Consum Logan 1.2_16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • fara suparare, dar pe mine ma enerveaza cei care posteaza ca sa stranga posturi!
    am explicat destul de clar! pe 139km am consumat 6,3L!
    6,3/1,39=4,53L/100km!

    Comment


    • Daniele, ii superi pe toti cu aceste consumuri de diesel. aia nu te cred niciodata ca poti avea asa un consum la benzinare

      Comment


      • Originally posted by adaniel69 View Post
        fara suparare, dar pe mine ma enerveaza cei care posteaza ca sa stranga posturi!
        am explicat destul de clar! pe 139km am consumat 6,3L!
        6,3/1,39=4,53L/100km!

        Iti recomand un extraveral sau un distonocalm...o sa te ajute Daca nu au rezultatele dorite, mergi pe xanax!

        Comment


        • pai asa vreau, sa-i supar! ))

          am postat si consumuri mai mari, dar vreau sa arat ca daca nu te grabesti, te poti plimba mai ieftin cu masina! valabil la orice masina!

          folositi frana de motor, nu lasati pe liber la decelerare!

          Comment


          • Mie mi-a luat Cta _Otopeni 500km dus intors mers constant pe autostrada 130 140 chiar si 150 7% verificat la pompa , cam mare consumul chiar daca e benzina . CU cat sa merg ca sa-mi scoata 5% cu 60 in treapta a cincea .

            Comment


            • Cam 110....

              Comment


              • Originally posted by ilie42 View Post
                Daniele, ii superi pe toti cu aceste consumuri de diesel. aia nu te cred niciodata ca poti avea asa un consum la benzinare
                Eu unul îl cred, dar mai e mult până departe !

                Cel mai mic consum pe care l-am avut cu maşina din semnătură a fost pe un traseu Bucureşti- Călăraşi, când am înregistrat un consum de 3,2 litri/100 kilometri (153,6 kilometri si 4,9 litri motorină consumaţi), "ajutat" ce-i drept de multitudinea de comune prin care trece drumul şi în care nu am mers mai tare de 55 km/h, adica 2.100 rpm !
                De altfel sub turaţia de 2.100 rpm nu am coborât niciodată, iar treptele de viteză le-am schimbat numai la 2.750 rpm.

                Alte mostre de consum : Bucureşti-Alexandria-Furculeşti-Zimnicea-Alexandria-Bucureşti, total 261 kilometri, 9,1 litri consumaţi, consum 3,5 litri/100 kilometri.

                Mers liniştit, super legal, în localităţi 50 km/h, în afară 100-110 km/h (110 km/h la câteva depăşiri), cel mai mult am mers totuşi cu 100 km/h !

                In cadrul unui drum Bucuresti-Oradea si retur, drum efectuat anul trecut in Octombrie am incheiat si monitorizarea celor 10.000 de kilometri de cand nu am resetat C.B-ul masinii, rezultatul fiind de 471,5 litri consumati, adica un consum de 4,715 l/100 km.

                Dupa resetarea automata a C.B-ului, masina a inregistrat pe o distanta de 812 kilometri un consum de 3,9 litri/100 km (resetarea s-a produs pe "bucăţica" de Autostrada Transilvaniei, cand ma indreptam catre Oradea).
                Portiunile de Autostrada le-am parcurs cu o viteza regulamentara de 130 km/h, in rest viteza a fost adaptata in functie de conditiile de drum, vizibilitate, Tir-uri si alte alea. Pe urcari masina m-a impresionat placut cum trage, ce-i drept, regimul de turatii fiind frecvent in jurul a 3.000 rpm, cu portiuni in care am ajuns si la 3.500 rpm.
                Viteza medie pe cei 812 km a fost de 62,1 km/h, cu mentiunea ca am avut 5 opriri in care motorul a functionat la fiecare oprire pret de 3 minute la relanti (presupune răcirea turbinei dupa un drum mai lung si in care motorul a fost forjat, cei cu Diesel-ul stiu cat de important este acest lucru pentru "viata" turbinei), iar in Oradea m-am fâţâit cam 1 ora cu masina intr-un trafic destul de aglomerat.

                Câteva poze, vizionaţi, citiţi şi după aceea trageţi concluziile legate de consumul unui motor pe benzină versus unul Diesel, motoare care au aceeaşi putere de 75 de cai !
                Attached Files
                Last edited by Ampt; 7 July 2012, 13:20.

                Comment


                • Crezi ca merg doar cu 1800rpm? Merg si cu 5000r dar nu tot timpul. In general o turez pana la 2500-3000 asa cum e normal (in oras). In afara cam 3500-4000 dar face urat.[/QUOTE]

                  La 1,2 vitezele se schimba la 3500 rpm, ideal si pentru putere si pentru consum !

                  Comment


                  • Ai citit vreo carte sau ai testat tu ?

                    Comment


                    • DA, am testat eu. La 1,4 ideal este 3000 rpm si la 1,2 3500 rpm.
                      La 1,4 am testat pe masina mea iar 1,2 pe masina unui prieten pe care o conduc destul de des .

                      Comment


                      • Originally posted by fflorynn View Post
                        Mie mi-a luat Cta _Otopeni 500km dus intors mers constant pe autostrada 130 140 chiar si 150 7% verificat la pompa , cam mare consumul chiar daca e benzina . CU cat sa merg ca sa-mi scoata 5% cu 60 in treapta a cincea .
                        daca ai fi mers cu max 100km/h scoteai 5%(mers constant)!

                        Legat de treapta a 5-a la 50km/h, urmariti acest video! George Buhnici merge cu Skoda Fabia 1.2TSI(85 cai) cu a 5-a la 50km/h la 1100rpm!!!!!!!!!!
                        Last edited by adaniel69; 8 July 2012, 09:56. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • Salutare, sunt nou pe forum, mi-am luat un logan acum o luna, am cu el 3500 km dar e pe gpl, iar consumul la gpl e undeva la 7 %, 80% extraurban.

                          Comment


                          • Valenii de munte - Bucuresti 4,3% ,vit.medie 70km/h: fara AC,doar radio si un geam deschis, o pers (70kg),trafic ideal
                            Pe prima portiune adica Valenii de munte - Ploiesti 3,7% vit.medie 60km/h .
                            Si ca sa nu imi sariti in cap va dau si la dus.
                            Bucuresti - Valenii de munte 5,3% , vit.medie 55km/h : cu AC, radio, ventilator treapta 3, 2 adulti +2 copii+bagaje (Tot.200kg), trafic mediu .

                            Comment


                            • am scos si eu azi prin Braila pe ~10km consum mediu de 5.5% cu vit. medie de ~29km/h! acum il cred pe rhadoo_ds!
                              de, ne-a reparat si noua niste bulevarde! ;)

                              Comment


                              • Consum Logan propriu:

                                Pot veni si eu cu niste concluzii legate de consum:

                                624 km (urban si extra cam jumatate-jumatate); 6.8l/100 km; 35km/h-> in Sibiu si Sibiu-Valcea

                                Sibiu - Valcea - Craiova - Bailesti: 2 persoane; putin bagaj: 5,4l/100km; 55,8 km/h

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google