Consum Logan 1.4 MPI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • daca eviti statul la semofor nu inseamna ca vei consuma mai putin. Daca mergi pe stradute se poate sa faci foarte multe opriri si plecari din cauza ca mai terbuie sa cedezi trecerea, sa opresti la stoc sau doar s fii sigur ca nu te trezesti cu vreun scuterist in brate.

    Am 2 filmulete cu consumul instant in mers extraurban facut pe centura bucuresti, in coloana ca sa vedeti cat consuma masina. am mai spus am mers cu masina prietenei mele care e ph2 1.4 si pe acelasi traseu mereu am avut un consum cu peste 0.5 mai mare.

    Comment


    • Pai si care sunt traseele minune? Daca pe stradute, scurtaturi nu e bine, pe bulevard nu e bine....sa imi iau un covor zburator?

      Comment


      • De curiozitate, care e viteza medie pe o perioada mai lunga?
        Pe 2 saptamani, prin toamna, aveam 17 km/h media. Cum sa am consum bun cu 17km/h?
        Cand schimbam a 3-a, era o exceptie.
        In duminica aia, pentru 8.2% am mers si cu 70 km/h pe bulevarde, pe cand intr-o zi normala nu trec de 35-40/h.

        Comment


        • Originally posted by o8MeLC View Post
          Stiu cat inseamna 3L si un motor dinasta are un consum de 15-16 l/100 cam cat preconizezi tupe topicul de 16 v ca trebuie sa consume un logan. Am vrut sa arat ca se poate si sub 11 chiar sub 9 in bucuresti pe timp de iarna. Voi inca nu intelegeti ca acest consum difera foarte mult de traseul facut . (nu am mers la consum avand in vedere ca benzina era data de prietenul meu, am mers normal)
          Ori te-ai documentat gresit ori esti rau intentionat si vorbesti prostii; arata unde sustin eu consum de 15-16l la suta.Peste tot m-am exprimat ca 9-10 la suta in oras, iarna,e mai realist.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • nu ai zis direct dar ai fost de acord cu edy cand zicea ca el cu 1.6 avea consum 11 si ca asta e consumul in bucuresti. Daca ai sub 11 minti.

            @Pch nu am zis sa iti iei zborul. Acel consum pe care il ai este cel real in cazul in care este aglomerat, cand e liber consumul ar trebui sa scada sub 9.

            Vreau sa arat ca se pot scoate in bucuresti si consumuri sub 9 in bucuresti in cazul in care traficul este destul de liber. Aici pe forum daca pui un consum sub 9 si spui ca e in bucuresti imediat e minciuna pentru ca in bucuresti e aglomerat mereu...

            Azi am mers pana in centru, adica Berceni -romana- calea victoriei-dorobanti-berceni. Am mers lejer fara sa ma grabesc. As vrea sa filmez drumul si cum merg doar ca nu stiu cum sa pun camera sa se vada cat mai bine.
            Attached Files

            Comment


            • Media orara cat a fost?

              Comment


              • Originally posted by o8MeLC View Post
                nu ai zis direct dar ai fost de acord cu edy cand zicea ca el cu 1.6 avea consum 11 si ca asta e consumul in bucuresti.
                Deci daca eu n-am vorbit despre consumul pe care mi-l pui in gura, ce sa cred?
                Am rugamintea sa interpretezi corect postarile, nu in mod tendentios,altfel voi considera ca esti pus pe scandal, asta in cel mai fericit caz.
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment


                • Bucuresti - Sinaia 300km am consumat 20L
                  asa imi arata pe bord..
                  Last edited by Rey91; 29 December 2011, 15:38.
                  sigpic

                  Comment


                  • @Mr.k acum observ ca nu am facut poza la viteza medie. o sa ma uit si o sa spun

                    @iancu daca te uiti la 16 v la postul 2706 si 2707 ai vedea la ce m-am referit. Ai fost cam tendentios acolo si foarte clar. Din pacate nu cei care au consumurile mici sar pe cei care au consumuri mari ci invers pentru ca unii nu se pot abtine sa nu mearga foarte tare si sa ajunga in acelasi timp cu cel care merge normal si uneori sunt "invidiosi" sa zic asa.

                    Comment


                    • Originally posted by o8MeLC View Post
                      si a mea consuma de obicei, mai ales acum iarna, 9 - 9,5 dar voiam sa pun acest consum ca m-au omorat unii pe topicul de 1.6 16v ca nu se poate sa ai sub 10, 11 in bucuresti ... Cand este liber si conduci lejer nu ai cum sa faci consum de 10. zici ca avem motoare de 3L daca te uiti la ce vorbste lumea pe 16v
                      Pe 25 km mi se pare absurd sa faci o medie.

                      PS: de ce a segmentat motoru? (vad ca are 90000 km)

                      Comment


                      • Consum de Bucuresti.
                        Attached Files
                        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                        Comment


                        • Am avut si 1.4 MPI,timp de 4 ani;dupa 3 ani cu 16v,pot spune ca, cu prima motorizare am avut consumuri mai mari in oras. Cel putin asa s-a intamplat la mine.Afara ieseam mai bine cu 1,4,la consum.
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • si eu am resetat in oras si la 50 de km mi a iesit 8,6/100 in mediul urban cu motorul cald, ianinte aveam 11,2 pe distante scurte cu motorul rece

                            Comment


                            • Mai melcule ai redescoperit si tu apa calda?
                              Lasa consumurile astea mici ca nu-s relevante. Media corecta de Bucuresti este undeva la 17-18 km/h. Ce-i peste ai avut drumuri libere. Eu fac consumul troacei de 1000 km incoace, si n-a crescut de 17 km/h, si o medie de 9 l/100 (motor 1.6 hdi). La cealalta nu mai zic, 15 km/h si vreo 18 l/100.
                              Evident ca daca ma apuc acum sa resetez in mers, si sa fac un drum de 20 km prin Bucuresti, seara sau intr-una din zile cand e lumea plecata, scot sub 6. Dar cu ce ma ajuta valoarea asta, cand eu scot din buzunar pt un consum mediu de 9? Doar asa sa ma umeaza putin si de pomana? Mai bine nu.

                              Comment


                              • Calarasi-Bucuresti jumate de drum prin sate jumate pe a2 la dus, la intors pe a2 pina la drajna viteze cuprinse 50-145 ,consum6,7-7%,cu numai 2 in masina.M-am fitiit prin bucuresti vreo 2 ore la care am avut un consum de 10si ceva.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google