Consum Logan 1.4 MPI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Masina are 15000km si e standard 1.4mpi laureate plus cumparata in februarie 2008, fara chipuit sau alte minuni, are ca accesorii doar deflectoare vant fata si aparatori de noroi fata-spate

    Comment


    • A mea e cipuita si filtru sport si nu amasemenea consumuri deci nu stiu care poate fi problema??

      Comment


      • Sal,eu a un 1,4 mpi,modelul preferance,si va pot spune ca pe CB in oras imi arata 10%,ceea ce mi se pare cam mult,tinand cont ca schimb pe undeva la 2500 rot/min,presiunea in pneuri e ok,revizia la timp,
        In schimb in afara se schimba lucrurile ,daca merg pana intr-o 100 km/h am consum undeva la 5,5-5,8%.
        Vreo explicatie pt consumul asa de mare in oras?

        Comment


        • Acuma eu am 8.7 mediu ... 85L consumati conform CB deci peste 1000 KM efectuati urban si extraurban ... Relativ multumit ... Defapt acuma ca e 2.95 benzina incepe sa nu ma mai intereseze consumul ... Deja m-am obisnuit cand era 3.8 si faceam 2-3 plinuri pe luna ... Acuma la 1 - 1.5 pe luna deja nu ma mai intereseaza cat consuma.

          Comment


          • Nu mai schimba la 2500...E subturat pentru ca acul turomentrului pica sub 2000 RPM pe urmatoarea treapta de viteza!Accelerezi usor pana la 3000 RPM si apoi schimbi treapta de viteza si o sa vezi si consum mai mic
            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

            Comment


            • Nu cred ca in cazul lui asta sa fie problema.

              Comment


              • Mersul subturat inseamna consum mai mare si cum afara e frig daca omul mai parcurge si distante scurte, se apropie de adevar!
                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                Comment


                • In ultima vreme (2-3 zile) am bagat sandaua in ea la greu...Nu am schimbat sub 4000-4500, si consumul nu a sarit de 7,5%...

                  Comment


                  • Pai la drum lung cam atata ia, chiar mai putin, depinde cat de des bagi sandaua la 4000-5000 rpm.
                    Extraurban eu numai asa schimb tr III si IV 4000-4500 rpm, nu mi-a saltat niciodata peste ~7,3% (tinuta la drum in fc de posibilitati 120-140/h).
                    E un consum OK cred eu la un regim ''sportiv'' sa zicem
                    Pt 0,5 litri in minus/100 km, n-are rost sa menajez turatiile.
                    Bafta.

                    Comment


                    • Deci eu am 1.4 MPI si am facut plinu la bucuresti - Militari si am venit la brasov mam plimbat pe aici am facut cam 380 in total si mi-am calculat a un consum de 7,8 la suta ce putin.

                      Comment


                      • E un consum bun cred eu...Depinde si de cum ai mers...

                        Comment


                        • 1200 km extraurban (Sinaia, Rasnov, Calarasi, etc) + urban Buc ( 200 km )
                          Viteza medie 50 km/h.
                          Consum afisat de cb 6.3L/100 km.

                          Comment


                          • Cam 6.5 % a mancat si mea. Asta ar fi consumul pe timpul asta.
                            sigpic

                            Comment


                            • Concediu 2008: onesti-m.Ciuc-odorhei-sighisoara-sibiu-transfagarasan-curtea de arges-campulung-brasov-neamt-onesti, in total cam 1500 km si aproape doua plinuri de benzina, nu din acelea ochi. Doar eu si sotia, iar portbagajul plin. Consumul mediu afisat de cb=6,5l/100km, deci foarte multumit. Am detaliat traseul pentru a evidentia ca am avut parte si de drumuri drepte, si de serpentine, si de urcusuri, si de coborasuri, si de drumuri de tara. Condus moderat, fara excese.
                              am incredere in afisajul cb, mai avand inainte un laureat de 1.4, calculele mele fiind cel putin apropiate de cele afisate.
                              a good plan today is better than a perfect plan tomorrow

                              Comment


                              • Foarte bun consumul.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google