Consum Logan 1.4 MPI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • hai sa n-o dam in "versus", mai ales ca astia cu ambele motorizari suntem niste idioti. as usual, in ultimii 5 ani de forum, 1.4 e cel mai meserias, iar soferii de 1.4m se stie, sunt pe masura performantelor masinii.
    intrebare ca de prost: de eficienta volumetrica si cum e influentata la motoarele in 16v la turatii mici, a auzit cineva? intreb si eu, ca un violonist pasionat de pictura ce sunt...
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • @Cezar: oricat de inclinat ar fi treseul pe care il parcurge zilnic, colegul dantis, e inclinat doar intr-o directie. Doar n-o merge spre serviciu la vale si se intoarce acasa tot la vale...
      If it ain't broke, don't fix it!

      Comment


      • Daca mergi in marsarier spre casa, botul e tot la vale, ca la venire.

        Comment


        • Salut,sunt si eu posesorul unui Logan 1.4 din 2007 si as dori sa postez si eu consumul pe care masina la scos pe anumite trasee in aceasta vara,deci Timisoara-Kriopigi(Grecia) dus-intors si Timisoara-Piatra Neamt dus pentru ca la intoarcere am venit pe Transalpina un total de aproximativ 3500 km parcursi in doua saptamani cu trei persoane si bagaje am avut un consum de 6.4%,eu sunt multumit de consum dar pot sa spun ca pe Transalpina masina a fost mai mult moarta decat vie))),traseul este spectaculos dar nu pentru aceasta motorizare.











          0

          Comment


          • Pt. carcotasi, am zis sa resetez si eu CB-ul strict pt un traseu urban si iata ce a iesit:
            - am avut un drum la gara, deci la dus am fost 4 persoane in masina plus bagaje,iar la intors 3 persoane in masina.
            - am oprit la aproape toate sensurile giratorii si la toate semafoarele pe care le-am intalnit (insa timpul de stationare a fost relativ mic)
            - timpul pe traseu a fost de ~30 min

            Se poate obtine lejer o medie de viteza de 30km/h in Brasov datorita nr de benzi(cel putin 2 pe sens) si traseului ales (indiferent de acesta, tot exista un numar de sensuri giratorii pe care le veti intalni).
            Attached Files
            Limba noastra'i o comoara, in adancuri infundata..
            My ride

            Comment


            • Asta e un consum mai aproape de adevar.

              Comment


              • Din ce punct de vedere?
                Sunt doua consumuri distincte, doua masini si doi soferi diferiti. Probabilitatea sa iasa consum identic, e minima.
                If it ain't broke, don't fix it!

                Comment


                • In privinta unui stil normal de conducere in oras, fac referire la consumurile afisate de @dantis. Mai am o nelamurire referitoare la consumul lui @Punk,daca resetarea CB-ului a facut-o cu motorul incalzit.

                  Comment


                  • Da motorul era incalzit, resetarea am facut-o in timp ce stationam la o intersectie.
                    Singur in masina consumul scade, deobicei variaza intre 6.4 si 6.6l.
                    Limba noastra'i o comoara, in adancuri infundata..
                    My ride

                    Comment


                    • Da motorul era incalzit, resetarea am facut-o in timp ce stationam la o intersectie.
                      Incearca si cu motorul oprit, cand te urci in masina. Nu-ti mai fura singur caciula.
                      Sau furati-o, ca doar nu-ti platesc eu benzina.
                      Oricum, lung drum ai facut ca sa ne facerm o parere despre medie.

                      Comment


                      • Resetarea am facut-o expres pt viteza medie, nu doar pentru consum, deci nu mi-am furat nicio caciula. De cand cu preturile astea, am mers doar la consum, respectand limitele de viteza impuse.
                        Consumul inainte de resetare era de 6.6, pt drumuri facute tot doar urban.(mai exact 237 km, cu un consum mediu de 6.6%)

                        Sunt multi care contesta acea viteza medie obtinuta intr-un oras ca Brasov, dar atata timp cat nu stiu orasul si cum se circula, nu stiu de ce fac asta.

                        Am sa fac o data o resetare, inainte sa plec, tot pentru un drum de maxim 30km in oras, si am sa postez consumul si viteza medie.
                        Limba noastra'i o comoara, in adancuri infundata..
                        My ride

                        Comment


                        • Sunt de acord cu afirmatiile lui Punk. Si eu am mentionat de multe ori ca traficul din Brasov e mai lejer decat in Bucuresti, de aceea se pot scoate consumuri urbane mult mai bune aici!

                          Comment


                          • Sunt multi care contesta acea viteza medie obtinuta intr-un oras ca Brasov, dar atata timp cat nu stiu orasul si cum se circula, nu stiu de ce fac asta.
                            Stiu Brasovul. Si tocmai de aia spun, ca pe timpul zilei in Brasov traficul nu e mai lejer decat noaptea in Iasi.
                            Si noaptea in Iasi nu se scoate ce consum se afirma acolo.
                            Multi vor sa fie considerati buni soferi, dar de multe ori reiese ca-s doar pescari.

                            Comment


                            • am facut tara cu un logan 1.4
                              bucuresti
                              valcea
                              transalpina
                              petrosani
                              hunegoara
                              deva
                              arieseni
                              cluj
                              turda
                              tg mures
                              sighisoara
                              tusnad
                              brasov
                              fagaras
                              transfagarasan
                              sibiu
                              pitesti
                              bucuresti ( total 1880 km) drum de munte serpentine uracari la greu, am avut si drumuri forestiere ..... am bagat DOAR 2 plinuri (aprox 110 litrii benzina 95) consumul care mi-a rezultat mie este de 5.9% (4 oameni plus bagaje pt concediu de 8 zile)
                              Interactive Design Lights & Sound <- click

                              Comment


                              • pirvu_alex, ai scos un consum bun avand in vedere traseul parcurs si 4 oameni plus bagaje!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google