Zgomot La Motor, Ciudat

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Originally posted by andreyi View Post
    Se pare ca a disparut zgomotul asta(de mult timp nu stiu exact) insa am altul doar in momentul accelerarii un pic mai puternice(daca merg constant si cu pedala usor apasata nu se aude nimic). Daca merg constant si deodata calc acceleratia dar nu foarte tare(nu subturat, dar in turatie mai joasa cand e linistita masina) se aude ca un fel de mica bataie/zgomot de "muscle car mai la relanti". Tot ma gandesc sa reglez culbutorii avand peste 100.000, dar nu stiu concret sub ce simptome clare m-as duce sa-i reglez pentru ca nu tremura deloc, trage bine, merge ok, doar zgomotul e ciudat. Octaviane, ziceai tu ceva de un tarait, despre asta e vorba sau...
    urmariti si threadul asta de pe sandero...probleme cu zgomot ţăcănit sunt si acolo ...
    Loganist far'de Logan

    Comment


    • #32
      Originally posted by andreyi View Post
      Mai are cineva acel zumzait ciudat exact la turatia de 2000 rpm? Sub 2000 rpm sau peste 2000 rpm nu se mai aude zgomotul acela, exact cand ajunge in zona 2000 atunci scade timbrul motorului. Am observat ca e mai intens in treapta 1 la 2000 rpm. Se aseamana oarecum cu timbrul motorului de dupa remapare dar parca e un pic altfel (aduce a zgomot de filtru Mann de care am avut inainte).
      asa am eu la masina,si am facut resoftarea acum 1 an jumate,nustiu ce o fi zumnzaitul asta....

      Comment


      • #33
        Ne pregatim oare de catalizatoare noi? (Apropos, stie cineva cat costa un catalizator nou de origine E3 la reprezentanta?).
        Asa mi-a zis un mecanic. Cica s-ar fi topit bucati din ceramica din int. catalizatorului. De tras, trage ca in filme motoru', adica bine.
        La fel face si a mea de ceva vreme incoace, insa doar a decelerare cand ajunge pe la 2000-1900rpm. (in special cu motoru' rece)
        La fel ca si voi, am facut resoftare in urma cu vreo 50000Km. Actualmente am putin peste 110000Km. Zbarnaitu' a inceput sa se auda mai accentuat in ultimele luni din iarna si persista in continuare. Cert e ca in anii trecuti nu facea.
        Last edited by Kojak; 20 May 2011, 14:05.

        Comment


        • #34
          acelasi mesaj l-am primit de la un nene mecanic! obosete catalizatorul! ceramica din interior! daca este asa! n-ar fi cam devreme pt el?! sunt colegi pe forum care au "rezonanta" asta mult mai devreme de 65k (atat am eu)!

          Comment


          • #35
            si la mine se aude un fel de tacanit asa ,nu mai daca bag capul sub capota , dar usor asa se aude an rest merge e ok am 110.000 cu ulei 10w40 elf

            Comment


            • #36
              Daca merge ok lasa-l ca-i bun.
              Toate tacane, oricat de bine ai regla culbutorii.

              Comment


              • #37
                da da asa al las .

                Comment

                Working...
                X
                Anulare DPF
                Politica de Securitate Google