Viteza Maxima 1,6 16V

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pentru ca asa se cam intampla dupa 99% din resoftari

    Viteza maxima la masini cu putere mica parametri extremi care nu se pot atinge fara conditiile ideale de drum.

    Game over.
    sigpic

    Comment


    • ce sa mai zic eu ca la mine nu mai sarea de 160 nici la vale dupa ce am resoftat o.
      am bagat numai benzina de 100, am schimbat ulei am schimbat filtre....nimic. am schimbat ECU si s a intors la 200 pe ceas la prima incercare

      Comment


      • Originally posted by bbszilveszter View Post
        Asta inainte sa fie resoftat! dupa resoftare nu mai ajung chiar acolo! si de acolo se mai putea un pic!
        Eu nu cred ca este fake, ci doar o mare eroare de tahograf. Lui ii arata rotunjit cam 210km/h la o turatie de 5750rpm ( tot rotunjit ). In realitate are 195km/h, ceea ce este Ok.
        Last edited by flopy84; 3 January 2012, 13:37.

        Comment


        • la 5750 nu cred ca vad 210 nici eu, cu pinion de dizal...
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • Ba da, fara probleme. Faptul ca nu ai ajunge la turatia aia e partea doua ).
            '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

            Comment


            • Shakar, ia uimeste-ma, de ce sa nu ajungi la turatia aia, ce te-ar opri ?

              Comment


              • Lipsa de cuplu pentru a "impinge" aerodinamica, la viteza aia.
                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                Comment


                • La 5500 rpm in treapta a 5-a indica 195 kmh, dupa mine realul vitezei maxime de 183 kmh indicata de constructor. La 5750 rpm indica 205 kmh pe bord, iar pe GPS eram la 188 kmh ?
                  sigpic

                  Comment


                  • doctore, cum am mai spus, viteza trecuta in talon e viteza maxima de siguranta data de producator! nu scrie niciunde ca nu o depasesti, mai ales daca ai si factori externi.
                    De exemplu, eu am avut 224 pe GPS, acul nu avea ce sa-mi indice Dar ce-i drept, coboram destul de bine (undeva la 12% parca era inclinatia)

                    Comment


                    • Originally posted by Razvy View Post
                      Shakar, ia uimeste-ma, de ce sa nu ajungi la turatia aia, ce te-ar opri ?
                      Tu faci misto sau...? Am avut un moment de ezitare, nu stiam daca sa raspund sau nu dar incerc desi la o intrebare ca asta cunostintele tale in domeniu tind spre 0 (altfel nu imi explic intrebarea), e o chestie atat de banala incat iti trebuie doar matematica de clasa 4.

                      De ce sa nu ajungi la turatia aia ? Fiindca cu pinion de diesel pe TR5 la 5750 RPM ai avea ~225 km/h indicati pe bord (asta daca ar putea) si cam 210 REAL. Ce zici, merge Loganul cu atat ? ))

                      Ca sa prinda Loganul atat, fara nicio modificare de aerodinamica, i-ar trebui pe la 165CP. De la 105-115 e distanta mareeeeeeeeeeeeeeeeeeeee.

                      PS - viteza maxima "de siguranta " ? Adica la viteza maxima din talon, sunt in siguranta ? Iar vorbesti fara sa cunosti.

                      PS2 - 224 km/h e o gogoasa, mare de tot. De ce ? Simplu, la 3000 RPM ai 102 km/h REAL la 1.4/1.6/1.6 16V, la 6000 ai 204, inca 500 RPM ar insemna ~220 km/h, viteza maxima posibila la 1.6 16V, asta pe o coborare "fara numar" sau sa fii impins de un taifun din spate. Cum tu ai 1.6 8V (asa deduc din profil), motorizare care se plafoneaza putin sub 6000 RPM, viteza maxima care ti-o permite cutia este pana in 200 km/h real. Pentru aia 24 km/h ti-ar mai trebui cel putin 650 RPM care nu ai de unde sa le scoti.

                      Sa nu imi spui ca ai limitarea de turatie mutata la 6700 RPM sau ca ai pinion/cutie de diesel ca m-ai facut praf.
                      Last edited by Shakar; 4 January 2012, 01:25. Reason: Automerged Doublepost
                      '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                      Comment


                      • Nu fac misto deloc, crede-ma, nu am de ce.
                        Intreaba-l pe CristiXP la cat am limitata turatia, ca sincer nu mai stiu. dar daca imi amintesc bine, voia sa o limiteze la 7000
                        Si ca veni vorba de turatii, crede-ma ca al meu a ajuns de multe ori intre 5500 si 6000 in a 5-a
                        Stiu ca sunt nebun, dar asta e Ma limitez cand sunt cu nevasta si/sau copilul in masina.

                        Comment


                        • Originally posted by Razvy View Post
                          doctore, cum am mai spus, viteza trecuta in talon e viteza maxima de siguranta data de producator! nu scrie niciunde ca nu o depasesti, mai ales daca ai si factori externi.
                          De exemplu, eu am avut 224 pe GPS, acul nu avea ce sa-mi indice Dar ce-i drept, coboram destul de bine (undeva la 12% parca era inclinatia)

                          Viteza maxima de siguranta Hahhahaha, tare de tot. Esti simpatic, nu gluma.

                          Comment


                          • Mai ales cu 224 kmh pe GPS
                            sigpic

                            Comment


                            • credeam ca doar 1.4MPI prinde 200 , mai nou 1.6 16v prinde 224km/h pe GPS... iti dai seama ca in bord era acul din nou la 100km/h nu ?
                              Nu prinde 224 nici un diesel cu 116CP si 285NM Cuplu, si cu aerodinamica mult mai buna, nu un Logan cu un cuplu mic, pe benzina si aerodinamica...stiti voi

                              Comment


                              • citeste mai bine....1.6 8v nu 16v. 224 doamne .... asta e cea mai tare citita pe forum pana acum

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google