Consum Logan 1.2_16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • stiu cum functioneaza treaba cu resetatul nu e asta, pur si simplu pana la un moment dat se schimbau valorile mai des ca sa zic asa, acum mai rar; ca sa incerc un exemplu ar fi ceva de genul-pana acum se schimba valoarea sa zicem din 3 in 3km, acum poate fac 20 de km sa zicem pana se modifica valoarea in sus sau jos; si nu are treaba cu urban sau extraurban; dupa cum as vedea eu daca as iesi extraurban ar trebuie de la o valoarea de consum urban sa scada destul de repede catre un consum extraurban

    Comment


    • Tu nu prea intelegi la ce se foloseste acest consum mediu. El nu arata cosnumul mediu pe o distanta exacta (gen 100km) si mereu astualizeaza datele, el face media de la ultima resetare.
      Cand il resetezi prima data datele se schimba foarte repede de al urban la extraurban si de la mers linistat la mers sportiv pentru ca sunt putini km si consum inca mic si usor de influentat.
      Daca ai 10 km facuti la un consum de 7 adica 0.7L consumati, pentru a vedea se misca consumul mediu iti trebuie doar o panta de 1,6 km in care sa folosesti frana de motor si consumul scade la 6 L/100km adica 1 L.

      Cu timpul km cresc si media se face la un litraj mai mare. Daca ai mers 2000 km si ai consum 7 sa zicem , ai consumati 140 L. Pentru a vedea o schimbare in consum adica sa zicem 6.9 ar insemna sa mergi aproape 30 km fara a consuma niciun gram de benzina si scade doar 0.1 L

      Daca vrei sa aflii exact ce consum ai pe un anumit traseu, resetezi cb-ul si vei vedea datele la finalul calatoriei. Daca nu l-ai resetat niciodata el iti masoara de la inceput, adica de 1300 km.
      Last edited by o8MeLC; 3 July 2012, 00:59.

      Comment


      • ieri am facut un drum Braila-Bucuresti(prin Buzau) si retur si am avut urmatoarele rezultate:
        - la dus, am avut o medie de 85km/h(pana prin Afumati) si un consum de 5.3-5.4%, mers cu peste 100km/h(110-120, chiar 140 cateva localitati, ma grabeam) in afara localitatilor si cu 55-80 in unele localitati.
        - la intoarcere, prin Afumati am vazut ca a scazut viteza medie de la 85 la 60! pana acasa a ajuns la ~75km/h media! mers cu 100-120km/h(putin 140)! si 55-80 localitati!
        - Depaseam tot ce prindeam!
        Media a crescut pana la ~5.4%!
        Per total am facut ~420km cu ~22.8L la o medie de ~75km/h! Eu si inca o persoana in masina! Multumit!

        Comment


        • Ai cumva vitezometru stricat de depaseai tot ce prindeai cu 100-120 extraurban si 50-80 km in localitate?

          Comment


          • O fi venit lansat, si aia depasiti au mers mai incet.

            Comment


            • Originally posted by o8MeLC View Post
              Tu nu prea intelegi la ce se foloseste acest consum mediu. El nu arata cosnumul mediu pe o distanta exacta (gen 100km) si mereu astualizeaza datele, el face media de la ultima resetare.
              Cand il resetezi prima data datele se schimba foarte repede de al urban la extraurban si de la mers linistat la mers sportiv pentru ca sunt putini km si consum inca mic si usor de influentat.
              Daca ai 10 km facuti la un consum de 7 adica 0.7L consumati, pentru a vedea se misca consumul mediu iti trebuie doar o panta de 1,6 km in care sa folosesti frana de motor si consumul scade la 6 L/100km adica 1 L.

              Cu timpul km cresc si media se face la un litraj mai mare. Daca ai mers 2000 km si ai consum 7 sa zicem , ai consumati 140 L. Pentru a vedea o schimbare in consum adica sa zicem 6.9 ar insemna sa mergi aproape 30 km fara a consuma niciun gram de benzina si scade doar 0.1 L

              Daca vrei sa aflii exact ce consum ai pe un anumit traseu, resetezi cb-ul si vei vedea datele la finalul calatoriei. Daca nu l-ai resetat niciodata el iti masoara de la inceput, adica de 1300 km.
              mersi de lamurire

              Comment


              • Eu am 5.8. Pe autostrada sau in afara 120 iar in localitate 70-80.Mai depinde si de trafic, dar ce sa zic, la stilul meu de mers nu imi trece de 6.
                Schimbat la ~3500, la depasiri folosesc des "tehnica masinilor cu putere mica"
                Cel mai putin am scos 5.6.
                In oras nu prea merg, nu ma pot pronunta o singura data am facut 50 km cu 4 litri in oras. Deci 8% ?
                Masina are 2600 km.
                sigpic
                !

                Comment


                • Originally posted by vdmihai View Post
                  Schimbat la ~3500, la depasiri folosesc des "tehnica masinilor cu putere mica"

                  Vad ce scrie si nu reusesc sa inteleg tehnica asta,,,da explicatii mai multe,da detalii,,ca in 16 ani de cand am permis nu am auzit de asa ceva.
                  Last edited by Ivan Marian; 3 July 2012, 21:30.

                  Comment


                  • Eh, asa zic eu la misto, dar presupun ca lumea mai face asa.
                    Ma sincronizez cu cel care vine de pe contrasens astfel incat sa vin lansat din spate.
                    Asa daca stau in spatele aluia si cu a 5 o calc sa o depasesc... canci nu se intampla nimic, trebuie sa dau a 4/3. Depinde de trafic, de cum am chef etc..
                    Sper ca m-am facut inteles
                    Last edited by vdmihai; 3 July 2012, 21:39.
                    sigpic
                    !

                    Comment


                    • Buna tehnica asta dar ca ii zice asa,,neam de neam nu am auzit de denumirea asta!

                      Comment


                      • Sa sti ca merge

                        Ai aflat un lucru nou
                        sigpic
                        !

                        Comment


                        • Mai fac un OFF si gata...tehnica asta o folosesc de mult,,,e veche,, dar ca ii spui tu asa, e UNICAT.

                          Comment


                          • La denumire ma refeream
                            sigpic
                            !

                            Comment


                            • Originally posted by vdmihai View Post
                              Eu am 5.8. Pe autostrada sau in afara 120 iar in localitate 70-80.Mai depinde si de trafic, dar ce sa zic, la stilul meu de mers nu imi trece de 6.
                              Schimbat la ~3500, la depasiri folosesc des "tehnica masinilor cu putere mica"
                              Cel mai putin am scos 5.6.
                              In oras nu prea merg, nu ma pot pronunta o singura data am facut 50 km cu 4 litri in oras. Deci 8% ?
                              Masina are 2600 km.
                              Dupa vreo 5000km, la viteze de 80km/h mers lejer cu a 5-a, o sa scoti 3,8-4%

                              Comment


                              • Glumesti acum nu?
                                Eu cred ca o sa raman in jurul acestor valori, eventual poate mai scade putin.
                                sigpic
                                !

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google