Consum Logan 1.4 MPI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Octavian___28 View Post
    RESITAAAA
    Corect, pt singura strada pricipala care o avem (eu sunt din Bocsa din loc..) care are vreo 10 km , e cam mare consumul de ~9,5%. Atata consum eu in Arad iarna. Vara scade sub 9%.
    Nu o mai calca aiurea (cred eu) ca oricum nu se ''duce'', faci consum de benzina aiurea, incearca sa o simti unde ii place, nu e ca la diesel (TURBOdiesel, ca la diesel aspirat e varza)
    adica cum sa nu se duca... se duce da-o-n masa... ) e sprintena... ma cam iau in coarne cu cateva BMW-uri primele 2-3 trepte ma tin de ei... la altii le dau fum care nu stiu sa le calce... chestia e ca e enorm de mare consumu ... ce dracu are nu stiu

    Comment


    • Ok man, scuze....
      Daca mai ai boala sa o calci, iti spun sincer ca ai un consum BUN
      In alte orase, fara ''joaca'', abia daca scoti un 9% cinstit.
      Eu daca merg ''cuminte'' scot in Arad cam 8 - 8,5%, daca ma ''incord'' scot un 10% lejeeeer
      Deci cred ca nu ai de ce sa-ti faci probleme.

      Comment


      • Nu e vorba ca am boala pe masina... o iubesc si cand ceva rau pateste parca patesc si eu ceva rau... e vorba ca asa cere... talpa si ma cam oftica babetele alea care stau 50 de ani pana se hotarasc sa apese cata acceleratia... ce sa mai vb de fazele cand deabia schimba vitezele...

        Comment


        • Pentru relevanta pot sa iti spun ca eu am un kiss 1.4 MPI achizitionat in luna februarie 2008 si am la bord 1300 Km parcursi , iar CB arata la consumul mediu 7,2 l/100km.
          Parerea mea >consumul depinde de stilul de conducere al fiecarui sofer .

          Comment


          • Bine...si mie in primii km mi-a iesit un mediu 6,7%, dar mergeam cu ea ca si cu ou'.

            Comment


            • Originally posted by daniberila View Post
              Pentru relevanta pot sa iti spun ca eu am un kiss 1.4 MPI achizitionat in luna februarie 2008 si am la bord 1300 Km parcursi , iar CB arata la consumul mediu 7,2 l/100km.
              Parerea mea >consumul depinde de stilul de conducere al fiecarui sofer .
              Reseteaza si tu computeru de bord acum si plimbate prin oras , nu cred ca scoti tu 7,2 l in oras ! La ce viteza medie este facut acest consum ?
              Eu am 9,2 % la o viteaza medie de ~21 km/h.
              sigpic

              Comment


              • Ce-mi plac mie astia care cred ca loganu are motor tedei ca consuma putin
                ba mancavash...a prostit toata romania moda asta cu dizalu care consuma 6-7/100...de ce nu v-ati luat tati dizal
                in plus romanu e de fel zgarcit la carburantu bagat in masina incat orice trece de consum peste 8 i se pare enorm, bai nene eu in bucuresti am mediu 9.6 si noaptea daca ma dau tare sar la 13-14...si??? Ti-ai luat masina si vrei sa mergi gratis? Auzi e mare consumu da el se trage cu bmw-uri domle...un amarat de LOGAN se trage cu bmw-uri...si e mult 9.5
                si se mai lauda unu altu cu loganu ca sa ii atate pe fraieri si zice ca el a scos 7 si a mers cu 140...dar uita sa mentioneze ca doar 1 minut in rest a tinut-o la 90, unu-altu pune botu si asa se ajunge sa se revolte ca ba nene e nasol loganu pai mi-a luat la 120/h 8l si lu ala la 140 doar 7...e clar al meu e stricat bagamiash ceva in mama lor(a astora de la dacia) mi-au dat masina defecta

                Comment


                • L-ati suparat pe RSX ,sa va fie rusine

                  Comment


                  • Originally posted by RSX View Post
                    Ce-mi plac mie astia care cred ca loganu are motor tedei ca consuma putin
                    ba mancavash...a prostit toata romania moda asta cu dizalu care consuma 6-7/100...de ce nu v-ati luat tati dizal
                    in plus romanu e de fel zgarcit la carburantu bagat in masina incat orice trece de consum peste 8 i se pare enorm, bai nene eu in bucuresti am mediu 9.6 si noaptea daca ma dau tare sar la 13-14...si??? Ti-ai luat masina si vrei sa mergi gratis? Auzi e mare consumu da el se trage cu bmw-uri domle...un amarat de LOGAN se trage cu bmw-uri...si e mult 9.5
                    si se mai lauda unu altu cu loganu ca sa ii atate pe fraieri si zice ca el a scos 7 si a mers cu 140...dar uita sa mentioneze ca doar 1 minut in rest a tinut-o la 90, unu-altu pune botu si asa se ajunge sa se revolte ca ba nene e nasol loganu pai mi-a luat la 120/h 8l si lu ala la 140 doar 7...e clar al meu e stricat bagamiash ceva in mama lor(a astora de la dacia) mi-au dat masina defecta
                    intr-un fel ai dreptate... dar faza e ca Loganu meu nu e amarat clar? Poate al tau o fi... al meu nu ) si tot tin sa te anunt ca mi se pare destul de mare consumu asta de 9.5 ce dracu is altele benzinare de exemplu polo 1.4 ia undeva la 5% in orash... maxim 7%... de ce? Pt ca e mai usor cu 200 kg decat loganu?

                    Comment


                    • Polo ia 5% in orash?Oare d c nu va documentati daca nu sunteti siguri?Iti garantez ca ia si peste 7...si peste 8!
                      Ia uite aici ce scrie :

                      Cilindree (L/cm3) 1,4 / 1390
                      Alezaj / Cursa (mm) 76,5 / 75,6
                      putere max., kW (CP) la 1/min 75
                      Cuplu motor max., Nm la 1/min 126 / 3800
                      Rapot de comprimare 10,5
                      Norma de poluare EU4
                      Alternator, A/Baterie, A(Ah)
                      Cutie de viteze manuala 70 / 220 (44)
                      Cutie automata/tiptronic 70 / 280 (60)
                      Carburant benzina
                      Consum carburant combinat, l/100 Km
                      Cutie de viteze manuala 6,4 - 6,5
                      Cutie automata/tiptronic 7,4 - 7,6
                      Capacitate rezervor carburant (l) ca. 45
                      Cutie de viteze C utie manuala cu 5 trepte
                      Emisii CO2, g/km
                      Cutie de viteze manuala 154 - 156
                      Cutie automata/tiptronic 178 - 182
                      Timp accelerare de la 0-80 / 0-100 km/h, s
                      Cutie de viteze manuala 8,6 / 12,9
                      Cutie automata/tiptronic 9,9 / 15,3
                      Viteza maxima, km/h
                      Cutie de viteze manuala 172
                      Cutie automata/tiptronic 168
                      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                      Comment


                      • Apai la 120 de km/h 8% este mult indiferent de motorizare sau a fost un exemplu exagerat ca sa se demonstreze principiul?
                        Pe acelasi principiu nu stiu unde a-ti auzit de Polo cu 5% maxim 7% ca nici Spark-ul nu reuseste intr-un oras aglomerat gen Bucuresti asemenea performante decat foarte rar.
                        Cel mai lent 1,6 8v

                        Comment



                        • consuma ca e masina
                          sigpic Alexandria

                          Comment


                          • Polo are avantaj si ca e mai usor, si a unei transmisii superioare, si sa nu mai vorbim de aerodinamica, cu toate astea nici ala nu ia 5% in nici un oras, de bucuresti nu zic noaptea dar ziua ia peste 8 garantat
                            ...si ma scuzati pentru iesire...dar am dreptate

                            Comment


                            • Ba fratilor eu cred ca am sa parasesc forumul sincer acuma... aicea daca pomenesti ceva de liniute sau concursuri imediat esti considerat teribilist... bine ca voi sunteti mai buni... si alti zic ca loganu nu e masina de liniute sau concurs... pai atunci care mama masii e masina de concurs? toate sunt facute sa te duca de la un punct a la un punct b. in alta ordine de idei... la voi nimic nu se poate vorbi numai ceea ce vreti voi... pai sunteti de toata jena... pe bune... unii din voi inca aveti idei comuniste... voi nu intelegeti ca vremea dinozaurilor a trecut? ba ati trecut de pe dacia 1310 si aveti logan... nici nu stiti sa folositi masina ) vai s-amar de voi si mai vorbiti de noi pustii ca ni-s putini ii numeri pe degete... care sunt activi de aicea si au logan si cred ca toti m-ar sustine
                              Last edited by HHO_PRIMO; 1 April 2008, 23:01.

                              Comment


                              • Sa te inveselesc memphis ......o liniuta ceva ?? :>:>
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google