cu 7 locuri
                  - barele transversale (2 bucati) cele care vin peste longitudinale, originale de dacie de la dilar, nu au ce cauta pe masina pe motiv ca nu sunt omologate (in sensul ca nu scrie pe cartea masinii)
                  - parasolarul de pe parbriz care este mai mic decat distanta aia innegrita de la oglinda.

                  Ce parere aveti?
                  Cred ca forteaza nota. Eu am trecut ITP-ul cu instinctor si trusa medicala expirate. Doar mi-a atras atentia cit e amenda daca ma prinde RAR-ul in trafic , asa ca intre timp insa am remediat si problema asta.
                  Daca nu spui nimic nimeni nu se va certa cu tine.

                  Comment


                  • Originally posted by san View Post
                    Am si 2 intrebari.

                    Am gasit stingatoare de incendiu cu praf ce au valabilitate 5 ani si termen de garantie 2 ani dar nu am vazut pe ele nici o certificare RAR. Instinctoarele se vind la raionul auto de la un supermarket. Pot folosi aceste instinctoare la autoturism. Adica la ITP vor fi probleme.

                    Mi-a expirat trusa medicala fara sa o fi desigilat macar si am avut si eu curiozitatea sa o deschid. Cu surprindere am constat ca numai cutia de plastic in care este depozitat continutul este expirata. TOATE componentele sunt in ambalaj propriu cu termen de valabilitate 5 ani fiecare. Trebuie sa o inlocuiesc?

                    Multumesc pentru raspunsuri.
                    Pai nu stiu ce fel de trusa ai, dar la toate cate le-am avut, panarama de sticluta cu dezinfectant expira la fix 2 ani. Si exista sa o cumperi separat, nu toata trusa. Dar costa aproape cat toata trusa noua. Daca ai trusa noua nici nu o mai deschide, ca are valabilitatea pe exterior. Fa tu calculul, cred ca diferenta e de vreo 10 lei.. Iar extinctoare cu praf valabile 5 ani merg si la ITP fara probleme, toti prietenii mei au, pe cand cele cu spuma tb sa le inlocuiesti din 2 in 2 ani.
                    Last edited by mr.K; 4 May 2010, 14:24.

                    Comment


                    • @san
                      cred ca am dat peste cel mai idiot itp-ist din Iasi. Nu e prima data cand fac o inspectie la o masina. Dar marlan ca asta n-am vazut. Mi-a stricat toata ziua. Pana nu i-am dat 10 lei spaga, nu a vrut sa treaca din prima. Sa-i stea banii aia in gat. E altceva cand dai pentru ca esti multumit si altceva cand te forteaza asa cu nesimtire. Cea zis marlanu in gandul lui, asta n-are nici o problema la frane, pivoti, faruri, ce dracu sa-i mai gasim. Barele de sus le-am dat jos intr-un minut sa nu ma mai frece la cap, si uite asa s-a gandit prostu sa-mi zica ca nu e corect sa merg fara scaunele din spate. Ca cica daca ma opreste politia fara scaunele din spate poate sa-mi ia talonul. Daca masina e prevazuta cu 7 locuri de ce sa nu aiba 7 scaune. Pai asta-i normal cu capul? Daca moderatorii imi permit o sa va spun si numele firmei unde am facut itp-ul lu' peste, ca sa se fereasca lumea de ei. Ma gandeam sa-i trimit o sesizare la sefii lui, poate isi mai schimba mentalitatea. Nu vreau sa ma gandesc ce ar fi fost daca aveam de ex. pleoape la far, sau xenoane sau folii.

                      Comment


                      • Cum am spus si mai sus, forteaza nota. Daca prin constructie masina permite demontarea scaunelor si Dacia chiar se lauda cu versatilitatea folosirii MCV-ului de 7 locuri pentru transport persoane sau marfa, nu vad de ce ar fi trebuit si scaunele. Poate doar sa inspecteze prinderea lor, poate. Dar la bare ... Si eu am bare dar le-am luat dupa ce am facut ITP.

                        Cit despre trusa medicala noua vs kit de prelungire valabilitate, nici nu s-a pus problema. Mi-am luat trusa. Kit-ul era cu vre-o 5 lei mai ieftin. Instinctorul tot nou cu valabilitate pina in ianuarie 2015.
                        Daca nu spui nimic nimeni nu se va certa cu tine.

                        Comment


                        • barele alea pot sa vina odata cu masina cand o cumperi ca optionale, la ce dracu m-a pus sa le dau jos.

                          Comment


                          • Pai spune unde ai facut ITP-ul sa nu mai mearga si altii din Iasi pe acolo. Eu recomandasem statia ITP de langa fostul RAR, in Pacurari, baietii au fost in limite normale. Am mai fost si pe la BRAS, dar atunci era noua masina, avea 2 ani.

                            Comment


                            • Pai ce sa mai spuna ca aia de acolo clar si-au batut joc de el. Mie astea nu mi se par motive intemeiate sa respingi o masina la itp.

                              Comment


                              • Ca sa nu mai aiba si alti clienti forumisti, de care sa isi bata joc. Si aia au prieteni la care le spun si tot asa. Poate pana la urma inchid sandramaua.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google