Parerea Ta Personala Dupa Remapare La 1.4

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am facut si eu remapare la 1.4mpi. Nu am iesit din oras sa ii dau talpa, dar se simte ca e ceva in plus pe acolo, lucru sesizabil inca de la primul demaraj. Cu benzina de 95 de la Mol nu am auzit nici-o detonatie( sau poate nu stiu dupa ce sa ascult). Pe forje sunetul e ceva mai gros, la ralanti nici-o diferenta, opinia generala fiind ca motorul parca merge ceva mai aerisit acum, nu se mai chinuie. Sunt curios daca se simte si mai bine remaparea cu benzina de 98+, si mai ales in afara orasului. In legatura cu consumul am mers prea putin ca sa-mi fac o parere, nu am CB.
    Impresia generala este ca se merita, trage ceva mai bine, dar un sfat pentru amatori, sa nu va asteptati la nu stiu ce senzatii tari.

    Comment


    • Salut trage ceva mai bine mai ales cu masina incarcata, cel mai bine am simtit diferenta dupa remapare cand am urcat un deal cu masina incarcata,in schimb la consum nu cred ca se simte prea tare , chiar insesizabil,.In afara orasului daca nu ai mila de ea si schimbi sus merge...merge bine, te ajuta in depasiri.Nu este cine stie ce....dar.....merita remaparea. Numai bine
      Last edited by gorgoo; 4 May 2009, 21:51.

      Comment


      • Da, parca e ceva mai sprintena cu o benzina superioara: am bagat EVO5 de la MOL, baietii de acolo ziceau ca are cifra octanica 100. Oricum cred ca o sa bag succesiv 95 si 98+.

        Comment


        • incearca sa meri cu un singur tip de benzina, in timp o sa scpai de vibratiile schimbatorului, care apar mai ales la trecerea de la co98 la co95.
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • Mmmmm...are trepidatii oricum. Eu bag numai de la un PetromV de 95 si tot vibreaza un pic schimbatoru.
            Am incercat si cu alta benzina, dar tot asa face.

            PS: nu ma deranjeaza atata timp cat merge ok motoru.

            Comment


            • Originally posted by Florin80 View Post
              Da, parca e ceva mai sprintena cu o benzina superioara: am bagat EVO5 de la MOL, baietii de acolo ziceau ca are cifra octanica 100. Oricum cred ca o sa bag succesiv 95 si 98+.
              Ma bucur sa aud ca iti place cum merge masina. Sper ca toata lumea sa fie multumita cu schimbarile care se pot face la aceste modele.
              Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
              Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
              www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

              Comment


              • eu va recomand petrom 99+, am observat ca merge cel mai ok cu ea.
                nici 95-ul nu e rau.. dar pt o diferenta de 30 bani nu imi bat capul...
                personal incerc sa evit alte benzinarii , rompetromul nu e f ok... la omv nu am fost niciodata, de altfel ocolesc si petrOMV-ul .. si MOL-ul... si toate celelalte . sa nu mai zic de LUKOIL ! EVITATI PE CAT POSIBIL daca tineti la masina voastra !
                sigpic

                Comment


                • Sal. Am facut si eu remapare acu vreo 2 saptamani in iasi la dealeru dimsport de aici. Masina avea doar 4000 km atunci. acu are vreo 5500. Merge mai bine, mai ales in depasiri, presupun ca dupa ce o sa trec de 8k-10k km o sa simt si mai bine motoru. Am si eu o intrebare, este schimbata cumva si limita turatiilor?

                  Comment


                  • da, 6500rpm in loc de 6000rpm.
                    eu am incercat cu a 2-a sa vad diferenta.. si am prins 90km/h cu ea, inainte prindeam 80
                    personal as fi preferat o limitare la 5500 ca mai mult oricum nu are rost, chinui mototul si oricum nu mai trage. pentru liniute daca schimbi la 5000-5500 este cel mai ok , daca te duci mai sus.. pierzi .
                    sigpic

                    Comment


                    • Schimba tu la 5500 si eu la 5900 si vedem cine castiga.

                      Comment


                      • Aha , merci frumos. Oricum nu prea ajung la turatia aia, in depasiri ma mai duc pana prin 5000-5500 si atat.

                        Comment


                        • Originally posted by Octavian___30 View Post
                          Schimba tu la 5500 si eu la 5900 si vedem cine castiga.
                          chiar vrei sa stii ?
                          cred ca m-as lauda prea mult daca as spune ca am facut un mcv 16v .. 2 masini avans
                          stiu ca mcv-ul e mai greu... dar eu aveam 2 subwoofere in spate care faceau 100kg impreuna .
                          oi fi eu prea sofer... da' totusi )
                          am facut-o de 2 ori ca sa fim siguri ca e adevarata faza..

                          ps: o dam in altele... propun sa ramanem on topic
                          Last edited by Pigoo; 6 May 2009, 16:28.
                          sigpic

                          Comment


                          • eu unul fac naveta, vreo 50km pe zi.
                            primele impresii dupa remapare au fost:

                            1. cand e rece motorul, la relanti sta la 1000-1200 rpm, inainte statea pe la 700-900

                            2. consumul in afara, drum intins, viteza 5, 2500-3000 rpm, depinde de inclinatia drumului un consum de 4,8 - 5,5%

                            3. consumul in oras, a trecut de la maxim 10 pe timp de iarna, la 12-13% pe timp de vara. explicabil prin faptul ca atunci cand e in a 2-a si accelerez computerul de bord imi arata un consum instantaneu de pana la 15%, la fel in a 3-a...a 4-a rar in oras...si mergand doar a 2-a si a 3-a in oras, accelerari si opriri, cam nasol consumul.

                            4.in depasiri, lansat merge lejer cu a 5-a, daca e din scurt, pe la 80km/h a 4-a forja rapid pe la 4000rpm si gata...inainte se chinuia ceva.


                            deci per total e nasol ca e mare consumul in oras, in rest e ok.

                            Comment


                            • Originally posted by Pigoo View Post
                              chiar vrei sa stii ?
                              cred ca m-as lauda prea mult daca as spune ca am facut un mcv 16v .. 2 masini avans
                              .........................

                              Asta poti sa ti-o pui la avatar.
                              E tare 1.4-le asta remapat...

                              Comment


                              • Originally posted by Pigoo View Post
                                chiar vrei sa stii ?
                                cred ca m-as lauda prea mult daca as spune ca am facut un mcv 16v .. 2 masini avans
                                stiu ca mcv-ul e mai greu... dar eu aveam 2 subwoofere in spate care faceau 100kg impreuna .
                                oi fi eu prea sofer... da' totusi )
                                am facut-o de 2 ori ca sa fim siguri ca e adevarata faza..

                                ps: o dam in altele... propun sa ramanem on topic
                                Poate chiar esti sofer, nimeni nu neaga asta, dar celalalt sigur nu e daca l-ai facut cu 1.4( chiar si remapat) si el cu 1.6 16V.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google