Viteza Maxima 1,6 16V

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sinaxis, nu stiu cum se explica, dar a mea a atins 200 pe bord fara mari probleme:
    MCV din 2009, 1.6 16v cu benzina de 98 de la Mol si 3 persoane cu bagaje, iarna trecuta pe centura Sibiului cu anvelopele de iarna puse. Nu am modificari in afara de GPL, folosesc ulei 5W40 si filtre normale schimbate la 16-18 luni.

    Comment


    • Centura Sibiului este in coborare pe sensul catre Sebes si in urcare catre cel de catre Valea Oltului.


      LE: la MCV nici nu ai cum sa vezi 200 pe ceas decat in cadere libera, viteza maxima data de producator este mai mica cu ~10 kmh.
      Last edited by dr_mke; 10 December 2013, 15:46.
      sigpic

      Comment


      • Treaba reala

        Daca o fi putin inclinat nu mi-am dat seama, intr-adevar mergeam catre Sebes.
        Dar sa stii ca pe bord a indicat 200. Unul din pasageri s-a mirat oarecum si a tras o poza iar daca vrei il rog sa mi-o trimita s-o postez, ca pina acum nu m-am laudat cu ea.
        As mai fi facut-o o data insa plin cu benzina de 98 nu mai vede Dacia mea prea curind. Si chiar asa nu cred ca mai ajunge la 200 cu pinionul de diesel pus in 2012...

        Comment


        • am mers 185km/h cu un 16V fara sa se chinuie mai mergea dar nu a permis drumul,stima

          Comment


          • Am si un filmulet in care pe ceas am 210 iar pe gps am 203.
            Attached Files
            sigpic

            Comment


            • MihaiiahiM,data viitoare cand te apuci sa comentezi intr-un topic,citeste bine titlul acestuia,sa nu te bagi unde nu trebuie !
              Aici este viteza maxima a motorului 1.6 16v, esti posesor de asa ceva ? Ce arati tu in poza,este vorba de diesel-ul 1.5 logan 2. Nu are nici o legatura.
              My Ride ! B - 29 - TmT

              Comment


              • Ok. Scuze de deranj.
                sigpic

                Comment


                • Cand am citit numele topicului imediat mi-am adus aminte de vecinul meu, care a avut mai demult un Moskvici. Si i-am propus ca viteza maxima sa fie depasita, trebuie taiata podeaua masinii ca sa apase mai mult pe pedala :-))))
                  Eu viteza maxima doar 185 km/h am reusit pe autostrada, mai mult nu am reusit desi am avut loc pe unde.

                  Comment


                  • 195 kmh pe ceas mentinut pe bucatica de autostrada Traian Vuia - Lugoj. Probabil vant bun, pentru ca nu a scazut nici pe urcare de 2-3%.
                    sigpic

                    Comment


                    • O singura data 190km pe ceas.Probabil ca in realitate era 180km.Mai mergea ,dar intram in Bogdan Voda jud Bacau.
                      Welcome to the Club, We Have Jackets !

                      Comment


                      • Poate apar si niste poze sau filmulete cu 200 la ora cu logan 1.6 16 v.Asa oricine poate sa spuna ca a mers cu 240 cu 105 cp amarati.Pe you tube nu vad decat un singur filmulet si ala discutabil.

                        Comment


                        • 195 km/h pe ceas, perfect plan fara vant. Nu am insistat, cred ca daca mai aveam rabdare vedeam si 200. Nu am avut atunci GPS-ul la mine dar stiu ca la viteze mai mici, pe GPS viteza afisata era cu 8-10km/h mai mica decat pe tahometru. Probabil ca 195 erau in realitate aprope de 183km/h.
                          Obs. La prima apasare a pedalei la podea nu s-a dus mai mult de 185 apoi am mai slabit-o si am apasat-o din nou la maxim progresiv. Nu as putea sa explic de ce a doua oara a ajuns la 195.
                          Eu zic sa luati de bun ce zice fabricantul, este referinta. In rest cei 2-4 km/h in plus sau in minus depinde de cat de reusit a iesit motorul din fabrica, cum s-a facut rodajul, cum a fost utilizat motorul, ce ulei are, cu ce benzina merge, presiunea din anvelope si tipul lor, daca este spalata sau nu masina la momentul testului, cat este de incarcata, conditiile meteo, asfaltul etc.
                          Eu nu am incercat decat atunci, in rest am condus sportiv, fara sa abuzez insa, turatii extraurban intre 2500 si 5000. Masina s-a comportat tot timpul exemplar. Intretinerea a fost facuta ca la carte.

                          Comment


                          • Treaba cu spalatul masini este haioasa, pentru ca nu este un factor absolut deloc relevant in cazul de fata.

                            Insa ai uitat de presiunea atmosferica la momentul testului (desi spui de conditii atmosferice, insa este prea larg), depasiri de Vmax de carte pe acelasi tronson de drum, fara vant, nu ai sa vezi la 660 mBar, ci la 1010 mBar, par example, coroborata cu temperatura aerului.
                            Cand esti cu masina incarcata, presiune corespunzatoare in anvelope, sa nu uitam ca toti producatorii de anvelope recomanda presiuni cu cca 0.4 bari mai mari pentru rularea pe autostrada daca drumul depaseste cca 2 ore, Vmax este depasita fara stres prin simpla scadere a garzii la sol. Acceleratia este mai lenta, dar viteza maxima mai mare.

                            In majoritatea cazurilor se atinge Vmax fara batai de cap, pentru ca nu vorbim de +300 kmh.


                            Bucură-te de videoclipurile preferate și de muzica preferată, încarcă conținut original și arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei și lumii întregi pe YouTube.

                            etc

                            Din astea mai am destule, dar nu sunt dus cu pluta sa filmez si sectorul de drum ca sa-mi dau singur foc la caciula.
                            sigpic

                            Comment


                            • pentru Dr_mke ce merge cu 195-200km/h

                              Ai sarit in sus cand am postat in forum acum 10 zile ca am atins 195km/h pe autostrada Transilvania sens Turda Gilaucu Logan 1.6 mpi stock.Vad ca ai atins aceeasi viteza intr unul din filmuletele tale,nu inteleg de ce ai facut circul cand stii bine ca se poate pe 1.6 mpi.Vad ca nu mai e disponibila pagina nr 28 pe forumul asta unde erau majoritatea postarilor mele dar se pare ca te credeai singurul ce poate stapani Loganul la viteze supersonice.Ete-te ca nu i asa.Multa sanatate.

                              Comment


                              • Tudor omul a dovedit ca se poate.A filmat...ce vrei mai mult ?Banuiesc ca la turatia de 5600 avea cam 185 viteza reala.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google