Revizie 1.2 16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu in locul lui la partea cu schimbatul distributiei as mai astepta un an, acum depinde si cati km face intr-un an! pana la 60-70k e ok si cu distributia originala.
    Last edited by prometheus; 13 October 2016, 13:20.
    sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

    Comment


    • Si cauciucul curelei ce spune? La anu la 4 ani, mi-am programat schimbarea distributiei, antigel, si lichidul de frana si de servo.

      Comment


      • Dar tu vei ajunge la 60 000 km sau aproape de acest kilometraj pana atunci.
        Eu am de abia 19600 km (in 3 ani). Pana la anul daca fac 30000 km, e foarte bine. Dar tot voi schimba distributia si toate cele

        Comment


        • 42000 km in aproape 3 ani de zile, dupa ce voi fi face niste drumuri prin tara saptamana viitoare, probabil voi atinge borna kilometrica 43000 km la aniversarea de 3 anisori

          Comment


          • Revin.
            Stiti ceva site-uri cu preturi bune la consumabile ?
            De exemplu la Altex a fost tot anul filtru de ulei original (dacia-renault) cu 25lei, iar pe daciashop e 47lei + ca la altex aveam transport gratuit. MS.

            UPDATE:

            Am gasit pe epiesa.ro. Insa nu stiu care ar fi mai ok. Este si original, bosch, mann, etc. La fel si in cazul filtrului de ulei.

            Pentru prima data vreau sa pun si filtru de polen. Care s-ar potrivi fara sa fie nevoie sa decupez ceva cum am vazut prin tutoriale ?
            Last edited by ManGreek; 17 October 2016, 17:59.

            Comment


            • Eu am luat de la piesenet toate piesele, de origine fiind. Poti cauta si acolo.

              Comment


              • Poti cauta si pe forum.

                Comment


                • Ms, chiar au niste preturi bune.

                  In legatura cu bujiile:

                  https://www.piesenet.ro/Aprindere/Bu...an-1.2-16Valve , acestea sunt ok sau sa comand beru, denso, bosch ? Cu 1, 2, 3 sau 4 "poli" ? ms
                  Cea din fabrica nu stiu cati are, ca nu am verificat.
                  Am citit multe pagini pe topicul cu bujii, insa pentru 1.2 nu am gasit nimic.

                  Comment


                  • Pentru buji poti opta pentru :

                    Number One la calitate/performante:
                    DENSO IXEH20TT

                    De origine Ngk sau Champion ori Renault Made

                    NGK 5942

                    CHAMPION EON8/286

                    Si mai sunt dar nu atat de populare printre posesori pentru acest motor.
                    sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                    Comment


                    • Denso sunt 42 lei/buc. Si cele "normale" undeva la 15lei, de pe o bujie si jumatate iau toate 4 )
                      Diferente nu stiu daca exista, deoarece tot un motor mic si 75cp va avea.

                      Iar intre cele oem, ngk si champion care ar fi mai ok ?

                      Multumesc frumos baieti.

                      UPDATE:

                      https://www.piesenet.ro/Bujie-Logan-...&category_id=0 , daca tot comand de aici filtrele, ca sa nu mai platesc din nou alt transport de pe alt site, alta solutie nu am decat acestea de pe site.

                      PS: Nu prea mai trage masina cum trebuie si parca are unele intreruperi insa nu foarte sesizabile (filtrul de aer tot n-am avut timp sa-l schimb si e al 2-lea an, iar bujiile sunt tot cele din fabrica). O sa revin cu impresii.
                      Last edited by ManGreek; 17 October 2016, 18:42.

                      Comment


                      • Ca utilizator de NGK si Renault, tind sa recomand NGK.

                        Comment


                        • Originally posted by aris86 View Post
                          Ca utilizator de NGK si Renault, tind sa recomand NGK.


                          OEM ce marca sunt bujiile ?
                          La 0.9 sunt NGK


                          Sent from my iPhone using Tapatalk
                          sigpic

                          Comment


                          • Scrie renault pe ele și made in france. Din fabrica a venit cu NGK.

                            Comment






                            • Merita 45lei in plus Edge Titanium ? In seara aceasta vreau sa fac, comanda.
                              Pana acuma am folosit Castrol Magnatec.

                              Comment


                              • Salut!
                                Tocmai ce am vorbit cu cei de la Vocea Clientului. Am intrebat urmatoarea chestie: urmand sa fac revizia de 2 ani, am intrebat la service-uri preturi estimative. Unde cred ca o sa merg la revizie au pe stoc doar Dacia Oil Premium. Eu in fisa de intretinere am trecut Elf. La revizia de 1 an mi-au pus Elf. Aparent, daca faci programarea la revizie prin Vocea Clientului si le spui ca duci uleiul tau este foarte OK. Cu conditia ca uleiul cu care mergi sa aibe acte cum ca ar fi ulei de origine. Are careva idee care ar fi documentatia respectiva?
                                Multumesc de raspuns!
                                Prowd of my new wheels!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google