R A R - I T P

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pentru cei care fac primul itp va spun ce am patit eu: azi 13 oct 2021, toate bune si fumoase in afara de franare, 31% diferenta dintre roti pe spate, mai putin de 50% eficienta de franare pe ambele axe, rezulta picat. Conditii:anvelopele de iarna nokian wrd4 cu dot 2020 si 4000km parcursi, ploaie afrara, stand itp ud. Toti care au avut anvelope de iarna, abia abia am trecut itp-ul. Concluzia celui care face itp-ul: fara anvelope de iarna pe standul de franare cand e ploaie afara. Pana la urma am trecut itp-ul folosid tehnica anvelopelor desumflate la 1.2 bari.

    Comment


    • DFA, ieri m-ai "urecheat", astăzi, fără nici o tentativa de "bat prin gard", te întreb " Nokian sunt "decente" ? Nu îți contest calitățile și cred sincer ,ca aduci un mare aport forumului.

      Comment


      • Nokian clasa premium . Dar ce sa vezi , cauciuc umed pe cilindru de otel . Ce aderenta poti sa ai ? Si uite asa se demitizeaza cauciucurile "premium " . Din experienta mea proprie , tractiune fata sau spate . Toate danseaza pe polei sau gheata lustruita . Doar cele cu cuie noi (sau aproape noi) fac fata .

        Comment


        • Originally posted by alex1ioan View Post
          DFA, ieri m-ai "urecheat", astăzi, fără nici o tentativa de "bat prin gard", te întreb " Nokian sunt "decente" ? Nu îți contest calitățile și cred sincer ,ca aduci un mare aport forumului.
          În nici un caz nu am dorit să te urechez (departe de mine așa ceva!) - întrebarea mea era legitimă că nu știam cu CE model de allseason compari Debica Frigo 2.

          În privința Nokian - dacă te referi la gama de allseason (nu precizezi) - la teste recente Nokian SeasonProof a ieșit pe locul 7 din 9 - adică se vede clar că Nokian sunt specialiști pe zăpadă (au fost mereu), dar mai au de lucru pe restul anotimpurilor. Alți fabricanți s-au descurcat mult mai bine.

          Do you want to know what all season tyre is best for year round driving whatever the weather? In this test we take nine of the very best 205/55 R16 all season tyres on the market, plus a well ...
          Attached Files
          Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

          Comment


          • Eu as pune mai multa baza pe experientele proprii ale cunoscutilor nostri , colegilor , etc. si mult mai putin pe prezentarile internetului care nu pot fi verificate direct si personal . Testele pot fi "comandate" , review-urile la fel , fiindca sunt multi bani la mijloc si moralitatea trece in plan secund. Internetul poate vira foarte usor din folositor in daunator , fiindca omul este mult mai sensibil la cuvantul scris .

            Comment


            • Din păcate nu cunosc pe nimeni din cercul meu de cunoscuți cu Nokian SeasonProof.

              Și cunoscuții pot fi foarte subiectivi, emoționali și constrânși de buget sau influențați de alții din jurul lor.

              Prin urmare, lucrăm cu ce date avem disponibile.

              Fiecare judecă și alege în concordanță.

              E practic imposibil să faci o alegere perfectă.
              Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

              Comment


              • DFA, ce zici daca iau de iarna GoodYear UltraGrip 9 sau Continental WinterContact TS 870, si le ruleaza loganul tot timpul anului? La aglomeratia din oras vara,nu mi-as face probleme cu franarea fiind viteza foarte mica. Ce ma sfatuiesti sa achizitionez 185/65/15. Multumesc mult.

                Comment


                • DFA sau aceste all season fara XL,sunt 88T, exact ce mi-ar trebui

                  Comment


                  • Originally posted by pistritu View Post
                    DFA, ce zici daca iau de iarna GoodYear UltraGrip 9 sau Continental WinterContact TS 870, si le ruleaza loganul tot timpul anului? La aglomeratia din oras vara,nu mi-as face probleme cu franarea fiind viteza foarte mica. Ce ma sfatuiesti sa achizitionez 185/65/15. Multumesc mult.
                    Am rulat și eu cum vrei tu vreo 1-2 ani cu anvelope de iarnă tot timpul - nu mi-a plăcut --- mașina îmi dădea impresia că e nesigură, că e ceva în neregulă, tot timpul trebuia să fiu mai atent, să rulez mai încet. Cu cât era mai cald, cu atât nu-mi plăcea.

                    Prin urmare, nu recomand să faci așa.

                    În privința BFGoodrich g Grip All Season 2 - sunt la mijlocul plutonului - probabil o să fii mulțumit de ele, oricum, par o soluție MULT mai bună decât să folosești de iarnă vara.
                    Attached Files
                    Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

                    Comment


                    • ok,multumesc,o sa caut la mine in cartier,poate le are pe stoc si le vad si eu.Sunt niste magazine mari online + vulcanizari.
                      Cam evit prin curierat, era sa iau o teapa de 600lei cu un nesimtit de clujean, in vara, imi trimisese prin curier dita mai toba de vw, infasurata in nailon negru, fara livrare cu verificare, sperand sa musc momeala ca nu stiu cum arata catalizatorul de logan. Il sunase si curierul si eu atunci,pe mine ma mintise ca a pus livrare cu verificare colet.Asa ca i s-a intors la magar marfa inapoi. I-am zis curierului sa i-o returneze ca nu mi-a dat livrare cu verificare si oricum se vede ca e toba de esapament.
                      Nici nu a vrut sa imi dea poze cu marfa pe care o trimite,era dubios. A stat pana a trimis coletul prin curier, dupa care s-a scuzat vezi doamne ca era ambalat deja. Mare atentie,era de pe site-ul lajumate. In anunt avea toata evacuarea de logan in poze,culmea nici dupa ce imi trimise coletu nu invalidase anuntu,sau sa modifice pozele,si anuntul.Deci clar era tepar individul
                      Last edited by pistritu; 14 October 2021, 13:50.

                      Comment


                      • gledstone sau georgstelsib atasat doua capturi, orice alte comentarii cred ca sunt de prisos....
                        Attached Files

                        Comment


                        • joi, 8 iunie, 2022

                          Logan 1.4 Ambiance, fabricat in 2007, 50914 Km

                          ITP la Motor Service din Bucuresti, sector 3

                          fara probleme

                          pret = 160 lei

                          Comment


                          • Eu am facut I.T.P.-ul pe 7 iunie 2022, pret 100 lei in Jud Braila, masina din 2012, rulaj - 160100 km.
                            sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                            Comment


                            • In urma cu un an la Dacoserv Militari am platit 100 lei pentru itp.
                              Intentionam sa ma duc tot acolo.
                              Chiar m-au sunat cu 10 zile inainte de expirarea itp-ul ca sa ma anunte acest lucru.
                              Dar totodata mi-au spus ca incepand din ziua urmatoare intra in concediu doua saptamani.
                              Asa am ajuns la Motor Service, unde mai fusesen in urma cu ani.
                              Am masina de 15 ani si am facut itp-ul numai la 3 statii (diferite) din Bucuresti (IPSO, Dacoserv si Motor Service).

                              Comment


                              • Originally posted by prometheus View Post
                                Eu am facut I.T.P.-ul pe 7 iunie 2022, pret 100 lei in Jud Braila, masina din 2012, rulaj - 160100 km.
                                Am facut itp-ul pe 10 iunie 2022, pret 100 lei in Jud Bucuresti, masina din 2005, rulaj 89000km
                                ​​​​​​

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google