1.6 16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ia varsa, spune-ne tu ce masina noua cu acelasi spatiu si dotari isi putea lua Sonykel???? Decat sa faci comparatii dar sa ma iei cu "daca nu avea nevoie de spatiul din spate imens" mai bine taci. Daca si-ar fi luat alta masina, probabil avea nevoie aceleasi dimensiuni, asa ca nu incercati sa faceti o comparatie doar dupa finisarile interioare. Hai sa comparam un MCV cu un Vito. Ce zici?
    Last edited by iuli81; 27 November 2007, 10:16.

    Comment


    • hai sa nu ne mai certam , mie mia trebuit spatiu iar loganul a fost cea mai buna alegere ptr ca la dotarile lui totu era mai scump cu 4-7mii de euro(fiat doblo, skoda fabia combi , skoda octavia combi , skoda romster , ford focus combi , opel astra combi)deci mcvu isi merita cei 12mii de euro ptr ca la banii astia dabia iei o masina din clasa compacta(gen focus, fiesta , fabia , astra) a da corect 12000 e mult ptr un logan berlina cu 2geamuri in plus daca e so luam asa si adunam nu prea iese diferenta de banii adica daca vorbim strict ca materiale folosite si etc... dar la orice producator diferenta dintre brek si sedan e de cam2000euro

      sigpic

      Comment


      • Salut tuturor.
        Din 14 noiembrie am si eu un prestige 1.6 16v
        Nu stiu daca e bine unde postez aici, dar am vazut ca se discuta de motorul asta. Pana acum are la bord cam 600 km, mers foarte lejer ( nu cred ca am trecut de 110 ).
        Impresii....ma asteptam sa traga mai bine motorul ( dar daca stau sa ma gandesc, nu am trecut de 3000 rpm deci ce pretentii sa am? ).
        Accelerez lin, nu prea ma infig in pedala decat daca este necesar, in rest ce sa spun....muzica se aude bine, nu prea se aude galagia de afara ( aici pot sa fac comparatie cu ford focus pe mai apuc sa il conduc si eu si cu fabia 1.2 care era galagioasa, dar din cauza motorului care are nevoie de ture serioase sa simti ceva putere)
        De suspensii sunt multumit, la felul cum amortizeaza denivelarile, si deocamdata nici un greieras :P.
        Ce ma ...uimeste este comportamentul celorlalti din trafic....cum vad 1.6 16v logan calca acceleratia sa imi demonstreze mie ceva ( de la dacia berlina, supernova , pana la masini '' mai de soi '' ) Eu nu prea ii inteleg dar nici nu ma pun cu ei, eu merg in ritmul meu 80-100 afara localitate si 50-60 in localitate
        Despre consum, sper sa se mai '' lase '' si se vede pe cb cum creste cel mediu la apasari mai energice pe acceleratie, desi nu trec de 3000 ture.
        Sper ca am facut o alegere buna cu masina asta , am eliminat din lista multe altele cand cercetam piata. Am probat/incercat/testat aveo , opel astra classic, fiat albea ( nu mi-a placut deloc ) nubira. M-am oprit la loganel ca mi-a placut cel mai mult si ca echipare si ca pret.
        Va urez numai de bine si multi km fara incidente.

        Comment


        • sal razvane ai nimerit bine topicul si te asteptam la intalniri daca vrei sa vii si tu in gasca noastra...
          cum ai aflat de forum?
          si eu tot 1.6 16v am si am observat si eu lumea la semafor care se ambitioneaza chiar azi dimineata era unu cu o supernova rosie cu sotia in dreapta(saraca se crizase dar el tragea tare sa ma depaseasca l-am tinut putin incordat si dupaia l-am lasat sa se duca ptr ca venea trecerea de pietoni)cred ca o sa-mi pun o sigla cu 1.4 mpi D

          sigpic

          Comment


          • Originally posted by razvan_rm2003
            Salut tuturor.
            Din 14 noiembrie am si eu un prestige 1.6 16v
            Nu stiu daca e bine unde postez aici, dar am vazut ca se discuta de motorul asta. Pana acum are la bord cam 600 km, mers foarte lejer ( nu cred ca am trecut de 110 ).
            Impresii....ma asteptam sa traga mai bine motorul ( dar daca stau sa ma gandesc, nu am trecut de 3000 rpm deci ce pretentii sa am? ).
            Accelerez lin, nu prea ma infig in pedala decat daca este necesar, in rest ce sa spun....muzica se aude bine, nu prea se aude galagia de afara ( aici pot sa fac comparatie cu ford focus pe mai apuc sa il conduc si eu si cu fabia 1.2 care era galagioasa, dar din cauza motorului care are nevoie de ture serioase sa simti ceva putere)
            De suspensii sunt multumit, la felul cum amortizeaza denivelarile, si deocamdata nici un greieras :P.
            Ce ma ...uimeste este comportamentul celorlalti din trafic....cum vad 1.6 16v logan calca acceleratia sa imi demonstreze mie ceva ( de la dacia berlina, supernova , pana la masini '' mai de soi '' ) Eu nu prea ii inteleg dar nici nu ma pun cu ei, eu merg in ritmul meu 80-100 afara localitate si 50-60 in localitate
            Despre consum, sper sa se mai '' lase '' si se vede pe cb cum creste cel mediu la apasari mai energice pe acceleratie, desi nu trec de 3000 ture.
            Sper ca am facut o alegere buna cu masina asta , am eliminat din lista multe altele cand cercetam piata. Am probat/incercat/testat aveo , opel astra classic, fiat albea ( nu mi-a placut deloc ) nubira. M-am oprit la loganel ca mi-a placut cel mai mult si ca echipare si ca pret.
            Va urez numai de bine si multi km fara incidente.
            salut.....sa te bucuri de masina ca e foarte tare....si acum sa iti dau cateva specificati....consumul o sa scada dupa primi 1500-2000 de km...calculatorul isi skimba valorile de consum din 400 in 400 m si daca ai o calcare mai agresiva normal creste....cat sa despre masina cuplu il are pe la 2950 parca deci de la 3000 intra si ea in puterea reala...o sa vezi...si cat despre intors capu ca vad 16v e pt ca e motorizarea de varf a loganului si lumea e curioasa cum si in ce fel se comporta.... de accea tot forteaza lumea.. ....eu zic ca e alegerea cea mai buna la 10000 cu dotarile pe care le are ...eu unu zic ca merita fiecare banut... ...ca era sa uit te astept pe la intalniri din cta....fiecare duminica ora 16 parcare aqua magic....
            JUST ME.....30-rdd......

            Comment


            • Originally posted by iulian_vis
              Ia varsa, spune-ne tu ce masina noua cu acelasi spatiu si dotari isi putea lua Sonykel???? Decat sa faci comparatii dar sa ma iei cu "daca nu avea nevoie de spatiul din spate imens" mai bine taci. Daca si-ar fi luat alta masina, probabil avea nevoie aceleasi dimensiuni, asa ca nu incercati sa faceti o comparatie doar dupa finisarile interioare. Hai sa comparam un MCV cu un Vito. Ce zici?
              Imi place ca esti pus pe cearta. Am zis ca cine nu are nevoie de spatiul din mcv, nu are sens sa dea banii pe mcv, pt ca e scump la ce ofera. Ce nu e clar? Sunt de acord ca daca ai nevoie de spatiu, mcv-ul e cea mai buna solutie, de aia si eu imi iau un mcv. Asta e ultimul reply pe care ti-l dau pe tema asta.

              Comment


              • Eu nu am vrut sa-ti mai raspund nici prin ultimul post dar nu m-am putut abtine. Vad ca si acum o bagi la fel, asa ca nici eu nu mai zic nimic. Inchei aceasta polemica! Sper sa ne vedem la o intalnire ca sa ne putem intelege pentru ca in general pe mess sau forum se intelege mereu altceva decat vrea sa zica cel care posteaza.

                Comment


                • @razvan_rm2003... asa eram si eu la inceputcu senzatia ca motorul nu trage. Dar motorul se lasa dupa 5000km, iar puterea masinii o simti de la 3500 in sus .

                  Comment


                  • Si odata cu "lasarea" motorului scade si consumul.
                    Cel mai nou proiect auto din România!
                    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                    Comment


                    • in cartea data de ei scrie ca dupa 3.000 de km beneficiezi de adevaratele performante ale masinii
                      Mereu superiori unui sat cu caini si oi

                      Comment


                      • Originally posted by razvan_rm2003 View Post
                        ...uimeste este comportamentul celorlalti din trafic....cum vad 1.6 16v logan calca acceleratia sa imi demonstreze mie ceva
                        Patesc si eu chestii de astea (in special de la cei cu 1.4 - no offense). De vreo doua ori m-am distrat putin apasand acceleratia, dar de regula ii ignor. Nu mi-am luat Prestige ca sa ma dau mare ci pentru dotari si pentru ca mi s-a parut ca acest motor e mai potrivit pentru Logan. Asa ca daca unii dorm bine noaptea stiind ca au depasit un 1.6 lasa-i sa se simta bine. Important este sa ajungi cu bine unde ai nevoie si nu in vreun copac.
                        Originally posted by razvan_rm2003 View Post
                        Despre consum, sper sa se mai '' lase ''
                        Consumul incepe sa se reduca dupa cam 4-5000 km, eu am aiba 3500 si deja a inceput sa scada usor.

                        Comment


                        • al meu a scazut considerabil inainte daca faceam o zi prin trafic prin semafoare etc ajungeam acasa cu consum de 11-11.3 acum peste 9.4nu vrea nici mort

                          sigpic

                          Comment


                          • sonykel : 9.4 ? mers de pensionar
                            Mereu superiori unui sat cu caini si oi

                            Comment


                            • voua va consumat vreodata (Ciclu extra-urban (l/100km) - 5,9)? eu nu am atins performanta asta niciodata

                              Comment


                              • nu vrea nici mort? )) sper ca a fost o gluma... daca vrei iti demonstrez eu ca sare de 16... chiar si mai mult... bine asta printr'un tratament "inuman". zilele astea am vrut si eu sa vad ce poate si am facut 0-100, am schimbat la 6000 (poate si putin mai sus)... si ce am vazut... m'am speriat ...!!!! bine masina nu e facuta sa pateasca asa ceva , a mea nu a vazut pana acum si nici nu o sa mai vada...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google