Consum 0.9 TCE

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Focșani - Brăila distanta 87 km, 4 adulți și un copil plus bagaje și vĂ¢nt f. tare din lateral dreapta, consum mediu CB 5,4 l/km cu maxim 50-60 urban și 95-105 extraurban viteza medie 73,1 km/h...eu zic ca e ok...

    Comment


    • McDan dap, la vitez aaia medie este ok consumul.
      Eu acum in tm, in ultima saptamana: 10% (11km/h vmed) Multumim robu...fara lubrifiant iti multumim.

      Comment


      • @bolovan cred ca ar trebui sa te muti in Bucuresti! Scoatem consumuri mai bune!
        Eu scot de vreo doua saptamani chiar mai putin decat consumam atunci cand era mai cald.
        Last edited by DannyMC; 13 November 2016, 21:27.

        Comment


        • Cred ca mai bine sa-si bage robu semanfoarele in cur. Daca inainte opream la 3-4 semafoare, acum opresc la 11-12. Si unele sunt la distanta mai mica de 100 m. Nu estr mai aglomerat decat anul trecut, dar acum, de la 24km/h vmed...a scazut la 11. Si nubsunt santiere etc. Pe traseul meu. Doar semafoare, multe semafoare

          Comment


          • Le-o fi luat la promotie si a trebuit sa le puna pe toate!

            Comment


            • Sunt super inteligente, 12000 euro/buc. Investitie de 6.5 mil euro. Dar cum spunea cineva, degeaba sunt inteligente, trebuie sa termine si faculta...mai asteptam inca 20 ani. Sau isi baga in cur robu semafoarelr. Mi-am fost profesor...mediocru dar arognat

              Comment


              • Originally posted by bolovan View Post
                Sunt super inteligente, 12000 euro/buc.
                Degeaba sunt super... extra... nemaipomenit de...daca nu sunt si sincronizate in funcție de trafic...asa ca...edilii noștri parca au făcut "pact" cu benzinăriile...
                Bine ca, măcar avem la intersecțiile mai importante (aici ma refer in Brăila) afișaje cu temporizare (foarte bune pentru S&S, ca sa știi daca il mai lași On sau Off) si verde intermitent dreapta... ca altfel o luam pe camp...
                Last edited by McDan; 14 November 2016, 09:34.

                Comment


                • Nu ca n-au fost sincronizate...sunt parralele cu traficul. De exemplu, am un traseu de aprox 1km stau la aprox 7 semafoare. Din care 3 semafoare in mai putin de 250m. Si nu este trafic care sa le justifice. De fapt...sunt doua locuri...in care pana acum n-au fost mai mult de 2-5 masini in intersectie. Acum coloana se intinde pe 2 semafoare (aprox 100 m) Si pierzi aprox 3-4 min la ele.
                  Nu. chestia asta a fost facuta pentru ca un lingau a lins in fund un primar. Primar, care prin definitie este prost (genul de prost fudul...nu-l duce capu delo...dar este cel mai destept si cel mai tare...toti sunt prosti...in afara de el)....Si a fost prostit sa faca porcaria asta. Ce-i mai nasol...ca indifierent ce se intampla...el nu o sa e prinda ca-i prost si sa corecteze (aka sa le scoata).
                  Apropos...astazi am mers foarte bine...practic orasul a fost pustu (ca am plecat de dimineata): 18.5Km/ora viteza medie.

                  Comment


                  • Sincronizarea nu tine de edil... tine de cei de la trafic...ce am observat in Braila, la anumite ore cu trafic mai mic, pe cateva strazi mai importante semafoarele se trec pe galben intermitent.... deci o chestie bunicica...dar in acest caz se intampla si accidente (vezi galben intermitent dar trebuie sa tii cont in primul rand ce semn ce ai Stop sau Cedeaza trecerea)...ultimul acum vreo 1-2 saptamani http://obiectivbr.ro/content/galerie...penden%C5%A3ei
                    Last edited by McDan; 14 November 2016, 11:42.

                    Comment


                    • McDan asta stiu, iar astia del a trafic sunt subordonati primariei. La noi sa implenetat o chestie oligofrena: cel mai inteligent management de trafic din europa. Finantata de primarie (apartine de primarie). La noi se trec semafoarele pe galben doar unde se produc ambuteiaje sau nu se vad pietonii.
                      Priectul asta o fo lansat cu mare tam tam de doamna Robu (aka roaba lu' D-zeu)...si practic el a initiat proiectul si conceputl. Cica se adapteaza singur dar trebuie reglat manual. Zonele unde sunt semafoarele puse nu prea sunt accidente...se se circula ok.
                      Daca doar sincroniza cele 4-5 semafoare din toata zona...probabil crestea viteza de deplassare mult.
                      Bine, robul este un pionier in proiecte de genul asta: A mai cumparat 7 vaporase pt bega...doar ca nu exista legislatie pt ele...nu exista cadru tehnic pt ele (trebuie dana etc)...practic au pompat si acolo ceva mil euro in 7 barcute ce ruginesc pe mal (nici bega nu este ptrivita pt ele...sunt prea mari)

                      Comment


                      • Originally posted by bolovan View Post
                        ...el nu o sa e prinda ca-i prost si sa corecteze (aka sa le scoata)....
                        Nu din prostie le-a pus. Nu le va scoate. Macar de le-ar lasa pe galben intermitent casa nu mai zapaceasca circulatia. In Bucuresti, pe traseul meu zilnic e o intersectie unde sunt utile semafoarele si s-au montat 5 bucati (doua pt cine face stanga) care n-au functionat decat pe galben intermitent (au cativa ani) desi era foarte bine sa functioneze normal din mai multe p.d.v.
                        Originally posted by McDan View Post
                        ... semafoarele se trec pe galben intermitent.... deci o chestie bunicica...
                        Depinde si de trafic si de intersectie. Era o perioada in care de la ora 23 sau 24 pana la ora 5 sau 6 (nu mai stiu exact) toate semafoarele treceau automat pe galben intermitent. Acum si la 2-3 noaptea stai la 7 stopuri in conditiile in care esti singurul de pe strada in tot cartierul ala.
                        Foarte inteligenta semaforizare. Tone de bani luati de... unii, altii...

                        Comment


                        • Fanez dar cum se numeste cand pui semafoare de 6 mil euro (de multe ori 4-5 semafoare in 300 m)...care dau peste cap traficul. Formeaza cozi. Si asta in locuri in care n-au fost nici o data probleme de aglomeratie (nici macar in decembrie cand sunt sarbatori)?

                          Comment


                          • Originally posted by Fanez View Post
                            Era o perioada in care de la ora 23 sau 24 pana la ora 5 sau 6 (nu mai stiu exact) toate semafoarele treceau automat pe galben intermitent. Acum si la 2-3 noaptea stai la 7 stopuri in conditiile in care esti singurul de pe strada in tot cartierul ala.
                            Treaba asta s-a scos cred ca acu' mia bine de 10 ani, din cauza multiplelor accidente rutiere cu consecinte deosebit de grave pe timp de noapte. Stiu din surse sigure. Chiar si asa, fara semafoare trecute pe intermitent in intersectii, noaptea in Bucale se circula "de croaziera" cu 100+. Suntem printre putinele capitale din EU in care mai intervine descarcerarea la accidente si ma refer in special la alea de noapte.

                            Comment


                            • Originally posted by bolovan View Post
                              Fanez dar cum se numeste cand pui semafoare de 6 mil euro...?
                              Interes financiar ;)


                              Originally posted by Kojak View Post
                              Treaba asta s-a scos cred ca acu' mia bine de 10 ani, din cauza multiplelor accidente rutiere cu consecinte deosebit de grave pe timp de noapte. Stiu din surse sigure...
                              S-a scos acum mai bine de 10, iar de atunci nu mai avem accidente grave si 100+/h in oras. (ironie ).
                              Daca ai surse sigure, intreaba de ce s-a scos galbenul de dinaintea verdelui. De la rosu vine direct verde, dand astfel motive de claxoane si plecari intarziate de la semafor.

                              P.S. Parca n-au trecut chiar 10 ani. Aveam L1 cand inca mai era asa.
                              Last edited by Fanez; 15 November 2016, 23:12. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment



                              • Consum scos la un drum de Arad - Bucuresti
                                160 km/h pe cele 3 portiuni de Autostrada si in rest cat a permis traficul si drumul


                                Sent from my iPhone using Tapatalk
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google