Viteza Maxima 1,6 16V

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by alessandro View Post
    @ flopy84

    vezi ca exista mai multe tipuri de cutii cu rapoarte diferite puse pe aceiasi motorizare.
    exista diferentiale de 14/58 14/59 14/63
    Nu cunosc astfel de detalii, dar oricum ar fi, eroarea este destul de mare fata de alte masini. Eroarea este in medie de 5%, pe cand la Logan este cam de 8%, cel putin la modelele fabricate inainte de 2010. Adica ala de pe youtube de a luat el mai mult decat are gradatia pe bord ( cica a prins 210 km/h ), in realitate nu avea mai mult de 195km/h, ceea ce mi se pare OK avand in vedere ca viteza maxima constructiva este 183 km/h.

    Comment


    • te mai pazeste si de radare eroarea. nu o vad ca un dezavantaj.

      Comment


      • Pai da, ai odata marja de 10km/h data de politie + eroarea de 10km/h, poti merge linistit cu 120km/h pe DN-uri si 150km/h pe Autostrada.
        Last edited by Seba; 31 December 2011, 20:29.

        Comment


        • nu e bine sa dai quote la ultimul mesaj. se intelega ca vorbesti cu mine

          kia ta se duce 200 real ?

          Comment


          • A mea e fabricatie 2008, PH1. La 50-60 are 4-5 km/h eroare, la 100 are intre 5-6. La 3000 RPM in TR5 am 108 km/h pe bord si 102 in realitate (atat si trebuie sa aiba) deci 6 km eroare, creste la ~10 cand te apropii de top speed. Mi se pare o eroare absolut normala iar la vitezele cu care merg majoritatea este cam 5 km/h, +/- 1.

            PS - la 120 in niciun caz nu ai 10 km/h eroare, e tot pe la 6. Nici la 150 nu ai 10, e putin sub. Pe autostrada poti sa mergi cu 145 km/h pe ceas cu toata increderea insa.
            '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

            Comment


            • @csh: nu mai visa bre... Duster nu-i masina de viteza. Si ca sa te bosumflu si mai tare, fiat punto mere mai tare ca loganul tau, na.
              Nu-ti ajung 160 km/h? Ti se par putini? Chiar este suficient, serios. Uite, eu chiar si cu motor mare, mai tare de 160 rar mi se intampla sa merg, si masina poate 250.
              Deci, relax, e suficient cat ai tu acolo si mai ales pt varsta ta.

              Comment


              • @Cezar: nu folosesc viteza maxima, dar nu vreau ca la 150km/h, sa simt cum imi sare motorul in brate, atata este de turat

                Comment


                • vasile78:
                  Si aia cu 1.4 care ating 180km/h... sunt masini refuzate la export?
                  __________________
                  o semnatura civilizata!

                  Shakar:
                  Nu, este 165 maxim + eroarea la kilometraj, valabil cam la toate. Viteza maxima din talon cu mai mult de 2-3 km/h nu o depasesti decat daca e taifun si sufla din spate sau esti pe coborare. Restul e eroare.
                  __________________
                  '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Albastru Mineral

                  Asta spunei tu cu ceva timp in urma. Intre timp te-ai mai razgandit, sau era valabil doar pt. cei cu 1.4?

                  Comment


                  • La ce sa ma razgandesc ? Atunci discutam despre ceva, acum despre altceva si anume eroarea la kilometraj - am spus ca nu este chiar atat cat crezi tu.

                    Cat despre depasirea vitezei in talon sunt de aceeasi parere, in mod normal nu o poti depasi decat cu cativa km/h cel mult, asta fara alti factori ajutatori. Un drum usor la vale, suficient cat sa te ajute dar fara sa te faca sa realizezi ca esti pe coborare, usor vant din spate, masina mai joasa, anumite consumabile care aduc un + de performanta, oricat de mic ar fi el, etc etc. Plus ca aia cand determina viteza maxima sigur nu o tin blana pe 15 km, ci e viteza atinsa pe o distanta oarecum rezonabila. Tu poti merge cu pedala la podea multi km pe autostrada, o mai urca ea putin.

                    PS - in postul meu de mai sus am spus ca eroarea e ~10 in zona top speed-ului ceea ce e perfect adevarat. In general 1.4 se plafoneaza la maxim 175, aia e, ~162-165 + eroarea. Daca ajungi la 180 inseamna ca ai primit ajutor de la mama natura, nu neaparat ca ai eroare de 15 km/h.
                    '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                    Comment


                    • Ai spus clar, 165 maxim + eroarea la kilometraj ( pana la 180km/h ).
                      Nu bag mana in foc ca si la 1.6 16 v este la fel, dar la 1.4 cam asa este. Pot sa-ti spun din proprie experienta ca am fost mai de mult plecat cu un prieten care are Logan 1.4 si eu cu Kia. La un moment dat el era blana si ii indica bordul 180km/h, dar eu am trecut pe langa el ca si cum as fi avut 200km/h, insa pe bord nu aveam mai mult de 185km/h. Asta mi-a spus el dupa aceea pt. ca m-a intrebat daca i-am dat 200Km/h.
                      La 1.4 eroarea este foarte mare, poate ca la 1.6 16v este mai mica.

                      Comment


                      • Viteza maxima din talon cu mai mult de 2-3 km/h nu o depasesti decat daca e taifun si sufla din spate sau esti pe coborare.
                        La fel de clar am spus si asta. Nu am exclus situatia in care ai si 10 km/h reali in + fata de ce scrie in talon dar am si mentionat mai sus conditiile. Nu vad nimic dubios aici iar fata de eroare am fost foarte clar cateva posturi mai sus, exemplificand clar. Nu stiu de unde discutia asta...
                        '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                        Comment


                        • Hai ca eu nu ma mai bag, pt. ca sunt din afara ( nu si pe dinafara ).

                          Comment


                          • la logan 1.4 2006 aveam 15 km eroare la 170 (mai mult nu se ducea).
                            Verificat de mai multe ori si cu mai multe GPS uri.

                            La Duster nici nu iti trebuie mai mult de 160- e suv cu centru de greutate sus.
                            Nu e important cat duce motorul...cu un soft ceva poti sa il urci mai sus. Dar ce te faci ca te bate vantu de la 150 in sus.
                            Saab 9-5 Aero

                            Comment


                            • Stiu ca aici este vorba de 1.6 16v, dar va pun o mica poza, din pacate facuta cu telefonul ca nu aveam aparatul langa mine. Precizez ca am 1.6 8v, iar remaparea nu cred ca are importanta.
                              Avand in vedere ca viteza maxima constructiva in talon e 175, Eu aveam pe bord 192-193 la 5375 de rot/min iar pe GPS 185. Data viitoare voi filma si bord-ul si GPS-ul. Anyway, nu e imposibil sa depasesti viteza din talon. Am vazut cu ochii mei dacie mergand cu 160, viteza la care nici talonul nu viseaza
                              Eroarea e de aprox 10km/h iar la 120 pe bord, eroarea e de exact 6 conform radar fix si 5 conform GPS
                              Attached Files

                              Comment


                              • Răzvy, vezi că e trucată poza. Se observă pixelu albastru. Ce căutai cu viteza aia? Vii aici să dai fum la 16 valve sau ți-ai pus motor și pe puntea spate?
                                The future is already here - it's just not very evenly distributed. - W. Gibson

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google