Logan 1.4 Peste 450.000 Km

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Logan 1.4 Peste 450.000 Km

    Salutare la toti. Am fost preocupat de ceva timp de fiabilitatea motorizarilor 1.4 si 1.6 , in sensul determinarii sperantei de viata.

    Pe acest forum am gasit informatii despre masini folosite la distributie care acumulasera peste 336.000 km, pozele sunt pe forum. Mi s-a parut impresionant...

    Acum insa 336.000 nu ma mai impresioneaza. Weekendul trecut am fost la chisinau si am mers cu un taxi 1.4 care avea 459 mii km pe bord. Nu-mi venea sa cred. I-am cerut voie soferului sa fac o poza la bord dar nu m-am inteles cu el, vorbea numai ruseste si era foarte neprietenos. Trebuie sa ma credeti pe cuvant.
    Masina fusese exploatata in conditii de taxi in Chisinau si se resimtea; nu fusese intretinuta pentru ca ii batea o planetara si scartaiau amortizoarele. Trebuie sa intelegeti ca dupa 50 km parcursi in acest oras, de la gropi si valuri orice masina troncane, asfaltul e groaznic. Motorul tragea perfect, era vivace, singura diferenta e ca se auzea mult mai gros decat la mine , 1.4 cu 80.000 km.
    Lotul din care facea parte cred ca a fost fabricat in Rusia, deoarece era un Ambiance diferit de al nostru: volanul era exact cel de solenza si usile nu au tapiterie doar plastic integral.

    Cum vi se pare? 460.000 km la logan in regim de taxi? Sincer nu credeam ca e posibil.
    Dacia Logan 1.4 mpi+GPL Tomasetto

  • #2
    Da.Suna interesant.
    Motoarele de la renault sunt fiabile,vedeti si alte modele cu aceleasi tipuri de motoare.
    Numai bine.
    Un Logan----YNG-----
    Numai bine.

    Comment


    • #3
      pe mine m-a sunat unu ca nu-i mai pleaca motorul din prima la un logan 1.6 cu care face spania. la intrebarea "cati km are masina?" mi-a raspuns "aproape un milion". sunt curios sa-i vad masina sa ma conving. daca ala are milionul, cand mai aud pe unul ca benzinarul e mai putin fiabil ca dizalul, ii dau ban direct . numai sa nu vorbeasca ala prostii...vedem zilele astea.
      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

      Comment


      • #4
        Salut Seba.
        Baga si o poza sa vada ochiu'
        Numai bine.
        Un Logan----YNG-----
        Numai bine.

        Comment


        • #5
          Alea is povesti pescaresti ma seba... ) chiar crezi asa ceva.. si oricum dizalu ii mai fiabil ca Lumpi ) pardon 1.6
          LAUREAT 1.5 DCI INTILNIRE LoganClub DUMINICA
          Enter the Matrix

          Comment


          • #6
            Salut.
            Mai economic(combustibil) da,dar de fiabilitate la dci logan nu prea am auzit.
            Numai bine.
            Un Logan----YNG-----
            Numai bine.

            Comment


            • #7
              pai motoru asta oricum e fiabil...modelele de clio din 99 au motoarele astea...si sunt muullte care eu zeci de mii de km

              Comment


              • #8
                e foarte posibil sa fie adevarat,stiu ca motoarele renault sunt fiabile.

                Comment


                • #9
                  fiabile, da, dar totusi...un milion de km fara segmentare? hm...
                  sper sa il vad azi/maine, ca tare m-a facut curios. daca are 100000km, ma cracanez de ras. il trimit la oftalmolog pe ametit . om vedea. taxiuri cu peste 500000km am vazut, dar la 1000000 chiar nu ma asteptam.
                  Last edited by Seba; 17 September 2009, 17:39.
                  Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                  Comment


                  • #10
                    pai ce numai aia de la skoda pot?eu am vazut logan la peste 250 de mii.si eu m-as bucura sa vad logan la milion de km.
                    Welcome to the Club, We Have Jackets !

                    Comment


                    • #11
                      mai e un thread in genul acesta...
                      Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                      Comment


                      • #12
                        Se poate si la logan ca este masina buna !

                        Comment


                        • #13
                          da cum zicea si cristi ... vazusem pe un topic era vorba de un mcv care avea peste 700.000 de mii de km....care facea incontinuu ruta italia-romania .. acuma dumnezeu o sti daca e adevar sau minciuna

                          Comment


                          • #14
                            Nu vad de ce ar fi imposibil ...
                            Eu am vreo 35.000, dar am un prieten taximetrist care are peste 180.000km si o exploateaza in cele mai proste conditii cu gropi si toate cele
                            Seba sa inteleg ca nu ai mai luat legatura cu respectivu sa faci o poza ca a trecut mai bine de un an ....sau o gasesc pe vreun alt topic?

                            Comment


                            • #15
                              Care un an, seba a postat ieri. Mai ai putina rabdare, si eu sunt curios daca e pe bune sau tipu ala vorbea doar asa...
                              If everything seems under control, you`re just not going fast enough...

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google