Consum 0.9 TCE

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Tinand cont ca e iarna, aveti consumuri foarte bune
    Diferenta intre euro 5 si 6 cred ca e foarte redusa, la pompa ati vedea cel mai concret.
    Oare si la performante se observa diferente ?
    Mie mi se pare motorul perfect 0.9-le.

    Comment


    • ManGreek este mult mai precis consumul indicat de calculator. Pompa are si abatere mai mare si te poate pacali (temperaturi etc).
      Teoretic trebuie sa ofere o usoara impresie mai mare dep erformanta (cuplu usor mai mare si de la o turatie mai mica). De exemplu, la mine se comporta ok daca in momentul in care schimb treptele (cel putin in a I-IV) si pica pe la 1500 rpm...Din cate am citit in specificatii, pentru acelasi comportament, pentru E6 mergi cu 150 rpm mai putin (asta inseamna frecari mai mici, detente mai putine etc...) probabil de asta este si usor mai eficient (poate de aici si consumul mai mic).

      Comment


      • Originally posted by ManGreek View Post
        Tinand cont ca e iarna, aveti consumuri foarte bune
        Diferenta intre euro 5 si 6 cred ca e foarte redusa, la pompa ati vedea cel mai concret.
        Oare si la performante se observa diferente ?
        Mie mi se pare motorul perfect 0.9-le.


        Este un motor destul de bun
        Si se potriveste foarte bine pe caroseria de Logan
        Sa fi citit pe aici prin 2013 ce se spunea despre motorul 0.9


        Sent from my iPhone using Tapatalk
        sigpic

        Comment


        • Am citit, sunt membru de prin 2009-2010...
          Mie imi place ca e un motor simplu, nu are injectie directa (sensibila la combustibil, depuneri, etc), nu are distributie variabila (cum are 1.0sce...) deci e usor de reparat, are doar o turbina. Taxe mici, consum bun, nu iti da batai de cap la intretinere. Pare ideal.

          Comment


          • Are si 0.9 distributie variabila, dar doar pe admisie!

            Comment


            • Sa incercam sa ne imaginam un motor 0.9 turbo, injectie directa, ciclu atkindon...probabil am discuta pe logan de un consum de 3%

              Comment


              • 1.2 tce este cu injectie directe
                Cei drept nu prea S-a discutat despre el
                Nici nu stiu ce consum are fiind montat numai pe masini mai mari
                Pe logan era prea frumos cu 1.2 tce


                Sent from my iPhone using Tapatalk
                sigpic

                Comment


                • Min 10 in oras(Bucuresti),mai rar,ce.i drept.Cam 11-12.pe 4*4.
                  Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                  Comment


                  • Bine, si masina este mai grea. Pe logan nu o sa fie pusa. Putere prea mare, prea multr moddificari. Prin urmare sare prea mult pretul. Canibalizeza renaultul si intra intr-o zona de pret in care omcepe sa aibe concurenta. Mai mult, clientul clasic de logan nu vrea putere mare. Prin urmare nu se vinde suficient cat sa foe rentabil.

                    Comment


                    • Originally posted by DannyMC View Post
                      Consumul dupa o tura de Craciun! 636 km, viteza medie 63.1, consum mediu 5.6 la suta, litri consumati 35.7
                      Foarte bun consumul, asta vara la 1.2 la acea viteza am scos 5,5 l/100 km. Probabil cu gume de iarna mere undeva la 5,9-6,0 l/100 km. Dupa aproape 8000 km, parcursi in perioada august - decembrie, extraurban si urban, consumul mediu este de 6,7 l/100 km la o viteza medie de 35 km/h.

                      Comment


                      • Timisoara - Tg Jiu - Plimbat ceva prin Tg Jiu - TImisoara.
                        De regula prin Tg Jiu aveam 4 persoane in masina. Extern, doua persoane si plina ochi cu bagaje

                        Consum mediu: 5.3%, 31.2L consumati, 581Km parcursi, Viteza medie 54Km/h
                        Hmmm...pe acelasi traseu de regula am observat ca am 4.3-4.5% consum (am si postat aici). Acum a crescut cu aproape 0.7% (nu am facut mai mult de 40 km prin oras).

                        Comment


                        • Ce parere aveti? e cam mare consumul asta:

                          580 km, vit.medie 48,4 km/h, 40 l consumati, consum mixt: 6.9 l%. Consum facut pe 5 zile. Mers mai mult extra-urban.

                          Comment


                          • In mod normal era mare...dar la ce vreme aveti voi acolo acum...eu zic ca-i totusi ok

                            Comment


                            • @bolovan e ff frig in DB si București (pe unde merg cu masina)....bag de seama ca nu.i prea place frigul motorului Tce....poate si unde e fabricat din aluminiu.
                              Last edited by Amiralul; 9 January 2017, 23:48.

                              Comment


                              • Nici un motor nu este foarte incantat de vremea foarte rece.

                                Acum m-am uitat la mine, consumul tau pare destul de mare. Eu am avut asa 739Km, 46L consumati (61%) si o viteza medie de 41Km/h. Din aia 739 Km, aprox 460 Km afara (extraurban) si 280Km in oras. SI in conditiile in care nici in TM nu a fost prea cald (asta dimineata au fost -15 grade)
                                Last edited by bolovan; 10 January 2017, 17:06. Reason: Automerged Doublepost

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google