De unde alimentati cu benzina?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @andreir: eu alimentez in general de unde apuc, dar preponderent lukoil (sa zic 70%-80% din alimentari le fac de la lukoil), iar la ultimele 3-4 itp-uri gazele au iesit "pe bune".
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • Originally posted by mr.K View Post
      Ai avut tu ghinion, benzina e ok, in general e benzina de la Petrom aditivata suplimentar. Mol nu distribuie marfa proprie, nu au rafinarii.
      Eu nu prea alimentez de la ei pentru ca nu suport ungurii, dar benzina e buna, in Ungaria tot de la Mol alimentez.
      Rompetrol are benzina produsa de Petromidia, care rafineaza un petrol mai greu, sulfuros. Si asa e, masina are un consum mai bun cu benzina de Rompetrol.

      Cea mai slaba benzina mi s-a parut Lukoil, acum 8 ani, cand adormea masina sub mine. De atunci, n-am ia pus de la ei.

      CU exceptia Lukoil si Rompetrol, ceillati vad marfa din brandul Petrom, de fapt numele firmei e OMV Petrom Marketing SRL Romania.
      Cu ghinionul, nu prea cred! Nu sunt singurul care este nemultumit de benzina Mol... cauta pe alte forumuri auto si te vei convinge!... iar in legatura cu Lukoil, benzina OMV Petrom in mare parte vine de la Lukoil, pentru ca are cel mai scazut cost de rafinare din Romania si altfel cum ar putea OMV Petrom sa obtina profitul maxim?... o aditiveaza si o distribuie in benzinariile proprii ca produs propriu... si poate ca o vinde si celorlalti benzinari... informatia este obtinuta cand lucram in rafinaria Petrotel...

      Nu este relevant faptul ca Mol nu are rafinarii si vinde benzina produsa de altii! Sunt o gramada de cauze care duc la deprecierea calitatii combustibilului...

      Sa nu comparam benzina de aici cu ceea ce se vinde prin Europa! La toate brandurile exista celebra diferenta de calitate!

      Poate ca Mol vinde pipi in Romania din acelasi motiv pentru care tu nu cumperi de la ei!
      Last edited by tipicarul; 10 July 2017, 11:07. Reason: Automerged Doublepost
      „Viaţa e prea importantă ca să fie luată în serios.” Oscar Wilde

      Comment


      • Daca tu poti crede ca Petrotel are capacitate de a alimenta toate benzinariile OMV si Petrom, pe langa cele Lukoil...
        Iar Arpechim si Petrobrazi produc pentru cine?

        Nu sunt singurul care este nemultumit de benzina Mol... cauta pe alte forumuri auto si te vei convinge!..
        Eu nu caut pe forumuri, eu pun benzina in rezervor si testez practic.

        Comment


        • La benzinar, in general pun de la Rompetrol; foarte rar de la Mol.
          La dCi, iarna pun de la Mol, iar in rest, de la Rompetrol.
          Nu am niciun fel de obiectiuni, in privinta carburantului de la cele doua statii.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • Originally posted by mr.K View Post
            Daca tu poti crede ca Petrotel are capacitate de a alimenta toate benzinariile OMV si Petrom, pe langa cele Lukoil...
            Iar Arpechim si Petrobrazi produc pentru cine?


            Eu nu caut pe forumuri, eu pun benzina in rezervor si testez practic.
            Nu, tu nu cauti pe forumuri, doar comentezi in contradictoriu pe acolo!
            Cand lucram in incinta Lukoil, Petrobrazi cumpara foarte mult din productia Petrotel!
            Despre Arpechim nu vreau sa comentez cat de important a devenit pentru OMV, in ultima vreme. Am fost si pe acolo si stiu suficient de bine cam pe unde se afla nivelul capacitatii de productie.

            Din ceea ce spui aici: "Eu nu prea alimentez de la ei pentru ca nu suport ungurii, dar benzina e buna, in Ungaria tot de la Mol alimentez.", nu prea rezulta ca ai facut vreun test practic cu benzina Mol comercializata prin Romanica... asa ca daca nu avem ce face, hai sa vorbim ca sa ne aflam in treaba!
            „Viaţa e prea importantă ca să fie luată în serios.” Oscar Wilde

            Comment


            • I afrate si vorbeste ca sa te afli in treaba, vad ca imi rastalmancesti si ce spun.
              "eu nu prea alimentez de la ei (MOL)"= alimentez rar. Daca fac un plic la 2-3 luni.
              Ce zici, e de ajuns ca sa imi fac o parere daca benzina e buna sau nu?
              Cand lucram in incinta Lukoil, Petrobrazi cumpara foarte mult din productia Petrotel!
              Pai hotaraste-te, la Lukoil lucrai, sau la Petrotel? Ca nu e totuna productia cu desfacerea.
              Ai vazut si tu odata poarta unei rafinarii acum cativa ani si de acum stii tot sistemul.
              Am batut toate rafinariile din tara asta, stateam cu lunile la fiecare.
              Petrobrazi poate rafina tot titeiul extras de OMV in Romania, are productie cel putin dubla fata de Petrotel. Cumpara de la Petrotel, materie prima, poate. Cand ai ditamai cazanul, nu faci tuica din 100 ml borhot.
              Eu zic sa intrebi soferul unei cisterne care vine la MOL, din ce depozit a incarcat.

              La cat consumam in ROmania, Rompetrol poate sa acopere singura aproape tot necesarul. Numai ca alege sa exporte, pe bani buni.
              Last edited by mr.K; 10 July 2017, 11:58.

              Comment


              • Originally posted by mr.K View Post
                ....
                Eu zic sa intrebi soferul unei cisterne care vine la MOL, din ce depozit a incarcat.
                Eu zic sa pui mereu benzina de la Mol si, mai devreme sau mai tarziu, o sa vezi ce se intampla!
                „Viaţa e prea importantă ca să fie luată în serios.” Oscar Wilde

                Comment


                • Eu zic sa puna fiecare de unde e mai ieftina, exceptie Lukoil. Nu te imbogatesti, dar la un plin facut, mai bine bei o cafea si un ceai sau mai ai de ars inca 1 litru de carburant.

                  Comment


                  • Originally posted by mr.K View Post
                    ... mai bine bei o cafea si un ceai...
                    La pretul unui set de injectoare!
                    „Viaţa e prea importantă ca să fie luată în serios.” Oscar Wilde

                    Comment


                    • Ma refeream la Petrom, unde pretul pe litru e cu 8-10 bani mai mic decat la concurenta, iar calitatea e la nivelul celorlalti concurenti.

                      Iar injectoarele nu se duc de la un plin de carburant prost. La benzina, de fapt, nu prea se duc, pe perioada utila de viata a masinii.
                      Last edited by mr.K; 10 July 2017, 12:16.

                      Comment


                      • Originally posted by mr.K View Post
                        ... La benzina, de fapt, nu prea se duc, pe perioada utila de viata a masinii.
                        Asa e!... cum spui tu!
                        „Viaţa e prea importantă ca să fie luată în serios.” Oscar Wilde

                        Comment


                        • Ai fost numai off topic, te-ai lamentat atat de unde nu mai alimentezi, ca ai uitat sa spui de unde alimentezi, totusi.

                          Comment


                          • diesel, dupa ce am testat tot, bag numai rompetrol. diferenta mi se pare mare fata de urmatorul clasat (petrom, omv.. acelasi lucru)
                            cea mai proasta e la lukoil care nu cred ca vand marfa petrom. am bagat de la ai si parca aveam o mana de cuie in motor, asa tacanea. nu stiam cum sa scap de ea mai repede.
                            cea mai vanjoasa e cu efix 55, dar parca o papa mai repede. dar diferenta e notabila.

                            Comment


                            • Originally posted by mr.K View Post
                              Ai fost numai off topic, te-ai lamentat atat de unde nu mai alimentezi, ca ai uitat sa spui de unde alimentezi, totusi.
                              Nu m-am lamentat prietene si consider ca din informatiile mele cineva va avea ceva de invatat... cand am intrat aici, prima data am participat la sondaj!
                              Pun si benzina si motorina de la OMV, in ciuda faptului ca erau nimeni cand au cumparat pe doi lei Petromul si acum au ajuns ce au ajuns datorita resurselor noastre!

                              Originally posted by B997NDL View Post
                              ...
                              cea mai proasta e la lukoil care nu cred ca vand marfa petrom. am bagat de la ai si parca aveam o mana de cuie in motor, asa tacanea...
                              Atentie! Discutia cu marfa petrom se referea la benzina! Despre motorina lor proasta am auzit si eu pe la prieteni care au service-uri auto... si nu am avut curaj sa fac experimente pe masinile mele!
                              Last edited by tipicarul; 10 July 2017, 13:27. Reason: Automerged Doublepost
                              „Viaţa e prea importantă ca să fie luată în serios.” Oscar Wilde

                              Comment


                              • in ultima vreme era vorba de problema unui coleg cu benzinar, voi va certati care motorina e mai buna ce pricepe omul, saracul?
                                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google