Consum 0.9 TCE

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • După mulți km am reușit consum sub 6l / 100 km, respectiv 5,5l/100 km - 525 km, 200 km autostrada, 25 km drum forestier, restul DN, DJ, DC, viteza medie 56 km/h (viteza de la masina colegului de drum), AC 99%, 4 persoane.
    Logan 0.9 TCe 2018

    Comment


    • De data aceasta record negativ la consum 7.37 l /100 km
      560km - 40 /60 urman / extraurban, ac non stop, 100 km cu remorca (noua (ne)cunoscuta in ecuatie)

      Logan 0.9 TCe 2018

      Comment


      • 116350 Km. Consum mediu: 6.2 Total alimentat 7260L. Total valoare 37495 lei
        Consum TM-Bucuresti-TM. Dus spre bucuresti cu doua gagice cu strictul necesar (2 trolere imense + alte plase si haine). Mers spre bucuresti cu 110-120Km/h pe autostrada, iar restul in ritmul trafiucului (am ajuns pe la ora 02:30 noaptea) . In bucuresti am fost in doua locatii. Consum mediu: 4.1% La intoarcere (am plecat din bucuresti la 09:00 dimineata). Singur, fara bagaje. Mers in ritmul traficului pe europene si 96Km/h pe autostrada (totul cu CC). Iar in depasiri (doar tiruri am depasit)...depasit cu acceleratia in podea (urca si pana la 150Km/h). Cand am ajuns in TM: consum mediu a crescut la 4.6 (din cauza traficului prin bucuresti)
        Concediu: Timisoara - Rosia Montana - Cluj - TImisoara. Mers putin si prin cluj. Mers cu clima cam 1/3 din timp. Consum mediu: 5.2%. Mers in ritmul traficului
        P.S. Cand ma refer in ritmul traficului: mers relativ legaj, depaseam doar unde aveam vizibilitate clara si sa fie siguranta maxima, n-am depasit 120km/h pe autostrada, iar in rest...serpentine. Fara sa se formeze coloane in spatele meu dar nici nu m-am crezut "raicer".

        Comment


        • Curios cum la ultimele iesiri de 'lung' parcurs am scos cosumuri de 4,9-5-5,2 %, viteza medie 50-62-50 km/h.
          Mers legal + max 10 km /h (dupa trafic) pe DN si 130 km autostrada.
          Drumurile au fost cu 4 persoane, bagaje 30-50 kg, AC 90%.

          Mersul la viteza constata, anticiparea traficului si frana de motor isi spun cuvantul.
          Logan 0.9 TCe 2018

          Comment


          • Loganul scoate consumuri excelente cat timp nu uiti urmatoarele:
            1. Nu este o masina sa te dai raicer cu ea (oricum nu castigi mare lucru ca timp)
            2. Viteza cu consumul cel mai bun este 60-90Km/h pe europene si 110 pe autostrada. Peste 110 aerodinamica ce seamana izbitor cu a unei caramide incepe sa-si faca simtita puternic prezenta
            3. Frana de motor
            4. Anticipatia (sa-l urmaresti pe cel din fata ta...dar si pe cel din fata celui din fata ta)...sa nu urci dealul cu 140/h...
            Ca idee, am mai si postat pe aici, Tm-Tg Jiu - TM, mers relativ legal (adica limita+10km/h)...timpul de deplasare este de aprox 8 ore si 30 min. Am un coleg care face drumul asta cu 100 prin localitati/130 afara...culmea...scoate cu 20 min mai putin decat mine...Apai la un traseu de 8 ore...20 min...se traduce prin faptul ca eu consum cu 5-6L de benzina mai putin decat el...si culmea...ajung si mai odihnit...

            Comment


            • Dacă toți ar gândi ca tine s-ar circula foarte bine pe drumurile din țară...
              Din păcate foarte mulți rulează într-un ciclu nesfârșit de accelerări și frânări, cu o viteză cât mai mare. Nici nu e de mirare că în fiecare zi mor oameni...
              Cu cât conduci mai constant - în flux cu traficul existent ȘI NU ÎMPOTRIVA LUI - cu atât vei ajunge la destinație mai puțin stresat, mai odihnit și la fel de repede.
              Este foarte greu să câștigi timp mărind viteza peste viteza cu care se mișcă ceilalți, dar majoritatea nu-și bat capul să vadă asta, ei cred că restul sunt niște pensionari și trebuie să-i depășească cu orice preț, că așa se merge. TARE!
              Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

              Comment


              • Da...corect...prin urmare mai apare o diferenta: eu sigur ajung la destinatie...ei...depinde de noroc.

                Comment

                Working...
                X
                Anulare DPF
                Politica de Securitate Google