Consum Logan 1.4 MPI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Zici ca-i mult? Cam cat ar fi trebuit sa ia?

    Comment


    • Eu am spus ca e mult raportat la conditii normale de trafic, precum si cele expuse de tine.
      Am avut 4 ani 1.4 si cred ca un 5,6 max 6 pe acel traseu; coborarea e mai lunga pe Oituz spre Onesti si acolo se scoate un consum bun.
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • Cam 1 L in plus, nu mi se pare chiar asa mult si nu cred ca are vreo problema masina. Poate am fost defavorizat de cv cum ar fi vant din fata, caldura mare, barele care le am pe masina.
        Poate daca as fi mers si cu a 5-a si pe drumuri nationale mi-ar fi iesit mai putin dar prefer sa merg cu a 4-a daca nu depasesc 100. Simt motorul mai bn.

        Comment


        • Eu zic sa foloseşti mai des şi treapta a cincea; nu e o regulă să mergi de la o anumită viteză în sus cu aceasta treaptă, dacă rulezi constant fară sprinturi sau depasiri in forta; ajută foarte mult sa obţii un consum mai bun şi implicit drumuri mai ieftine. Un litru la sută în minus, la un drum de ~500km. nu-i chiar de neglijat.
          Last edited by IancuMIC; 27 March 2013, 22:05.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • ~8,7-8,8% urban Arad.
            Prietenu meu (tot 1.4) ~7,8%, pe acelasi traseu.
            El e mai calm, eu sunt ceva mai agitat )

            Comment


            • consum???

              de unde stiti consumul cu o asa exactitate??? pentru ca loganul nu arata nicaieri cat consuma daca e 1.4 MPI... sau poate la celelalte modele, eu am Ambiance troaca... si calculez in functie de condus, daca conduc mai agresiv ma astept sa se duca mai rpd o liniuta de benzina, daca conduc lejer tine mult..astept pareri. Multumesc

              Comment


              • Versiunea Laureat are "Computer de Bord" , daca il resetezi la zero si faci sa zicem 300 km iti arata exact cat ai consumat in L/100 sau Litrii , viteaza medie etc.. , vezi ca sunt poze puse in paginile anterioare .
                Unele modele din 2005-2006 aveau si consum instant pe acest CB, dar a fost scos de Dacia pentru ca era ca o " sperietoare" pentru soferii neavizati care , cand apasau acceleratia vedeau acolo 20-25 l/100
                sigpic

                Comment


                • constantin19 sunt masini 1.4 care au computer de bord. Daca nu ai sunt baieti care contra sumei de 150 de lei iti activeaza cb-ul si iti shcimba si maneta cu una cu buton.

                  Comment


                  • sau metoda de la plin la plin.
                    Faci plinul, parcurgi 300-400 km , dupa care faci iar plinul. Combustibilul bagat raporat la km parcursi => litri %.
                    ex:
                    Logan Laureat 1,2 16V mpi E5N-2012-->2022(112.100km)
                    Logan Preferance 1,5dci E3/03-2006-->2012(76.100km)

                    Comment


                    • Mi se pare ciudat ce afiseaza computeru de bord... Inainte sa ii dau reset azi, imi arata 8,9 consumu mediu, dupa ce am resetat imi arata 6,9maxim (- minim mi-a aratat 6,6)consumul mediu si la o distanta de 43,3 km am consumat 2.9 litri. Poate fii ceva in neregula cu el sau sunt normale valorile ? Tin sa mentionez ca am mers doar in Bucuresti pe timp de seara.

                      Comment


                      • Este normal la aproximativ 130 km/h un consum de 9-9.3? in masina eram 2 persoane si putin bagaj, in total aproximativ 200 kg, drumul era drept iar vantul aproape ca nici nu se simtea.

                        Comment


                        • este mare consumul...
                          sigpic

                          Comment


                          • asa mi s-a parut si mie, eu la a mea nu am cb deci nu pot sa spun exact ,asta este masina unui prieten si cand am vazut m-a pus pe ganduri putin , eu ma gandesc ca are o problema ceva la cb, mi se pare mult...

                            Comment


                            • Nu, computerul n-are nimic, ala e consumul. Problema se pune in ceea ce priveste stilul de conducere; un picior finut, pe fondul anticiparii traficului, pot face minuni.
                              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                              Comment


                              • La 130 km/h (122 km/h pe GPS) consumul instant este de 7% , cu 2 persoane in masina cu putine bagaje, pe drum drept, cel putin atat arata la a mea. 9% este f mult, doar daca batea tare vantul din fata.
                                Last edited by djcriss_0741; 26 April 2013, 07:45.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google