Consum Logan 1.4 MPI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Seba: te-am intrebat daca cu 1.4 pt ca mi s-a parut chiar astronomic consumul ala pt mers extraurban. Si eu am avut probleme cu termostatul si l-am schimbat, dar nu mi-a crescut consumul asa de mult fata de normal(asta la mers urban, extraurban n-am avut ocazia sa testez). La mers normal/frumos 100km/h cu varfuri ocazionale de 130-140 km/h cu masina incarcata bine mie imi ia in jur de 5.8-6%, cam pe orice vreme. In schimb in oras, creste bine de tot consumul iarna, +1.5-2l% fata de vara.

    Comment


    • ~9,5% consum in Arad pe frigurile astea.
      E OK (nu stau deloc sa se incalzeasca motoru).
      Vara in aceleasi regimuri nu trece de 8%.

      Comment


      • ~ 7.5 - 8l/100km .. Asa e iarna creste putin consumul !

        Comment


        • Eu folosesc de vreo 5000 km numai euroluk 95 si in afara de faptul ca mi-a facut putina funingine pe esapament in rest numai de bine, se infinge excelent consum scazut in jur de 7.2 (in jur de -3 - 3 grade) - 8.4 cand au fost sub -10 grade
          M-am gandit sa mai incerc Efix-ul de 95 de la statia din Bucium(din asta puneam preponderent inainte de Luk) si am turnat 14 L peste 36 L de euroluk 95. Ca efect masina a fost net mai vioaie si mi-am zis ca si-a revenit benzina patriciana.
          Peste inca 7 zile am refacut plinul si am pus 15 L de Efix 95 (de la statia din Canta) si am inceput sa fiu dezamagit in sensul ca masina nu mai trage cum tragea.
          Acum nu stiu, sa fie atat de diferit Efix-ul vandut in cele 2 statii (problema asta o stiam mai demult, Canta parca e mai puturoasa decat Bucium) caci mai am si un Suzuki SX4 cu motor de 1.5 benzina(acesta merge de foarte multe mii numai cu Efix) ce reactioneaza diferit la benzina pusa din cele statii exact cum am patit cu Loganul acum.
          Cred ca ma intorc inapoi la Lukoil.
          Efect pozitiv cu Rompetrol e ca esapamentul s-a curatat.

          Comment


          • consum pe vreo 50 km in oras - maxim 11%, dar a scazut la 10,7%. drumuri in general scurte.
            sigpic

            Comment


            • La mine consumul se situeaza undeva intre 7.5 - 8.7 depinde de temperatura.
              Dupa ce am aruncat privirea pe mai multe forumuri azi mi-am calcat pe inima (dupa cuvintele de dragoste aruncate acum 2 saptamani catre ei) si am refacut plinul cu 99+ de la Petrom si de ce sa nu recunosc, n-are comparatie nici cu Efix sau Euroluk 95, trage de nu-i adevarat.
              Recunosc, cea mai ieftina si calitativa benzina cu cifra octanica si putere calorica mare.

              Comment


              • Nu mai baga de la Petrom, da-i in ma-sa (macar pentru vreo 2-3 luni).
                Puterea calorica e aceeasi la aia de 98 ca si la 95.

                Comment


                • Deci, consum de 2.0 turbo: 18,2 l/100 km, facuti pe drumul acasa - serviciu (dar nu cu un 2.0 turbo, ci cu 1.4 mpi ). Consumul a fost afisat dupa 5 zile si 20 km. Mentionez ca pana la munca fac maxim 5 minute si merg numai pe stradute secundare.
                  sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                  Comment


                  • clar, mergi si tu pe minus 20 de grade si numai in sprituri, cat ai vrea sa-ti consume? si unii se mirau de 9% al meu extraurban...
                    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                    Comment


                    • Eu nu ma plang de consum, sunt constient ca in conditiile date, este absolut normal. Am vrut doar sa punctez ca te poti simti ca si cum ai avea o masina puternica, chiar si cu un 1.4 mpi. Ce-i drept... doar in privinta consumului.
                      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                      Comment


                      • Originally posted by vitriol View Post
                        Eu nu ma plang de consum, sunt constient ca in conditiile date, este absolut normal. Am vrut doar sa punctez ca te poti simti ca si cum ai avea o masina puternica, chiar si cu un 1.4 mpi. Ce-i drept... doar in privinta consumului.
                        ai dreptate. avem sute de cai sub capota. SAU NU.

                        Comment


                        • Sper sa nu radeti, doar intreb de curiozitate, am probleme cu termostatul, de gand e ger nu mai urca la 4 liniute, si pe timpul asta nu ma apuc sa.l schimb, daca ii obturez intrarea aerului si sus si jos, asta pana se va face putin mai cald ca sa pot schimba termostatul, va urca la 4 liniute la temperatura?
                          sigpic

                          Comment


                          • al meu consuma cam 8%
                            cat despre cele 4 liniute ,din cauza frigului nu ajung decat la2
                            la dci si vara abia se aprind 4 linii
                            sigpic Alexandria

                            Comment


                            • Originally posted by nicu_rcn View Post
                              .......................daca ii obturez intrarea aerului si sus si jos, asta pana se va face putin mai cald ca sa pot schimba termostatul, va urca la 4 liniute la temperatura?
                              Intai explica-ne cum ai facut tu acest rationament si dupa aia iti raspundem.
                              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                              Comment


                              • M.am gandit ca daca radiatorul primeste mai putin aer rece, se incalzeste mai repede, sau nu e cu nimic de ajutor?
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google