Consum Logan 1.4 MPI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Treapta de viteza si viteza medie prin localitati fac consumul mai mic pe drumul vechi, iar pe autostrada aerodinamica de frigider si metoda vitezei constante fac consumul mai mare.Atunci cand vrei sa pastrezi o viteza constanta, nu prea esti atent la cat de mult apesi pedala de acceleratie.

    Comment


    • Scuze. Am formulat gresit in graba. Nu viteza este constanta ci exact apasarea pe pedala din simplul motiv ca am o chestie simpla cu care o fixez doar cand merg pe autostrada. Deci ipoteza problemei ramane aceeasi.

      Comment


      • La ~100/h cam ala e consumul , un pic sub 6%, cam asa spune si cartea (numa' la altii le iasub 5,5%)
        Pe nationale/europene ai 90-100-80-70-80-90-100/h de unde posibil sa scoti un consum mai bun daca stii sa te joci cu acceleratia.

        Vorbesc si eu asa...n-am reusit niciodata sub 6% consum. Cel mai mic parca a fost undeva la 6,2-6,3 extraurban.
        Normalul e 7,2-7,8% extraurban (nu autostrada) si 8,5-9,5% urban.

        Comment


        • daca scoti 7.2-7.8% extraurban inseamna ca o calci frumusel mai sportiv, nu stai la consum
          "Daca esti prost, stai acasa!"

          Comment


          • Maxim de doua ori pe an merg asa agale (nu la consum) cand merg in concediu si mai belesc ochii pe margini, in rest...sa fie siguranta (fiecare o masoara cum o vede) si talpa.

            Oricum, un ~7% consider un consum corect extraurban, nici tare, dar nici incet sa f...i nervii la restu colegilor de trafic.

            Urban e jale mare in Arad, la general foarte calmi oamenii la volan, unde e 50/h mai toti merg cu 40-45/h, asa se face coada de masini, asa trec mai putine masini la semafor (uita sa plece, cel mai enervant e dimineata).

            Eu tin undeva 50-55 sau 65-70 (tr III) unde se poate urban, sa fie asa in 3000+ rpm pe II si III, cand am calcat-o m-am dus )
            Last edited by Octavian; 5 November 2012, 21:04.

            Comment


            • eu extraurban peste 3000rpm trec numai in depasiri (daca e nevoie pana la 6000) in rest o tin asa 2000-3000, dar constant cu 90-100 si scot consum cam de 6-6.5 (sunt destul de multumit)
              "Daca esti prost, stai acasa!"

              Comment


              • Mai mult de 6,5% pe CB n-am avut niciodata extraurban cu 1.4 indiferent de regimul de mers si de incarcatura, iar 6,5% a fost cu 4-5 persoane + bagaje full si mers 120-130 kmh extraurban, "podele" dese si varfuri de 150 kmh.

                Comment


                • Sa va zic o experienta facuta de mine, prin primavara lui 2006, aveam de la firma o berlina Ambiance 1,4mpi cu sofer si la un drum catre Ardeal am facut cu el o proba de consum la 130 km/h pe A1 (nu de alta, dar baietii de la mecanizare il tot certau ca depaseste "consumul normat"). Am alimentat full, pana la gura tevii la ultimul Petrom din Militari, dupa care am intrat pe A1 si i-am dat consemn soferasului meu sa o tina "ata" cu 130 la ora pe ceas pana la Pitesti, ceea ce a si facut. La OMV-ul de la intrarea in Pitesti am oprit, am facut iar plinul pana in gura, am citit kilometrajul, am calculat consumul si au iesit 10,4 l/100. In masina am fost noi doi si vreo 10 kg de bagaje, total sarcina vreo 200 kg...

                  Comment


                  • Originally posted by sb92luk View Post
                    eu extraurban peste 3000rpm trec numai in depasiri (daca e nevoie pana la 6000) in rest o tin asa 2000-3000, dar constant cu 90-100 si scot consum cam de 6-6.5 (sunt destul de multumit)
                    Ceva realistic ce spui, dar vezi ca posibil sa sara economicosii vitezomani pe tine.

                    PS: uite pe Andreyi

                    Effetiiiiiv se incapatineaza sa consume mai mult de 6,5% motoru asta, chiar si cu porcu-n portbagaj.

                    Tipic loganistic

                    Originally posted by Obi-Wan View Post
                    Sa va zic o experienta facuta de mine,......................... consum la 130 km/h pe A1 (nu de alta, dar baietii de la mecanizare il tot certau ca depaseste "consumul normat"). ........................
                    total sarcina vreo 200 kg...
                    Pana in 140/h cu 200 kg (inclusiv sofer) ia ceva sub 8%.
                    Last edited by Octavian; 5 November 2012, 21:47. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • Deh, o fi fost a noastra mai lacoma, om fi avut si vant din fata, A1 de la Buc. la Pitesti urca cat de cat la deal...cert e ca a mancat peste 10l/100.

                      Comment


                      • bucuresti-a2-drajna-slobozia..........mers constant 110-120 consum 6.8 ,cu 5 persoane in masina.
                        Alpine 9853r-> Audison->dls ms6a->full active
                        -> Alpine v12 mrd-m605->jbl pb1220
                        Silent Coat.

                        Comment


                        • In conditii nefavorabile si eu am descoperit 10-11% consum la forja de 130-140, dar fara nervozitatile naturii, daca mergi constant cu 130-140 cu 200 kile la bord, consumul nu sare de 8%

                          Comment


                          • 300 km din care 50 km urban restul extrurban cu 90-110, in cateva locuri 130-140/h.
                            ~7%,

                            Comment


                            • Bucuresti - Ploiesti - Brebu - Sinaia - Brebu - Ploiesti - Bucuresti.

                              350 km, 25 l consumati. pe A3 atat dus cat si intors nu am scazut sub 120 cu varfuri de 160, si in rest 120-130. pe cb imi arata un consum de 7.7 doar ca am probleme cu senzorul de virteza si au fost minute in care am mers cu 0 km/h, deci nu s-a inregistrat. Consumul dupa calcul, km/l consumati mi-a iesit 7.14. In masina am fost 4 persoane si bagaje. Am schimbat bujiile si chiar am simtit o diferenta in comportamentul masinii.

                              Am facut de sinaia pana la centura bucuresti 55-60 minute si de la otopeni pana acasa inca 60 de minute. O placere.
                              Last edited by o8MeLC; 12 November 2012, 11:55.

                              Comment


                              • Ce bujii ai pus?
                                Cred ca mai mult cu 120 decat cu 130...

                                Nu stiu...poate gresesc eu undeva, sau poate gresesc cand spun ca am mers cu 90 cand bordul arata ~95 sau 110 cand bordul arata ~115-120 si 140 cand bordul arata ~145+..

                                O sa dau si eu viteza din bord ca vad ca da mai bine la consum ))
                                Last edited by Octavian; 12 November 2012, 19:30.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google