Consum Logan 1.4 MPI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by mario_09 View Post
    eu am un consum de 6,2 la o vit de 100-110 in afara si in oras de 7,7
    tu in oras ai 7.7 doar daca din viteza 1 bagi direct a 5 sau mergi doar pe la 3 dimineata.

    Comment


    • @nightboy consumul meu e de 7.5 facut doar in oras in iarna care tocmai a trecut.
      o sa resetez calculatorul sa incep sa inregistrez media acum cand s-a mai incalzit.
      Limba noastra'i o comoara, in adancuri infundata..
      My ride

      Comment


      • am fost azi cu "masina de mic litraj" pe ruta timisoara-resita si retur, in total 230km. viteza in afara 130-140, 55-60 in localitati. nevand comp de bord, am numarat liniutele. au "murit" 5 dintre ele. sa zic ca una n-a fost full, raman oricum minim 20 de litrii, deci consum mediu de 8.7%. acu'mi pare rau ca nu m-am dus cu 16voltiu...
        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

        Comment


        • Originally posted by Punk View Post
          @nightboy consumul meu e de 7.5 facut doar in oras in iarna care tocmai a trecut.
          o sa resetez calculatorul sa incep sa inregistrez media acum cand s-a mai incalzit.
          7.5% exclusiv in oras, iarna?
          Greu de crezut. Doar in oras am avut toata iarna 10.5-11%. Nici vara n-am 7,5%.

          Acum ca s-a incalzit in pic, 9 si ceva %.

          Comment


          • Pe cuvant de cercetas mr.K.Chiar nu am de ce sa aburez,nu am fortat masina,am mers regulamentar cu 60km/h,linistit fara accelerari foarte bruste.
            Doar cand ma uit la pretul litrului de benzina imi vine sa ma dau jos sa o imping prin intersectii.
            Limba noastra'i o comoara, in adancuri infundata..
            My ride

            Comment


            • Seba tu sigur ai 1.4? Ca la 8.7% consum mi-e cam greu sa cred .

              Comment


              • Originally posted by Seba View Post
                am fost azi cu "masina de mic litraj" pe ruta timisoara-resita si retur, in total 230km. viteza in afara 130-140, 55-60 in localitati. nevand comp de bord, am numarat liniutele. au "murit" 5 dintre ele. sa zic ca una n-a fost full, raman oricum minim 20 de litrii, deci consum mediu de 8.7%. acu'mi pare rau ca nu m-am dus cu 16voltiu...
                ...care-ti consuma 3%...
                Daca metoda cu becul de rezerva mai e cum e, metoda folosita de tine chiar e cea mai inexacta.

                Eu pe aceeasi ruta iti pot confirma la regimul asta un 7,8-8% maxim!
                Cu un mic amendament: 70-80/h localitati.

                Probabil ai mers mult pe III si IV. Mie atunci imi ia ~9-11%, dar e mers de balamuc.

                E chiar inuman sa numeri liniutele.
                Cu prima liniuta (de sus in jos) fac intre 150-190 km, in fc de talpa, a doua scade foarte repede in ~30-50 km.

                Cu a treia liniuta (de jos in sus) iar e o liniuta ''consistenta'', >100 km.
                Ultima liniuta (de jos in sus) scade cel mai repede.
                PS: daca refaceai plinul, ai fi vazut ca n-a mancat mai mult de 8%.

                Comment


                • La stilul asta de mers 50-60 in localitati si 130-140 in afara lor eu zic un 7.5% consum. Mie la 90km/h media orara pe 110 km mi-a luat 7.3l%.

                  Comment


                  • depinde...cand intra pe rosu se stie ca mai sunt in jur de 6L in rezervor...deci din aia 15.3L daca scadem hai sa zicem 5 care sunt pe rosu...vin 10-11L...aici vorbind cu aproximatie. Atata bag cand plec din buc cu rezervoru pe rosu si ajung de multe ori tot pe rosu.
                    Race me 2 tha` hill . . .

                    Comment


                    • din pacate ligheanul 1.4 nu are cb, nu stiu cat a consumat exact si am omis sa fac testul de bord sa vad cati litrii am in rezervor. si apropo, tavi, da, am gustat ironia, insa 16voltiu nu papa mai mult de 8 pe ruta asta, la acelasi stil de mers. pe ala am pinion de dizal si depasirile in tr3 cu 1.4, cu ala le fac in tr4. dar da, ca sa te oftic, ala mare si rau, cel mai gurmand, cel mai de rahat motor, ala bea mai putin si fuge mai al dracu decat cel mai reusit ever pe dacie, cel mai economic si cel mai pretabil la tuning. na! glumeam, desigur, si-a spus cuvantul tr3 la depasiri in consumul aproximat de mine dupa liniutele din bord. ideea e ca la cum a mers, CAM atat a baut. ca e un pic prea mult, e doar o parere personala, nu tre' sa facem un capat de lume acum sau sa starnim un "versus" de-ala pe viata si pe moarte.
                      Last edited by Seba; 17 March 2011, 00:32.
                      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                      Comment


                      • @Seba. Ti-ai reparat termostatu'? Halal injiner electronist, nu-i in stare sa-si "activeze" computeru' de bord.
                        Cel mai lent 1,6 8v

                        Comment


                        • Originally posted by Punk View Post
                          Pe cuvant de cercetas mr.K.Chiar nu am de ce sa aburez,nu am fortat masina,am mers regulamentar cu 60km/h,linistit fara accelerari foarte bruste.
                          Doar cand ma uit la pretul litrului de benzina imi vine sa ma dau jos sa o imping prin intersectii.
                          Eu asa fac, ma dau jos si o imping, ca accelerand merg prea repede pentru traficul din Iasi.
                          Acum serios, vorbind, traficul din Brasov e asemanator celui din Iasi, probabil circuli la ore mai linistite, nu la 8 dimineata si 17 dupa amiaza. La mine asta e explicatia pentru mareata medie de viteza de 17 km/h.

                          In afara orasului ia 6-6.5%, la 110-120/h, deci nu e nimic in neregula cu sonda lambda.

                          PS: ma mut si eu in Brasov mai bine.

                          Comment


                          • ieri seara drum brasov-rasnov si retur consum undeva la 10%(viteza...era undeva la 140-150) ceea ce zic eu ca e bine tinanad cont ca masina a vazut numa 5000-6000rpm.
                            DACIA...Daca Ai Cap Iese Altfel..
                            sigpic

                            Comment


                            • Ieri seara , am restetat CB si am avut cateva drumuri de facut , distanta aproximativa 30-35 km (nu stiu exact ) cu 4 opriri, stat la cateva semafoare si mers cat de cat lejer , schimbat la 3000 rpm si cateva varfuri de 4000-5000 rpm in cateva situatii. Per total cand am ajuns acasa mi-a iesit consumul de 7,7 %. In masina 2 persoane ~ 130 kg.
                              sigpic

                              Comment


                              • rabla

                                10-11% in oras, mers lejer,neturat,mers lejer, 6-7% in afara, la fel, mers lejer maxim 100km/h.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google