Consum Logan 1.4 MPI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Instantul e irelevant. Consumul mediu e cel important, dar totusi 13 nu e o valoare putin cam mare?

    Trimis de pe al meu SM-G360F folosind Tapatalk

    Comment


    • Este exagerat. Înainte aveam 8 constant, putin variabil, ca mergeam tare uneori, dar in ultimele 2 săptămâni, cat am mai mers cu masina, a sărit la 13. L-am resetat, am mers putin(nu prea e reper bun) m-am uitat era 10, eram nedumerit. Dupa cativa alti km, devenise iar 13. Asa am lasat-o.

      Astăzi nici nu am mai vrut sa mă uit la indicatia de consum.

      Comment


      • sa nu ai alte probleme cu motorul. 13 nu e consum nici de iarna, e inadmisibil sa pape atat

        instantul e irelavant cum au zis si colegii, daca ii dai blana in a 2a la 4-5 mii se poate duce in 30%+, depinde, alte masini straine cu consum instant afiseaza la acceleratii puternice 99%

        dar sa revenim: 13% nu e un consum deloc normal si nu are absolut nici o legatura cu canicula, ba chiar are anumite efecte benefice asupra consumului in sensul ca nu mai arzi benzina aiurea pana motorul ajunge la temperatura optima, ajunge mult mai repede acum la 40 de grade temp ambientala decat la -10, -20

        revizie recenta i-ai facut? bujiile sunt ok? fise, bobina? ceva martori aprinsi prin bord? sonde? amestec prea bogat?

        daca acu ia 13% la iarna nici nu vreau sa ma gandesc cat o sa ia...20%

        eu de ex am 6.5% consum mediu pe un an intreg, adica pe 9999 km care includ toate cele 4 anotimpuri

        nici mersul subturat nu ii face bine; exista o falsa conceptie inradacinata cum ca daca mergi subturat, la consum, ia mai putin ceea ce e complet fals, mai mult consuma subturat decat la o turatie de 2-2500rpm; mersul batranesc iar nu face casa buna cu consumul, ideea e ca trebuie sa ajungi cat mai repede la viteza dorita
        Last edited by cristi....; 31 July 2015, 01:16.

        Comment


        • Săptămâna viitoare voi verifica tot la ea. Oricum a venit timpul sa ii schimb uleiul, filtrele si cu ocazia asta voi merge la o inspectie amanuntita. Nu vreau surprize.

          Multumesc, Cristi.

          Comment


          • cu placere

            nu stiu ce ulei ai folosit pana acum dar poti incerca unul mai subtirel, de ex elf 900 5w30, are aprobare si pt motorul tau si nu e nici foarte scump; pe langa asta poti incerca si niste bujii mai bune, de ex denso k20 tt care nici ele nu-s foarte scumpe, 60-70 de lei toate 4. astept(am) impresii legate de consum si comportamentul masinii dupa revizie

            Comment


            • Chiar voiam sa întreb ce consumabile ar fi bune.

              Anul trecut la revizie, au băgat Motrio 15W40, si chiar aveam in gand sa pun Elf.

              Apropo, astăzi îmi indica 10 ca fiind consumul mediu.

              Multumesc din nou

              Comment


              • sa nu mai torni niciodata motrio 15w40, de aici ti se pare consumul exagerat. e un ulei foarte slab care nu face bine nici motorului. acum ca am aflat ce ulei ai in el rectific recomandarea: in loc de elf 5w30, poti pune elf 5w40. ii poti pune si 5w30 insa s-ar putea sa-l consume, tinand cont de uleiul foarte vascos pe care l-a avut pana acum

                filtru de aer si ulei de origine, de preferat luate din reprezentanta in ciuda pretului mai mare, macar stai linistit ca sunt in regula.

                incearca sa eviti produsele de factura motrio cu exceptia lichidului de parbriz. sunt in general de o calitate sensibil mai slaba decat cele de origine.
                Last edited by cristi....; 31 July 2015, 17:07.

                Comment


                • Tulcea-Grecia

                  Concediu Grecia 7 zile ->>
                  Consum Tulcea-Kalandra(Grecia) cu plimbari prin zona gen Salonic,zonele Halkidiki. Mers continuu 16 ore cu f mici opriri, viteze cuprinse intre 110-160,mai putin prin localitatile din Bulgaria. A trebuit sa ma tin dupa un honda accord 2.4 automatic tot drumul dus-intors de aceea viteze mari de peste 110km. 4 persoane in masina + bagaje full. 6.3l/100, 2630km, 167.8L cu 74.5km/h. Numai bine
                  Attached Files

                  Comment


                  • Ne sucim gâtul sau întoarcem monitorul?

                    Comment


                    • Folosim tableta

                      Comment


                      • sau, Ctrl+Alt+sageata in jos.

                        Comment


                        • Originally posted by djcriss_0741 View Post
                          Concediu Grecia 7 zile ->>
                          Consum Tulcea-Kalandra(Grecia) cu plimbari prin zona gen Salonic,zonele Halkidiki. Mers continuu 16 ore cu f mici opriri, viteze cuprinse intre 110-160,mai putin prin localitatile din Bulgaria. .............
                          Mai mult 110 decat 160 )

                          In cele mai bune conditii cu masina incarcata 4 pers + bagaje, pe autostrada cu 1.4 mers la 130-140 constant nu scade sub 7,5% .
                          Au mai fost si altii in concediu cu 1.4 Logan.

                          Restu sunt povesti

                          Comment


                          • Astazi am avut drum spre Bucuresti, consumul s-a micsorat inspre foarte bine. Pe o distanta de aproximativ 450 km, mers prin Calarasi, pe autostrada si prin Bucuresti, in medie consumul de 7. Valori de 7.1 la plecare, pe autostrada, scazut la 7 la intrarea in Bucuresti, cu o viteza medie de 120km/h pe ceas, coborat la 6.9, mers mai incet, drumuri scurte cu putine opriri, trafic lejer prin Bucuresti, la intoarcere 7.2 and mers putin mai tare, viteza constanta pe tot drumul de 130km/h pe ceas, putin peste 140km/h, deci cam 122km/h, 132-135km/h cum mi-a aratat pe gps-ul telefonului.
                            4 persoane, greutati intre 60 si 90kg la plecare, iar la intoarcere plus portbagaj plin. Nu am mers deloc subturat, schimbat vitezele intre 2400-3000 ture, depinzand de urcari. Frane de motor ori de cate ori se ivea ocazia, destul de multe.
                            Foarte multumit.

                            Comment


                            • ei, asa mai vii de acasa

                              Comment


                              • Ehe, cristi, trebuia sa revin la acele valori

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google