Viteza Maxima 1,6 16V

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Inseamna ca daca iti pui pinion tr.5 de DCI si mergi in Austria pe autostrada - pe segmentul ala unde soseaua e la vale destul de bine pe km buni - ai sanse sa depasesti viteza la care acum iti taie gazul.

    Sincer - pe cine intereseaza viteza maxima a unei masini - fie ea si Logan 1.6 16V. Cati dintre voi ati mers cu viteza maxima? Oricum, pentru asta e nevoie ca masina sa fie in buna stare tehnica (articulatii, directie, amortizoare, frane), anvelopele sa fie in stare FOARTE buna si adecvate vitezei respective, rotile echilibrate - ca sa nu mai vorbim de sosea buna, curata si libera.

    Comment


    • Cum se comporta masina la viteza asta?Ai sentimentul ca estiin siguranta?
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • Masina fiind din iunie 2011, cu peste 3000 de km la bord, am zis sa incerc sa vad cum merge. Nu cred ca trece de 182 km/h (in varianta stock), avand in vedere ca am mers pe "autostrada lui Boc" unde sunt destule coborari. Am incercat de vreo 3 ori si la 182 pe gps se taia acceleratia. Ca si "feeling", nu m-am simtit in nesiguranta, poate totusi putin avand in vedere ca tremura chiar o idee volanul. Zgomot era, dar nu pot spune ca era insuportabil. Am versiunea Prestige cu anvelope de vara Continental.

        Comment


        • Am mers prin 2009 spre Bucuresti cu 155/h pentru o scurta perioada.Zgomotul rulajului si al motorului f.mare mi-a dat senzatia de neliniste pe care probabil nu o simti la o masina mai bine antifonata.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • Esti convins ?
            sigpic

            Comment


            • Sau mai grea, sau mai lata.
              E mica cosmelia Loganului, chiar daca toata lumea urla ca-i masina mare.
              O masina mititica si cocotata cu suspensii moi nu are cum sa fie ok la viteze ridicate. Nici dezastru nu este
              Eu de ex ma simteam in Citroen la 160 cam nasol, insa in cealalta n-am treaba decat pe la 200.

              Cat despre colegul din Craiova care mai avea multa putere la 190 km/h...succes mai departe.

              Mai era cineva care sustinea ca-i limitata. Nu-i limitata decat de vant, starea carosabilului, benzina si starea masinii. Alte limitari n-are.

              Comment


              • la 195 pe bord eu tineam volanul drept si masina se plimba singura de pe o banda pe alta

                Comment


                • Cu suspensiile stock sa mergi cu 170 - 180 cu Loganul... iti trebuie ceva curaj si noroc... ca daca prinzi o pala de vant, vezi cum se muta masina pe alta banda (daca ai norocul sa existe banda aia unde te muta vantul si sa fie si goala )

                  Cu suspensii sport/garda joasa, e ceva mai sigura treaba...

                  Comment


                  • Originally posted by ion_R5 View Post
                    Cu suspensiile stock sa mergi cu 170 - 180 cu Loganul... iti trebuie ceva curaj si noroc...
                    Si eu am mers cu 175--185 de km/h vreo 45 de km sustinut pe A2 si nu am mai prins nici un vant sau pala de vant.
                    Oricum nu sunt nebun sa merg cu 180 la ora daca vad intradevar ca bate vantul din lateral si asta o simti in volan si la vreo 130/140 la ora.

                    Comment


                    • Au fost destule situatiile cand acul pe bord abia misca la 165-170 si mai sus nici pomeneala: vant si rampa.

                      Din cate imi aduc eu minte la 180-200 in bord nu tineam de volan stresat, si asta ceva sute de km, drept, fara vant lateral semnificativ.

                      Vmax la mine a fost 188 kmh pe GPS cu toti factorii favorabili posibili: dimineata, fara pic de vant, drum plat, benzina de 100, muti km de autostrada liberi. Am vazut si mai mult pe GPS dar autostrada era nitel la vale asa ca nu se pune. 188-ul ala a fost luat in aceiasi zi de 2 ori, la dus si la intors pe aprox. acelasi segment de M5.
                      sigpic

                      Comment


                      • OK doctore, totusi nu-i aceeasi senzatie in Logan cu cea pe care o ai intr-un BMW la 180. (BMW-ul are alta suspensie - merge ca tramvaiu la viteza aia)

                        Comment


                        • Imi amintesc ce se spunea despre Logan in primul an de fabricatie,ca e o masina de familie,cu un interior generos,un portbagaj de 510l si asa mai departe.La drept vorbind nu viteza si tot ce tine de acest capitol e punctul forte al acestei masini.Motorul de 105 cp ar ajuta oarecum in directia asta dar sa nu uitam ca platforma e aceiasi la toate motorizarile.
                          Dupa parerea mea reprizele bune la turatii ridicate,resursele de putere la depasire ar putea fi zona in care Loganul (1.6/16v) ia note mai bune in rest...o masina de familie sau pentru multi masina cu care ne facem treaba.
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • Am mers cu Logan-ul cu 180km/h pe A1 si sincer sa fiu nu am sa mai repet figura asta.Nu m-am simtit deloc in siguranta,nu a fost o senzatie prea placuta.
                            Forum neinteresant. Delogat definitiv.

                            Comment


                            • Probabil ar trebui sa iti filmez o repriza de 180 kmh pe primii km de drum intre Lipova si Masloc, eventual acolo nu esti in siguranta.
                              In fond, siguranta este ceva relativ, de la om la om.
                              sigpic

                              Comment


                              • Originally posted by dr_mke View Post
                                Probabil ar trebui sa iti filmez o repriza de 180 kmh pe primii km de drum intre Lipova si Masloc, eventual acolo nu esti in siguranta.
                                In fond, siguranta este ceva relativ, de la om la om.
                                Cam mult pentru denivelarile alea, chiar si pentru o nemtana. Si probabil tie ti-o luat un ~5.3l/100, ne dai si film acusi.
                                Responsabilitatea de care ai pomenit candva... este la fel de relativa.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google