Consum Logan 1.4 MPI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am venit asta-toamna la Bucuresti (de la Buzau) pana in Regie. Eram cu ai mei si vreo 3 geamantane in portbagaj. Resetat CB la plecare. Mers normal, la limita. Ajuns inapoi acasa, citesc pe CB: litri consumati: 13.5, distanta: 230 km.

    Sau, vara trecuta (masina avea ~ 1500 km, eram doar cu taica-miu in masina): Buzau - Ploiesti - Brasov - Siriu - Buzau, nu mai tin minte decat consumul mediu verificat la pompa: 5.77 L/100.

    Si v-asigur ca nu se plictiseste nimeni in masina la mine.

    Comment


    • Originally posted by LAE View Post
      frate ca sa scoti asa consum cred ca nu misti piciorul de pe acceleratie, cobori cu el amortit....
      Se poate scoate consumul asta.E adevarat ca mai greu dar se poate.Si eu am reusit ceva in genul.

      Comment


      • Am vazut pe piata ulei Elf 5w-30 Fuel Economy. Il foloseste cineva? I-a scazut consumul sau e numai reclama?

        Comment


        • Cu filtru sport(cat de sport o fi nu stiu),remapare,schimbat la 2800-3000,consum cam de 9 la suta in Bucuresti,am senzatia ca daca schimb la 3000 consuma mai putin decat daca as schimba la 2200 sa zicem.E posibil?

          Comment


          • E si normal sa consume mai putin:
            1 Motorul este folosit in parametrii normali
            2 Nu mai pica acul de turatie la o valoare de unde trebuie mai multa benzina ca sa ajungi la 2500 RPM sa zicem, asta insemnand combustibil ars aiurea si nici motorul nu are vlaga plus ca multi din cei care merg subturat apasa pedala de acceleratie mai mult ca sa ajunga iar o valoare sub 3000RPM ca apoi sa schimbe iar si tot asa
            3 Conteaza mult CUM ajungi la acea zona de 3000 RPM...daca esti bland cu acceleratia este ok, daca esti brutal si vrei sa ajungi repede la 3000 iar ai consum mare...asta nu inseamna ca trebuie sa dureze 5 minute pana ajungi la turatia de cuplu...intelegi tu
            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

            Comment


            • Consum Sibiu-Deva si retur , aproximativ 270 km , 3 persoane + bagaje , consum de 6,5 % , viteza medie afisata de CB - 71,5 km/h , de mers am mers peste 100 la ora si prin sate cu viteza legala.
              sigpic

              Comment


              • Un consum OK si cinstit

                Comment


                • O medie de km asemănătoare am avut şi eu, tocmai am găsit şi nişte poze de pe-atunci.
                  La mine e mai mare din cauza că am mers ~ 10 km şi prin Bucureştiul aglomerat. Data: 21 decembrie, deci frig.
                  Eu şi tata în maşină, bagaje doar la întoarcere (PC-ul + monitor de 21" + periferice ).
                  Attached Files

                  Comment


                  • eu imi calculez de fiecare data consumul dupa ce alimentez(resetez de fiecare data Kilometrajul partial )si de fiecare data imi iese un consum in jurul valori de 6%,25% mers in oras(50-80Km/h) si 75% afara(100-130Km mai mult am incercat dar consider ca e mult prea periculos parerea mea),si parerea mea vizavi de viteze mari ca de exemplu <160 face ca motorul intr-adevar sa consume

                    Comment


                    • Traseu: Bucuresti - Pitesti - Rasnov - Poiana Brasov - Brasov - Ploiesti - Bucuresti, 2 persoane, putine bagaje: 437,8 km, viteza medie 56,9 km/h, consum 24 l, 5,4 l/100 (date de pe computerul de bord).
                      http://images.spritmonitor.de/428841_5.png Logan 1.4 MPI

                      Comment


                      • Originally posted by darksid3 View Post
                        E si normal sa consume mai putin:
                        1 Motorul este folosit in parametrii normali
                        2 Nu mai pica acul de turatie la o valoare de unde trebuie mai multa benzina ca sa ajungi la 2500 RPM sa zicem, asta insemnand combustibil ars aiurea si nici motorul nu are vlaga plus ca multi din cei care merg subturat apasa pedala de acceleratie mai mult ca sa ajunga iar o valoare sub 3000RPM ca apoi sa schimbe iar si tot asa
                        3 Conteaza mult CUM ajungi la acea zona de 3000 RPM...daca esti bland cu acceleratia este ok, daca esti brutal si vrei sa ajungi repede la 3000 iar ai consum mare...asta nu inseamna ca trebuie sa dureze 5 minute pana ajungi la turatia de cuplu...intelegi tu
                        Pai dupa remapare chiar ajung destul de repede la 3000 rpm si o calc destul de mult,oricum urca mult mai repede la 3000 decat o facea inainte,si la 3000 tot nu sare de 9 la suta consumul,si am si un cuplu acceptabil.

                        Comment


                        • Pai n-o mai calca...mergi relaxat, schimbi la ~3000 si vezi apoi consumul...oricum in Bucuresti slabe sanse sa scazi sub 9%...si asa bate la ochi consumul tau...acum depinde si la ce ore circuli si pe ce artere
                          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                          Comment


                          • de cand alimentez cu Efix de la Rompetrol mi-a scazut consumul la 8%....oras....6% extern.....7mixt.....e super ok....
                            Cu Alto 101 cam 10% si 7% extern dar calcata...
                            Nobody dies virgin...because life fuck's us all !!

                            Comment


                            • Pai de asta cu bezina buna (99, 100, 101) consuma mai mult, ca e tendinta sa se apese mai mult pe acceleratie, nu din alt motiv.

                              Comment


                              • Oricum,dupa remapare ii numar pe degete pe cei care merg mai linistiti cu masina ca inainte

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google