Consum Logan 1.4 MPI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am si eu o intrebare daca tot se vb despre benzina mai sus.Care benzina e mai buna dintre Efix 95 de la rompetrol si Premium 95 de la Petrom?Efixul chiar face ce spun astia la TV adica curata si injectoarele?;))

    Comment


    • E mai aditivata decat cea de la Petrom, dar sa nu crezi ca e vreo minune a tehnicii, mai mult treaba de marketing.
      PS: De la PetromV e buna (sau OMV de 95).

      Comment


      • Ca-i 95 , ca-i 98, consumul mi-e tot la fel si nu am simtit nici o diferenta

        Comment


        • Diferente nu prea ai ce sa simti...cred ca benzina mai scumpa protejeaza motorul mai bine...ar trebui sa ne lamureasca cineva care stie ce e cu cifra aia octanica, de ce e mai scumpa benzina cu cifra mai mare etc...

          Comment


          • Cu cat cifra octanica e mai mare cu atat benzina arde mai controlat...este o rezistenta la detonatie!Riscul aparitiilor de pre-aprindere este mult mai mic iar motorul da un randament mai bun datorita exploziei in cilindru la momentul oportun!
            DECI: Cifra octanica mai mare inseamna protectie a motorului+eficacitate in exploatare!
            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

            Comment


            • Mie imi ia max 10 % in oras schimb la 4000 5000 depinde cat de tare ma grabesc si in afara c-am 6,5-7% max
              Mi se pare mult sa consume pt un motor de 1.4 da asta e

              Comment


              • Ce nervoasa esti yna

                Comment


                • Cand am venit de la Paltinis am scos 5,8%, am mers si cu 150km/h dupa un VW si in rest cu 110-120km/h. Sincer ma asteptam sa consume mai mult dar surpriza
                  In oras ia 8.2-8.5%

                  PS: zilele trecute ma plimbam cu Keanurev prin oras si am ramas socat cand i-am vazut consumu mediu de 5,5% (dci)
                  ...de doi lei :p

                  Comment


                  • Socat, din ce cauza? Ti s-a parut mult sau putin?
                    1.5 DCi Laureat Gri platine, a strong car for a strong man!

                    Comment


                    • Originally posted by huzzy1981 View Post
                      Socat, din ce cauza? Ti s-a parut mult sau putin?
                      Cam mic in comparatie cu consumul meu (sau mai bn )
                      ...de doi lei :p

                      Comment


                      • Eu abia am un 9.6 in ultimii 150km, toti facuti in oras(bucuresti) insa 60% noaptea cu schimbat 3000 iar drumurile de ziua mers la consum intr-a 3-a cu 1500 sau a 4-a cu 1800
                        se putea si mai bine dar eu personal sunt multumit avand in vedere jungla in care traiesc.
                        sper sa ies sapt viitoare din oras sa testez v-max ul ala ca de cand tot zic m-am plictisit

                        Comment


                        • A 3a la 1500 si a 4-a cu 1800...cam subturat pt un benzinar...dar fiecare merge cum doreste.Consumul este bun

                          Comment


                          • Asa si asa, mai intai ajung la viteza stabilita in tr inferioara apoi schimb si las inertia sa faca treaba, nu accelerez de la 1500 ce naiba
                            si asta cand prind portiune libera altfel numai 1 si 2
                            la inceput m-am jucat si ziua cu 3000 de ture prin bucuresti, aveam 12,5-14...

                            Comment


                            • Si eu schimb la 2000-2200, din moment ce nu-mi trepideaza nu cred ca merg subturat, 8- 8.5%

                              Comment


                              • Stiu ce inseamna sa mergi in vit 1 si 2 toata ziua prin Bucursti te compatimesc...dar zici ca iti arata un consum de 12.5 -14 cand mergi cu 3000 rot ?In ce treapta de viteza? Mie ,poate mi se pare, dar cand merg constant cu 2900 (sa nu zic 3000 ca parca nu atinge acu ) in vit 3, parca motoru este mult mai turat fata cand merg in 3000 rot constant in vit 4....Este normal sau ar trebui sa schimb si sa merg din vit 3 cu 3000 rot in a 4-a cu 2500-2600 sa zicem cand motoru suna muuult mai relaxat.Ce-i drept dupa 4000 de rot parca zgomotul se reduce la jumatate.Scuze de offtopic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google