Viteza Maxima 1,6 16V

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • El are 16V, deci ceva cai in plus ca sa atinga viteza aia, tu ai 8 V deci nu prea ajungi la viteza aia.
    Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

    Comment


    • Plus ca mi-am filmat treburile astea doar pe drum plat

      Pe drum plat 1.6 8v cu 90 cp nu sare de 185 kmh pe ceas nici sa-l si asta in conditiile in care ai masina incarcata, cu suspensia lasata, pentru ca singur in masina, abia ajungi pe la 180 kmh.

      Totusi, am rulat destul pe autostrazi, >90% din km cumulati astfel din Ungaria incolo, sunt bucati de autostrada unde ajung la 5750-6000 rpm, ca sa nu comentam de Vmax pe bord, iar in sens invers nu sare de 5000 rpm, asta in cazul in care reusesc sa am liber cat sa o tarai pana acolo.
      Am tinut nu o data, 2-3 plinuri unul dupa altul, constant peste 180 kmh, cu consumuri ~14%. Adica nu poti merge 3 ore fara sa alimentezi.
      Am venit de la Barcelona la Timisoara in 22 de ore, noaptea prin Italia am mers numai cu pedala in podea sa recuperez timpul pierdut la frantuji.

      Drept urmare, nu estimez, nu cred, nu mi se pare, etc, samd. De regula mai am si cate-un filmulet sa dovedesc ce spun.

      Am o intrebare. De ce ai venit sa tii teorie, sa faci offtopic si aici ?
      Last edited by dr_mke; 4 January 2014, 00:25.
      sigpic

      Comment


      • Eu am observat o chestie interesanta, in treptele 1, 2, 3 mi se taie acceleratia la 6 500 rot/min iar in treapta a 5-a pe la 5 000 poate si un pic, ideea e ca nu trec de 190 km/h

        Comment


        • Acceleratia nu se taie, poate injectia. Protectie la supraturare, in cazul 16v la 6500 rpm.

          Din cauza asta presupui ca nu treci de 190 kmh pe ceas ?
          sigpic

          Comment


          • Pai da, in treapta a 5-a imi taie mai repede injectia

            Comment


            • Sau aia-i viteza maxima constructiva ? Crezi ca duce mai mult cu 105 cp ?

              Imi pare rau ca masina ta-i defecta si nu duce 6500 rpm in treapta a 5-a, ar insemna cam 220 kmh, nu ?

              sigpic

              Comment


              • Ieri i-am dat 195 pe ceas cu roti stock ... si cu 195 45 16 tot atat fuge !
                Logan TAXI http://www.loganclub.ro/forum/logan_...4.html?t=27374

                Comment


                • 190/h pe ceas, pe autostrada in linie dreapta, singur in masina si fara bagaje. A doua oara nu cred ca mai incerc. Era goala autostrada, doar eu si cu un Tuareg ne tot depaseam unu pe alta. L-am vazut ca se freca la ochi sa fie sigur ca am trecut cu loganu pe langa el )

                  Oricum, foarte multumit de masina. Cred ca ajungea si mai sus pe ceas, dar mi-a fost mie un pic frica. Turatia era undeva la 5500-5700. Nu avea GPS, dar cum spuneau si colegii mai sus, trebe sa fi fost undeva la 185 maxim.

                  1.6 16v rulz.

                  Comment


                  • http://m.youtube.com/watch?v=BqD5M9CpvX8 ce parere aveti de filmuletul asta ? E real sau nu ? Dupa ceas eroarea e cam de 10km . Este 16v din cate se vede nu ? Are cred ca evacuarea tiganita ...stie cineva a cui e masina ?

                    Comment


                    • 1.6 16v 105 cp ... trage de rupe ..... mie mi-ar fi frica sa dau loganului si 180 ....))

                      Comment


                      • Sincer nu inteleg de ce era aprins becul de la frana de mana

                        Comment


                        • Ca avea dus contactorul de la frana de mana,,scrie acolo pe youtube...

                          Comment


                          • Prea incet trece de masinile de pe banda "lenta". Marcajele de pe asfalt trec prea lent.
                            sigpic

                            Comment


                            • Pare adevarat. Nu cred ca sta cineva sa faca montaj si altele. Turatia e cam dubioasa. La 210 km/h avea pana in 6000 rpm.
                              Oricum Loganul nu prezinta siguranta la peste 160 km/h.
                              Si in videoul de mai jos la 170km/h totul se misca mai incet, e Logan 2 diesel. Iar zgomotul slabut. Sa-l credem?
                              Last edited by Archangel80; 21 May 2014, 10:25.

                              Comment


                              • Consum de peste 10 la suta, la 150-170 la h, la dizal?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google